امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128237
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در قم در حال برگزاری است با اشاره به اهداف بلند برگزاری این کنگره با حضور شخصیت‌های برجسته و اندیشمندان فرق و مذاهب اسلامی اظهار کرد: روشن است که این جمع بزرگ علما و مراجع بزرگ دینی جایگاه ریشه‌دار و نقش برجسته‌ای در رفع مشکلات امت اسلامی دارند.

وی ادامه داد: امت اسلامی با وجود در اختیار داشتن ثروت‌های گسترده و منابع طبیعی و ثروت‌های خدادادی، گرفتار چالش‌های بزرگی است که معضل تندروی و تکفیر یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها است که در جهان اسلام وجود دارد.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه با تاکید بر اینکه امت اسلام با وجود آمادگی‌هایی که دارد دچار مصیبت‌های زیادی از ناحیه دشمنان است، گفت: یکی از این مصیبت‌ها تهاجم فرهنگی، اخلاقی و معرفتی است که جوانان امت اسلام را مورد هدف قرار داده است تا هویت اسلامی آنان را نابود کند.

اعرافی ادامه داد: تهاجم اقتصادی گسترده، تهاجم نظامی در سراسر جهان اسلام، عقب‌افتادگی علمی مسلمانان، وجود غده‌های سرطانی سیاسی در جهان اسلام و در راس آن‌ها اسرائیل، وجود دولت‌های مزدور و دست‌نشاندگان آمریکا در منطقه، تفرقه موجود بین امت اسلامی و بی‌حرمتی به مقدسات و رواج توهین به شخصیت‌های برجسته مذاهب مختلف آفاتی است که امروز جهان اسلام با آن مواجه است.

وی تکفیر را چالش بزرگ دیگر امت اسلام دانست و بیان کرد: رفع این آسیب‌ها نیازمند بررسی جنبه‌های سیاسی و معنوی دارد تا بتوانیم ریشه‌های آن را از بین ببریم.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه در ادامه به ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات مسلمانان پرداخت و بیان کرد: تاکید بر گفتمان تمدن اسلامی و تجدید یک تمدن اسلامی بر اساس اصول اصیل اسلامی که پاسخگوی تمام نیازهای جوامع بشری است یکی از راهکارهای برای غلبه بر چالش‌ها است.

اعرافی افزود: اصول و مبانی مشترک بین مذاهب نیازمند گفتمان وحدت‌گرایانه و جدی است، ما عقیده، قبله و مناسک مشترکی داریم که باید حول آن متحد شویم و گروه‌های مختلفی در دنیا هستند که متحد شدند ولی نقاط مشترک به اندازه ما نداشتند.

وی گفت: ایجاد زبانی زیبا و قشنگ برای بحث و جدال معقول بین علما و اندیشمندان، بررسی معیارهای تکفیر و حکم به کفر در مذاهب مختلف، تبیین تفکر عقلانی و روش‌های ریشه‌دار اجتهاد، تحکیم بخشی به روابط برادرانه بین مذاهب، ایجاد روح جهادی و حمایت از مقاومت اسلامی و رسم چهره صحیح از اسلام و تحکیم روابط علمی بین علمای و مراکز علمی جهان اسلام از جمله راهکارهای برون‌رفت از مشکلات جهان اسلام است.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی ادامه مشارکت در گفت‌و‌گوهای عالمانه در خصوص راهکارهای برون‌رفت از مشکلات جهان اسلام به ویژه تکفیر را دارد، خاطرنشان کرد: ایجاد دبیرخانه دائمی برای این کنفرانس مبارک می‌تواند موجب توسعه روابط میان اندیشمندان جهان اسلام شود تا راهکارهای رفع این پدیده شوم مشخص شود.

انتهای پیام/78009/ک40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها