امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128256
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، دومین روز کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام امروز در حالی در قم آغاز به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، دومین روز کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام امروز در حالی در قم آغاز به کار کرد که علمای اهل سنت و شیعه ایران و بیش از 83 کشور جهان در آن حضور داشتند و به بررسی علل پیدایش گروه‌های تکفیری، مشکلات و چالش‌های پیش روی جهان اسلام و راه‌کارهای برون‌رفت از بحران‌های موجود پرداختند.

 

*روشنگری افکار عمومی در موضوع تکفیر مانع گسترش این جریان خواهد شد

 

آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری در این کنگره ضمن تقدیر از ابتکار عمل آیت‌الله مکارم‌شیرازی در برگزاری و آیت‌الله سبحانی دبیر علمی این کنگره به تشریح موضوع تکفیر و تهدیدات آن علیه امت اسلام پرداخت و اظهار کرد: آیا تهدیدی بزرگ‌تر از این است که عده‌ای بیایند بر اساس تفسیر غلط از اسلام عده‌ای از مسلمانان را محکوم به خروج از دین کرده و اموال، جان و نوامیس آن‌ها را به تاراج ببرند.

وی ادامه داد: آیا شایسته است زندگی مسلمانان در معرض یک رفتار غیرطبیعی قرار گیرد و فضای سالم و آرامش زندگی مسلمانان را به خون‌ریزی تبدیل کنند. آیا مصیبتی بالا‌تر از این است که چهره رحمانی اسلام توسط جنایات تکفیری‌ها خدشه دار شود.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه میلیون‌ها نفر از مردم دنیا در اثر جنایات تکفیری‌ها به جای اینکه جذب اسلام ناب شوند از آن هراس دارند، گفت: آیا این روش پاسداشت حاصل تلاش‌های پیامبر اکرم (ص) برای دعوت همه مردم به اسلام است.

حسینی بوشهری با بیان اینکه اسلام دین رحمت و مهربانی است، افزود: پیامبر (ص) می‌فرمایند مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشد.

وی ادامه داد: اسلام اگر ما را به جهاد فرا بخواند معیارهای آن را نیز برای ما بیان می‌کند و از ما می‌خواهد در داخل امت اسلامی با نرمش برخورد کنیم. خداوند اسلام را در اوج رحمت توصیف می‌کند و پیامبرش را رحمتی برای جهانیان عنوان می‌کند.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه هر کس شهادتین را بر زبان جاری می‌کند مسلمان شناخته می‌شود، گفت: این موضوع مورد توجه تمام پیروان مذاهب اسلامی است. همین حد کافی است که ناموس، مال و جان مسلمانان در امان باشد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با طرح این سوال که چرا افراد تندرو دیگران را کافر می‌شمارند، بیان کرد: مشکل جریان‌های تکفیری و افراط‌گر که اکثریت امت اسلام را کافر می‌دانند به دلیل این است که اسلام را به درستی نشناختند. آنان دچار تحجر فکری هستند و علت دوم عدم توجه به متون اسلامی موجود در کتاب‌های دینی است.

وی افزود: چرا که پایبندی به یک متن بدون توجه به سایر متون فقهی و روایی نمی‌تواند موجب صدور حکم گردد و این مسئله موجب شده تکفیری‌ها به چند آیه متمسک شوند و به سایر آیات قرآنی توجه نکنند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه تکفیری‌ها بر اساس اطلاعات غلط دیگران را کافر می‌دانند، گفت: آنان بدون اینکه دیدگاه واقعی مذاهب دیگر را به درستی بشناسند دیگران را کافر دانسته و سر آن‌ها را جدا کرده و روز به روز آبروی مومنان را خدشه‌دار می‌کنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه تکفیری‌ها ابزاری در دست دشمنان اسلام هستند، تصریح کرد: برخی از آنان دانسته در خدمت دشمنان قرار گرفته‌اند در حالی که شاهد هستند مسجد اقصی در معرض تخریب است و کودکان و زنان فلسطینی به قتل می‌رسند ولی هیچ واکنشی در قبال اسرائیل نشان نمی‌دهند.

وی ادامه داد: این‌ها می‌خواهند اسلام هراسی را ترویج کنند و بدون شک حضور آنان در جهان اسلام دامنه اسلام‌هراسی را گسترش می‌دهد و اقدام سرکوبگرانه و تبعیض‌ها علیه مسلمانان را در جای جای جهان گسترش می‌دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: آنان به دنبال فتنه‌گری در جوامع اسلامی هستند و فرقه‌گرایی و تشتت را در جوامع اسلامی گسترش داده و زمینه نفوذ غربی‌ها به کشورهای اسلامی را فراهم می‌کنند.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه تکفیری‌ها به جای مبارزه با دشمنان اسلام به آن‌ها نزدیک می‌شوند، بیان کرد: راه‌ برون‌رفت از این فضای تاریک انجام کار فرهنگی است که این مهم بر عهده علمای جهان اسلام است که این کنگره نیز با این هدف انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فکر مردم را روشن نکنیم دامنه تکفیری‌ها گسترش خواهد یافت و نسل جوان که سرمایه امت اسلامی هستند دچار این ویروس مهلک خواهد شد. باید جامعه را از نقشه‌های دشمنان آگاه کنیم و در خصوص رویه تکفیر فتواهای صریح و شفاف داشته باشیم.

 

 

*گروه‌های تکفیری به نام اسلام به اسلام ضربه می‌زنند
آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در ادامه این کنگره با اشاره به اینکه برگزاری این نشست بسیار مهم و اساسی است، گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی بین علمای جهان اسلام موجب می‌شود تا اختلافات از بین رفته و جریان تکفیری‌ها شفاف‌سازی شود.

وی گفت: باید از آیت‌الله مکارم‌شیرازی و آیت‌الله سبحانی به دلیل شکل‌گیری این همایش قدردانی کنیم و این همایش می‌تواند نقش موثری در کاهش جریانات تکفیری داشته باشد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با بیان اینکه همه جلسات ما باید زیر نظر علما باشد، گفت: جلسه‌ای برگزار نکردیم که زیر نظر علمای اسلام نباشد و این مسئله نشان می‌دهد که این کنفرانس هدف بزرگی دارد که هدف آن بررسی یک مشکل عظیم و بزرگی است که در پدیده تکفیر مجسم شده است.

آیت‌الله تسخیری ادامه داد: این پدیده از یک عامل داخلی نشأت گرفته با کمک عوامل خارجی دیگر و تعدادی از کسانی که خودشان را منتسب به اهل علم می‌دانند و عامل ایجاد این پدیده شده‌اند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام گفت: هدف تکفیری‌ها جدا کردن ملت از اسلام است و قصد دارند اسلام را به چالش بکشانند که باید نسبت به این امر هوشیار باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه تکفیری‌ها به جان اسلام افتاده‌اند و با اعمال تخریبی خود می‌خواهند بر علیه مسلمانان قیام کنند و به نام اسلام به اسلام ضربه بزنند.

 

 

*وجود رهبری حکیم و روابط عقلانی بین علمای شیعه و سنی دلیل آرامش ایران
ملا قادر قادری امام جمعه اهل سنت پاوه نیز در این همایش ضمن تقدیر از ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران از برگزاری این کنگره اظهار کرد: همه ما جمع شده‌ایم تا به دنیای اسلام اعلام کنیم که امت وسط هستیم و دینمان دین رحمت و پیامبرمان رحمت للعالمین است.

وی ادامه داد: غلو و افراط در اسلام مردود است و مسلمانان روزانه بار‌ها می‌گویند اهدنا الصراط المستقیم که این دعا، درخواست از خدا برای قرار گرفتن در راه اعتدال است.

امام جمعه اهل سنت پاوه با تاکید بر اینکه علمای حاضر شده در این کنگره در برگشت باید تحریف‌هایی که در دین ایجاد شده و توجیه‌های غلط دین را برای مردمشان بیان کنند، گفت: باید ماهیت اصلی جاهلانی که دفاع از دین و خلافت را عهده‌دار شده‌اند را برای مردم بیان کنیم تا بتوانیم جوانان اهل سنت را از این خطر دور کنیم.

ملا قادر قادری با تاکید بر اینکه کسانی که در عراق و سوریه به عنوان داعش در حال جنگ هستند جوانان اهل سنت‌ هستند، تصریح کرد: داعش با فکر خوف، ارعاب و افراط وارد عراق شده و این همایش و نماز جمعه‌های ما می‌تواند در افشای داعش در مناطق اهل سنت موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید هوشیار باشیم تا فکرهای داعش به نوعی دیگر ظهور نکند، بیان کرد: نتیجه داعش اسلام هراسی است و آن‌ها می‌خواهند اسلام در جهان رشد نکند و بعد از بیداری اسلامی این تفکر به شدت توسط آمریکا و متحدانش در جهان دنبال شد.

امام جمعه اهل سنت پاوه با اشاره به اینکه ما در ایران سنی و شیعه 35 سال به راحتی در حال زندگی هستیم، خاطرنشان کرد: با وجود خیلی از مشکلات کشور ما با تمام دشمنی‌ها امن‌ترین و راحت‌ترین کشور منطقه است و دلیل این آرامش وجود رهبری حکیم در این مملکت و عقلانیت و همفکری روحانیون اهل تشیع و اهل تسنن است که امیدواریم این تفکر به همه جا منتشر شود

*سلام دینی بری از اعمال ضد انسانی و ضد اخلاقی است

شیخ شرف‌الدین شمس‌الدین از اندیشمندان برجسته جهان اسلام نیز در کنگره جریان‌های تکفیری و افراطی از دیدگاه علمای اسلام با اشاره به اینکه حضور علمای جهان اسلام در این کنگره به منظور اعلام مراتب محکومیت خود نسبت به عملیات خراب‌کارانه و فجایع ضد انسانی و ضد بشری گروه‌های تکفیری اظهار کرد: ما اعلام برائت و انزجار خود را نسبت به اقداماتی که گروه‌های تکفیری علیه بشریت و به نام اسلام انجام می‌دهند، اعلام کنیم.

وی با اشاره به اینکه اسلام دینی کاملا بری از اقدامات غیر انسانی و غیر اخلاقی است، بیان کرد: یکی از دلایل ایجاد و گسترش تفکرات تکفیری در جوامع اسلامی کم‌کاری علمای مسلمان است.

این اندیشمند جهان اسلام با تاکید بر اینکه همه می‌دانند در بسیاری از کشورهای اسلامی حکامی غیردینی حکومت می‌کنند، بیان کرد: این رژیم‌ها سبقه دینی ندارند و این باعث می‌شود که چنین جریاناتی در جهان اسلام شکل بگیرد و به سرعت در کشورهای عربی و اسلامی رشد کند.

شیخ شرف‌الدین شمس‌الدین با بیان اینکه علمای اسلام باید از دین در برابر این تبلیغات سوء دفاع کنند، گفت: بسیاری از مذاهب اسلامی بر توحید و وحدت میان مسلمانان تاکید دارند و باید آیاتی که ما را به توحید دعوت می‌کند را در زندگی عملی خود پیاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم احکام فرعی در میان ما رواج یابد، گفت: نباید از برادران مسلمان خود فاصله بگیریم و 120 آیه‌ای که در خصوص مودت و وحدت آمده نشانه این است که مسلمانان باید وحدت عملی داشته باشند و به دور محور دین خود باشند.

این اندیشمند جهان اسلام با تاکید بر اینکه خداوند می‌فرماید با هم همزیستی داشته باشید، بیان کرد: این حکم بر همه مردم تاکید دارد چه برسد بر ما که شیعه و سنی هستیم و قبله، کتاب و پیامبر ما یکی است.

شیخ شرف‌الدین شمس‌الدین افزود: باید مراقب باشیم که مبادا احادیث جعلی ما را از اهداف خود دور سازد و باید تلاش کنیم که نگذاریم مال و نوامیس مسلمانان خدشه‌دار شود.

 

 

*تجدید گفتمان تمدن اسلامی سرآغاز رفع بحران‌های جهان اسلام
آیت‌الله علیرضا اعرافی رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه در این همایش با اشاره به اهداف بلند برگزاری این کنگره با حضور شخصیت‌های برجسته و اندیشمندان فرق و مذاهب اسلامی اظهار کرد: روشن است که این جمع بزرگ علما و مراجع بزرگ دینی جایگاه ریشه‌دار و نقش برجسته‌ای در رفع مشکلات امت اسلامی دارند.

وی ادامه داد: امت اسلامی با وجود در اختیار داشتن ثروت‌های گسترده و منابع طبیعی و ثروت‌های خدادادی، گرفتار چالش‌های بزرگی است که معضل تندروی و تکفیر یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها است که در جهان اسلام وجود دارد.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه با تاکید بر اینکه امت اسلام با وجود آمادگی‌هایی که دارد دچار مصیبت‌های زیادی از ناحیه دشمنان است، گفت: یکی از این مصیبت‌ها تهاجم فرهنگی، اخلاقی و معرفتی است که جوانان امت اسلام را مورد هدف قرار داده است تا هویت اسلامی آنان را نابود کند.

اعرافی ادامه داد: تهاجم اقتصادی گسترده، تهاجم نظامی در سراسر جهان اسلام، عقب‌افتادگی علمی مسلمانان، وجود غده‌های سرطانی سیاسی در جهان اسلام و در راس آن‌ها اسرائیل، وجود دولت‌های مزدور و دست‌نشاندگان آمریکا در منطقه، تفرقه موجود بین امت اسلامی و بی‌حرمتی به مقدسات و رواج توهین به شخصیت‌های برجسته مذاهب مختلف آفاتی است که امروز جهان اسلام با آن مواجه است.

وی تکفیر را چالش بزرگ دیگر امت اسلام دانست و بیان کرد: رفع این آسیب‌ها نیازمند بررسی جنبه‌های سیاسی و معنوی دارد تا بتوانیم ریشه‌های آن را از بین ببریم.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه در ادامه به ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات مسلمانان پرداخت و بیان کرد: تاکید بر گفتمان تمدن اسلامی و تجدید یک تمدن اسلامی بر اساس اصول اصیل اسلامی که پاسخگوی تمام نیازهای جوامع بشری است یکی از راهکارهای برای غلبه بر چالش‌ها است.

اعرافی افزود: اصول و مبانی مشترک بین مذاهب نیازمند گفتمان وحدت‌گرایانه و جدی است، ما عقیده، قبله و مناسک مشترکی داریم که باید حول آن متحد شویم و گروه‌های مختلفی در دنیا هستند که متحد شدند ولی نقاط مشترک به اندازه ما نداشتند.

وی گفت: ایجاد زبانی زیبا و قشنگ برای بحث و جدال معقول بین علما و اندیشمندان، بررسی معیارهای تکفیر و حکم به کفر در مذاهب مختلف، تبیین تفکر عقلانی و روش‌های ریشه‌دار اجتهاد، تحکیم بخشی به روابط برادرانه بین مذاهب، ایجاد روح جهادی و حمایت از مقاومت اسلامی و رسم چهره صحیح از اسلام و تحکیم روابط علمی بین علمای و مراکز علمی جهان اسلام از جمله راهکارهای برون‌رفت از مشکلات جهان اسلام است.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی ادامه مشارکت در گفت‌و‌گوهای عالمانه در خصوص راهکارهای برون‌رفت از مشکلات جهان اسلام به ویژه تکفیر را دارد، خاطرنشان کرد: ایجاد دبیرخانه دائمی برای این کنفرانس مبارک می‌تواند موجب توسعه روابط میان اندیشمندان جهان اسلام شود تا راهکارهای رفع این پدیده شوم مشخص شود.

*مدل وحدت جمهوری اسلامی الگویی برای همه مسلمانان است

الله‌شکور پاشازاده مفتی آذربایجانی نیز در این کنگره اظهار کرد: در حال حاضر برخی نیرو‌ها با قصد و غرض درصدد ایجاد درگیری و تفرقه میان مسلمانان هستند.

وی افزود: تفرقه‌ها و جنگ‌هایی که در سال‌های اخیر روی داده مخالف با آن شعارهایی است که غربی‌ها در مورد دموکراسی سر می‌دهند.

مفتی آذربایجانی با بیان اینکه رسم کاریکاتور‌ها و پخش فیلم‌هایی موهن در مورد پیامبر اکرم (ص) موجب درگیری‌های قومی و مذهبی می‌شود گفت: در همین روز‌ها شاهد هستیم که قدس شریف و مسجدالاقصی مورد تهاجم صهیونیست‌ها قرار گرفته و توهین‌های زیادی صورت می‌گیرد؛ تمام این هجمه‌ها علت درگیری‌های فراوان در منطقه هستند و همه مسلمانان را به صلحی فراگیر دعوت می‌کنیم.

وی ادامه داد: فعالیت‌های تخریبی و جریان‌هایی مانند تکفیری‌ها، تهدیدی جدی برای امنیت جامعه و انسان‌ها هستند.

شکور پاشازاده با بیان اینکه جهان اسلام در معرض خطرات بزرگی قرار گرفته است گفت: نیروهایی که قصد دارند وحدت اسلامی را از بین ببرند امروز در عراق، لیبی، یمن و... فعالیت‌هایی انجام می‌دهند.

این مفتی آذربایجانی با اشاره به تهدیداتی که داعش در عراق و سایر کشور‌ها ایجاد کرده است، عنوان کرد: ما مسلمانان نمی‌توانیم در مقابل قتل انسان‌ها و تهدید همه نماد‌ها و سمبل‌های اسلامی بی‌تفاوت باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت‌های غربی با راه‌اندازی تکفیری‌ها از جمله داعش، کشورهای اسلامی را تهدید می‌کنند تا ثروت‌های آن‌ها را به دست بگیرند.

شکور پاشازاده با بیان اینکه در نظر استعمارگران، قیمت جان یک انسان به اندازه یک بشکه نفت هم نیست، گفت: تکفیری‌ها و جریان‌های افراطی که دارای پیروانی هستند و همه مذاهب اسلامی را کافر می‌دانند ابزار دست دشمنان شده‌اند.

این مفتی آذربایجانی افزود: با فتنه‌ای که داعش و تکفیری‌ها ایجاد کرده‌اند، قبور مطهر اولیای الهی با خاک یکسان می‌شوند و با شعار الله‌اکبر، سر مسلمانان بریده می‌شود؛ امروز بشریت با خطر بزرگی روبه رو شده و بد‌تر از آن اینکه دشمنان داخلی و خارجی جهان اسلام متحد شده‌اند و قصد دارند ارزش‌های اسلامی را در دید جهانیان خدشه دار سازند و معنویت را از بین ببرند.

 

 

*نمی توانیم در برابر قتل عام در عراق سکوت کنیم
وی تصریح کرد: به عنوان ملت آذربایجان نمی‌توانیم در مقابل قتل عام‌ها در عراق و برادرکشی در سوریه توسط داعش و سایر تکفیری‌ها سکوت کنیم.

شکور پاشازاده با بیان اینکه وظیفه همه مسلمانان است که مدل وحدت را پیگیری کنند گفت: جمهوری اسلامی الگویی برای وحدت میان همه اهل اسلام ایجاد کرده و حضرت امام خمینی (ره) این مدل را معرفی کردند و رهبری کنونی انقلاب نیز این روش را ادامه می‌دهند؛ این روش می‌تواند سد محکمی در برابر گروه‌هایی مانند داعش و تکفیری‌ها باشد.

گفتنی است ادامه سخنرانی‌ها در دومین روز از برگزاری این کنگره با سخنرانی علمای برجسته جهان اسلام از کشورهای عراق، امارات، پاکستان، مصر، تاجیکستان و ایران پیگیری خواهد شد و آیین اختتامیه کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی نیز بعد از نماز مغرب و عشا برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/78009/ک20

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها