امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128270
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار آیین واندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه خُلُق در راستای رسالت اخلاقی هر دو ماه یک بار اقدام به تهیه و انتشار مقالات ...

به گزارش خبرنگار آیین واندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه خُلُق در راستای رسالت اخلاقی هر دو ماه یک بار اقدام به تهیه و انتشار مقالات با محوریت مسائل تربیت اخلاقی می‌کند تا به حال چهل و سه شماره از دو ماهنامه خُلُق  منتشر شده است.

در شماره چهل و سومین نشریه خلق موضوعاتی نظیر سخن نخست، مبانی، اصول و روش‌های تربیت اخلاقی، کلام راهبر (تبیین برخی ریشه‌های فاجعه کربلا در کلام مقام معظم رهبری)، چشمه زلال، الگوهای قرآنی، اخلاص، چهل حدیث، سفینه اشک، قله نشینان معرفت، شمیم انتظار، حکایت صاحبدلان، معرفی کتاب و نامه‌های رهنما به چشم می‌خورد.
 *چرا امام سجاد به تعلیم اخلاق در جامعه اسلامی روی آورد

در بخشی از این نشریه با عنوان «کلام راهبر» می‌خوانیم: رهبر انقلاب ضمن بیان اقدامات امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، ضرورت و اهداف اخلاق در حکومت اسلامی و جوامع انسانی به تبیین ریشه حادثه کربلا پرداختند:‌ امام سجاد(ع) به تعلیم و تغییر اخلاق در جامعه اسلامی کمر بست. چرا؟ چون طبق تحلیل آن امام بزرگوار، بخش مهمی از مشکلات اساسی دنیای اسلام که به فاجعه کربلا انجامید، ناشی از انحطاط و فساد اخلاق مردم بود. اگر مردم از اخلاق اسلامی برخوردار بودند، یزید و ابن‌زیاد و عمر سعد و دیگران نمی‌توانستند آن فاجعه را بیافرینند. اگر مردم، آن ‌طور پست نشده بودند، آن ‌طور به خاک نچسبیده بودند، آن ‌طور از آرمان‌ها دور نشده بودند و رذایل بر آن‌ها حاکم نمی‌بود، ممکن نبود حکومت‌ها -ولو فاسد باشند، ولو بی‌دین و جائر باشند- بتوانند مردم را به ایجاد چنان فاجعه عظیمی، یعنی کشتن پسر پیغمبر و پسر فاطمه زهرا(ع) وادار کنند.

مگر این شوخی است!؟ یک ملت، وقتی منشأ همه مفاسد خواهد شد که اخلاق او خراب شود. این را امام سجاد(ع) در چهره جامعه اسلامی تفحص کرد و کمر بست به اینکه این چهره را از این زشتی پاک کند و اخلاق را نیکو گرداند؛ لذا دعای «مکارم‌الاخلاق» دعاست؛ اما درس است، «صحیفه سجادیه» دعاست؛ اما درس است، من به شما جوانان توصیه می‌کنم که بروید «صحیفه سجادیه» را بخوانید و در آن تدبر کنید. خواندنِ بی‌توجه و بی‌تدبر کافی نیست. با تدبر خواهید دید که هر یک از دعاهای این «صحیفه سجادیه» و همین دعای «مکارم‌الاخلاق»، یک کتاب درس زندگی و درس اخلاق است.

*چگونه آینده افراد را پیش‌بینی کنیم!

در چشمه زلال که از سخنرانی حجت‌الاسلام جعفر ناصری در رابطه با جدیت در عمل برای رسیدن به رشد معنوی است، آمده است: برخی افراد که در این مسیر قرار می‌گیرند و برنامه عبادی مناسبی دارند، مشکلات در سیر زندگی آینده آن‌ها پیشاپیش برداشته می‌شود. تا به حال بنا بوده است مثلاً این آقا مشکلاتی در زندگی داشته باشد؛ اما با عبادت و ذکری که الآن دارد، خطرات و مشکلات آینده از سر راهش برداشته می‌شود. اگر کمی بیشتر عمل کند، خوشبختی به سمت او هجوم می‌آورد. اگر کمی بیشتر مقید باشد، برای ذریه‌اش هم نصیب‌هایی می‌رسد.

آینده هر کسی را می‌خواهید ببینید، عمل فعلی او را نگاه بکنید و معدّل تقریبی را به او بدهید. مگر اینکه به خود بیاید و عزمی آهنین به کار بزند، وگرنه موفقیت و رشد، به کسی پیش‌فروش نشده است. آن‌ها که انبیا و بهترین بندگان خدا بودند، در قرآن ببینید خدا با ایشان چگونه برخورد کرده است و چه جور از آن‌ها انتظار سعی و تلاش داشته است.

نشریه خلق، هر دو ماه یک بار، در حوزه اخلاق و تربیت و سیره اهل‌ بیت(ع) از سوی مؤسسه فرهنگی دارالهدی تحت نظر آیت‌الله ناصری منتشر می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید یا اشتراک نشریه خُلُق با شماره تلفن 02537737429 تماس بگیرند.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار