امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128283
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین جایزه ادبی جلال آل احمد از دقایقی پیش در تالار وحدت آغاز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین جایزه ادبی جلال آل احمد از دقایقی پیش در تالار وحدت آغاز شد.

مهدی قزلی دبیر اجرایی این دوره ضمن سخنانی اظهار داشت: جلال آل احمد روزگاری است که نامی روشن و جایگاهی معلوم در ادبیات یافته است. این جایگاه به نعت و سعایت کسی نه کمرنگ می‌شود، نه پررنگ، نه به گفته مقام بالاتری فراموش می‌شود و نه به مداهنه آدم‌هایی احساس سلطنت و بزرگی می‌کند.

وی افزود: نه به منبر و تریبونی امامزاده و عالمی ربانی می‌شود، نه به خامه خام نویسندگانی از دایره روشن‌بینی و روشنفکری بیرون می‌رود. هر چه پیش آید این جایگاه بی‌جا نمی‌شود.

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی تصریح کرد: واضح است که آل‌احمد سر تعارف با هیچ کس نداشت، نه تعارفی، نه ملاحظه‌ای، نه حرف‌ها و پچ‌‌پچ‌هایی در خفا. با اینکه زمانه‌ای است از مرگ جلال می‌گذرد، از او کتاب‌ها، یادها و مقاله‌هایش باقی مانده است. آنقدر قوی و روشن که قابل کتمان نیست. جلال‌آل‌احمد تنها یک داستان‌نویس نبود، او آدمی بود اندیشمند که روی زمین ایران راه می‌رفت.

وی افزود: جلال شهر به شهر و ولایت به ولایت را می‌پیمود و خودخواسته در معرض تجربه‌های ایرانی قرار می‌گرفت.

قزلی به نکته دوم اشاره کرد و گفت:‌جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد راهی برای تبلیغ شیوه زیست و روشنفکری جلال است. این جایزه ضمن گرامیداشت یاد و نام او بر این باور می‌کوشد که نویسنده‌هایی نه مقلد جواد بلکه مانند خود او بی‌مقلد و سریع‌الانتقال و صریح را ارج نهد. این جایزه از سال 87 در حال برگزاری است و در طول این دوره‌ها از حاشیه خالی نبوده است. برگزاری دوره هفتم این جایزه به بنیاد سپرده شد، بنیاد در طول مدت کوتاهی که این کار به او واگذار شده است، توانست با مدد الهی، هیأت علمی و داوران را تشکیل داده و ماجرا به اکنون و به نزدیک نقطه پایان برساند.

دبیر این جایزه عنوان کرد: باعث خوشحالی است که نامزدهای جایزه جلال طیف متنوعی را در برمی‌گیرند. در این طیف از جوان 31 ساله داریم تا هنرمند 77 ساله، از نویسنده کتاب اولی تا پیشکسوت نوشتن که عمری است در نوشتن داستان ایرانی کوشش به خرج داده است.

قزلی عنوان کرد: اعداد و ارقام را پیش از این در نشست خبری اعلام کردم، هدف ما این بود که رسانه‌ها به کتاب و داستان توجه کنند که الحمدلله این اتفاق افتاده است. جدا از درستی یا نادرستی نقد و نظرها، این حدس زدن و صحبت‌ها برای ما موضوعیت دارد و مهم است.

وی اضافه کرد: امروز نزدیک به 40 سال از انقلاب اسلامی که جلال به بنیانگذارش امید بسته بود گذشته است، در چنین زمانه‌ای جایزه ادبی جلال را گرامی می‌داریم تا به جای آنکه قصد تطهیر یا تخریب جلال را داشته باشیم، جلالی بودن را در بیان و بنان و سلوک هر نویسنده آرزو کنیم.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها