امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128289
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عصر امروز (دوشنبه سوم آذر) در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عصر امروز (دوشنبه سوم آذر) در تالار وحدت برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهارداشت: به نظر می‌رسد این همایش در ستایش و اهمیت روایت مشترک برگزار شده است روایتی که با جان و روان آمیخته است، به خاطر داریم که از کودکی وقتی می‌خواستند درستی کار ما را گوشزد کنند سعی می‌کردند آن را به زبان داستان و روایت بیان کنند نه با استدلال‌های منطقی و فلسفی، این نحوه ارتباط خود اصالت دارد و قرآن مجید نیز از همین روش استفاده شده است.

وی ادامه داد: داستان‌ها تاثیر شگرفی در شکل‌گیری شخصیت و روند زندگی ما داشتند، به ما همدردی، برادری، انسان‌دوستی و عشق به همنوعان را آموخته‌اند، ما از طریق داستان‌ها با غم‌ها و رنج‌های دیگران آشنا می‌شویم و در شادی‌ها و کامیابی‌هایشان شریک و همراه، داستانها به ما آرامش، شور، هیجان و شکیبایی می‌بخشد، قصه‌ها به ما می‌آموزد که انسان خطا ذیر است، خطاها را باید بخشید و لذت عفو بیشتر از انتقام است.

وزیر ارشاد در ادامه ضمن بیان اینکه شما با تاریخ و ادبیات کشور آشنا هستید و می‌دانید که تاریخ ادبیات داستانی در طول 300 سال اخیر اتفاقات ویژه‌ای را پشت سر گذاشته تصریح کرد: کثرت آثار خوب و مورد پسند و خلاقانه آن زیاد است که حتی بزرگان ادبیات در ردیف کردن فهرست آثار ماندگار در می‌مانند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاهه‌های متفاوت و حتی متباین از آثاری که باید پیش از مرگ خواند، بیانگر این موضوع است که ادبیات به اندازه شگفت‌آوری پیشرفت کرده و از میان کوشش‌های فردی نویسندگان داستانهای کم مانندی نوشته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:  این نوع بودن تا آنجا پیش‌رفته که بجز شکست زمان و به هم ریختن منطق رویدادها در داستان در سال‌های اخیر خواننده داستان‌هایی بوده‌ایم که در آن یک شیء معمولی تبدیل به یکی از شخصیتهای اثر شده است، مانند رمانی که در آن یک دشت یا یک رود یا یک تخت شخصیت اصلی داستان بوده است، این اندازه از تنوع در ادبیات داستانی نشانگر تبدیل شدن ادبیات داستانی به یک گونه هنری قدرتمند است که بدون وجود آن، ساخته شدن یک فیلم داستانی یا مستند هم متصور نیست.

وی با بیان اینکه هرچند این جایزه از هنگام تولد تاکنون با افت و خیزها و حاشیه‌هایی همراه بوده، اضافه کرد: اینک با توجه به ساختار پشتیبان و اجرای آن به جایگاه شایسته، نام و اعتبار جلال آل احمد رسیده است و مهمتر از جایزه مادی آن کوشش پدیدآورندگان خوش ذوق این حوزه و توجه به ساختار علمی ادبیات داستانی است که این بخش را قابل ترجمه و ارائه در گستره بین‌المللی کرده است.

جنتی هدف جایزه جلال را ارتقاء زبان و ادبیات ملی و دینی از رهگذر بزرگداشت پدیدآورندگان برجسته آثار ادبی، رویدادی در خور تقدیر دانست و گفت: داوری و انتخاب هر اثر طی دو مرحله با ضوابط و دقایق ویژه‌ای و مستند و از معیارهایی چون تاثیرگذاری در ارتقاء سطح ادبی کشور، تازگی، نوآوری در ساختار، پرداخت و نگاه ویژه، ارزشمندی محتوا، استحکام، تاثیرگذاری عمیق بر مخاطب و ... صورت می‌پذیرد و از این باب در انتخاب آثار برگزیده کمتر شائبه سیاسی کاری و سطحی‌نگری به وجود می‌آید.

جنتی خاطرنشان کرد: همه‌گیر شدن این جایزه با دعوت از همه تشکل‌های ادبی برای معرفی آثار مورد نظر به دبیرخانه و اصلاح شیوه نامه اجرایی آن به نحوی که برگزار کنندگان با فراغ دستی همه آثار را مورد بررسی و قضاوت قرار دهند، امکان حضور همه گرایش‌ها و سبک‌ها بر گستره رقابت این جایزه را فراهم ساخت.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: به نظر می‌رسد جایزه جلال ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به جایزه‌ای بین‌المللی دست‌کم در گستره جغرافیای زبان فارسی را داشته باشد، از دست اندرکاران می‌خواهم که موضوع تسری آن به کشورهای فارسی‌زبان را بررسی کنند تا در صورت فراهم شدن شرایط از سال آتی شاهد حضور نویسندگان دیگر کشورهای فارسی‌زبان در این جایزه باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها