امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128223
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۲۳
تعداد بازدید: 23
سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی‌اش از تمدید

سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی‌اش از تمدید مذاکرات هسته‌ای گفت: نتایج حاصله از مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی ایران بر اساس طرح اقدام مشترک تقریباً قابل پیش‌بینی است که این مذاکرات نتیجه عینی و ملموسی را به همراه خود نداشته و توافق جامع دور از انتظار باشد.

وی تصریح کرد: عملکرد و رفتار کشورهای غربی از ابتدای امر نشان داد که آنها بر سر یکسری موضوعات فشارهای عمیق و جدی دارند و حاضر به کوتاه آمدن نیستند.

باقری با تأکید بر اینکه عنصر زیاده‌خواهی در فرآیند مذاکرات وین هیچ گاه کاهش پیدا نکرد، افزود: این پیش‌بینی از قبل می‌شد که این مذاکرات نتواند به توافق جامع منجر شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: اگر قرار باشد که منطق آمریکا و گروه غربی در 1+5 همچنان همان منطقی باشد که در یک سال اخیر حاکم بر مذاکرات بوده و بر آن اصرار دارند، تمدید مذاکرات، تطویل این نشست‌ها را به همراه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: همچنان نمی‌توانیم امیدوار و مطمئن باشیم که به نتایج مرضی‌الطرفین برسیم.

باقری گفت: نگاه آمریکا و کشورهای غربی درباره موضوع هسته‌ای ایران نگاه به یک موضوع تکنولوژیکی و فنی نیست در حالیکه موضوع هسته‌ای ایران که در چارچوب قوانین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و NPT است باید مورد بررسی و حل قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: منطق غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران نگاه به مباحث امنیتی و تهدیدآمیز ایران است و تا زمانیکه منطق امنیتی بر موضوع مذاکرات حاکم است و آنها به ایران در چارچوب مهار و پیشگیری و گریز هسته‌ای نگاه می‌کنند مانع بزرگی برای حصول به توافق نهایی وجود دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: تا زمانیکه نگاه فریب و بی‌ اعتمادی غرب به موضوع هسته‌ای ایران وجود دارد به نظر می‌رسد که موضوع مذاکرات همچنان در یک فضای بی‌اعتمادی و عدم اطمینان پیش خواهد رفت و چشم انداز آن نیز روشن نخواهد شد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: باید انگیزه‌های غرب و آمریکا شفاف و مشخص شود که آنها در مذاکرات هسته‌ای دنبال چه هستند. آیا آنها به دنبال حل موضوع هسته‌ای هستند؟ آیا به دنبال دفع موضوع هسته‌ای هستند؟ این موضوعات راهبردی است که بایستی در این ارتباط با دقت وارد ملاحظه قرار گیرد.

باقری اظهار داشت: اگر بحث در حل موضوع هسته‌ای ایران باشد مکانیزم خاص و معیار مشخصی برای این موضوع مشخص است ولی اگر موضوع بر این چارچوب استوار شود که غربی‌ها به دنبال رفع و یا دفع موضوع هسته‌ای ایران باشند به معنای این است که غربی‌ها همچنان بر زیاده‌خواهی‌های خودشان تأکید خواهند کرد و هر نوع غنی‌سازی صنعتی در ایران، وجود سانتریفیوژهای نسل جدید، نیروگاه و راکتور اراک را امری تهدیدآمیز تلقی می‌کنند .

این استاد دانشگاه یادآور شد: در این چارچوب هر موضوعی که مربوط به برنامه‌ هسته‌ای ایران و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در حد خودکفایی‌اش تصویر شود برای غرب امری تهدیدآمیز و امنیتی تلقی می‌شود. لذا به نظر می‌رسد که آنها به دنبال رفع و برداشتن برنامه‌ها و تأسیسات هسته‌ای ایران هستند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی خاطرنشان کرد: اگر آمریکایی‌ها قدرت این را داشته باشند که بتوانند پیچ و مهره برنامه هسته‌ای ایران را باز کنند این کار را حتماً انجام می‌دهند اما باید گفت که آنها هنوز ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را باور نکرده‌اند.

وی گفت: آنچه در مذاکرات به توافق رسیده‌ایم بایستی در مذاکرات آتی بسیار شفاف‌تر و ملموس‌تر بررسی و مورد ارزیابی قرار گیرد و اگر بناست که توافق جدیدی در آینده صورت گیرد باید به این توافق آنقدر با ظرافت و مبتنی بر تجربه یک سال اخیر در مذاکرات نگاه شود و بر این امر استوار باشد که هر نوع فرار از چارچوب‌های تنظیم شده را از غربی‌ها و آمریکایی‌ها بگیرد تا ما بتوانیم در یک محدوده و بازه زمانی مشخص نتایج لازم را طبق حقوق جمهوری اسلامی ایران بگیریم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها