امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128300
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد عصر امروز (دوشنبه سوم آذر) در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین پایانی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد عصر امروز (دوشنبه سوم آذر) در تالار وحدت برگزار شد.

* مهدوی راد: انقلاب ما، انقلاب تفکر و مردم‌گرایی است

حجت‌الاسلام مهدوی‌راد دبیر علمی هفتمین جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: روزی که دکتر صالحی این مسئولیت را بر دوش من گذاشت و پذیرفتم و همچنین به اعتماد دکتر جنتی پاسخ دادم در اولین جلسه برگزار شده گفتم که در روند اجرا هیچ دخالت محتوایی نخواهم کرد و از داوران هم دو چیز می‌خواهم که کامل و با دقت در محتوا و ساختار توجه کنند. زیرا انقلاب ما انقلاب تفکر، تعقل و مردم‌گرایی است.

وی افزود: بر اساس یک تحلیل و تحقیق تفسیری بر این باورم که عمل صالح بر دو چیز استوار است اول اینکه برای خدا باشد و خاستگاه آن خدایی باشد و به لحاظ ظرف زمانی فوری‌ترین و حساس‌ترین عمل باشد. جلال‌آل‌احمد در سال‌های پایانی عمرش بلکه در تمام عمر مصداق عمل صالح بود. وی آنگونه که در «خسی در میقات»‌ تصویر می‌کند نماد سعی و تلاش در کنار توکل بود.

وی ادامه داد: مرحوم علامه طباطبایی وقتی این کتاب را می‌خواند می‌گوید که چقدر به باورهای من نزدیک بود همچنین مرحوم دکتر شریعتی می‌گوید جلال در اوج و قله خواستن، به چیزهایی که دیگران از وی می‌خواستند پشت کرد و آنچه را که خود می‌خواست برگزید، جلال در این شرایط به حرف‌های دیگران پشت کرد و به سوی ایمان مردم، خواست مردم و فطرت پاکش گروید.

مهدوی‌راد ادامه داد: جلال به درستی چشمهایش را شست و امیدوارم که همه نویسندگان نیز چشمهایشان را بشویند و درست ببینند انقلاب ما انقلاب تفکر و تعقل و همه‌را دیدن است و باید مانند آفتاب باشیم و بر همه بتابیم و خط‌کشی نکنیم و بر هر چیزی که فهم نکردیم و آگاهی نداشتیم سخنی نگوییم، به داوران گفته‌ام که نتیجه داوری شما را می‌ستایم و حرفی بالای آن نخواهم زد.

 

* امرودی: امیدوارم روح مرحوم جلال از برگزاری جایزه ادبی آرام باشد

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام امرودی معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران گفت: کوشش شما در زنده‌کردن جریان ادبی روشنفکر معتقد و متعهد که صراحت و صداقت و اصالتش را مدیون دردمندانی چون جلال آل احمد است را شایسته ستایش می‌دانم. جلال آل احمد در روزگاری که انقلاب اسلامی به وقوع نپیوسته بود و دم زدن از اسلام سکه رایج نشده بود جبران عقب‌ماندگی را در جریان‌های فکری بیگانه نمی‌دید و نمی‌یافت، او با نام آنچه غرب‌زدگی نامیده بازگشت به هویت ایرانی و توجه به رسوم فرهنگ ایرانی را راه آگاه شدن مردم می‌دانست. جلال با چنین اندیشه و تمنایی در ادبیات پیشرفته بود.

وی افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران جایگاه جلال در ادبیات و منظومه فکری ایران معاصر را جایگاهی قابل اعتنا می‌داند و از همین روست که افتخار خود می‌داند که از سربلندی و کیفیت برگزاری جایزه ادبی جلال پشتیبانی کند. امیدوارم روح مرحوم جلال از برگزاری جایزه ادبی به نامش راضی و آرام باشد درست مانند همان زمان که از دیدار امام برمی‌گشت و به شمس امید می‌داد که این مرد می‌تواند این مملکت را از خواب بیدار کند. امیدورایم این هماهنگی و همیاری ما در برگزاری جایزه ادبی جلال در ادبیات داستانی بومی مورد توجه و خواست آن مرحوم هم باشد چه آنکه سراسر عمر آل احمد نشانگر چنین کوششی است.

معاون فرهنگی، اجتماعی شهردار تهران گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران پیش از این هم نشان داده بود که جریان‌های پرثمر تاثیرگذار و هویت‌اندیشانه فرهنگی است و در زمانه حاضر با توجه به فضاهای حاکم بر ادبیات داستانی چه همتایی بهتر از جلال که روشنفکر دردمندی بود که با مقاله‌هایش نشان داد که راه را میان تجربه‌های وطنی جستجو می‌کند.

امرودی در پایان گفت: بنده وظیفه خود می‌دانم سلام آقای دکتر قالیباف را به مجریان و برنده‌های جایزه ادبی جلال آل احمد ابلاغ کرده و ابراز امیدواری کنم که جریان‌های فکری و فرهنگی از جنس جایزه جلال در جامعه رو به تزاید باشد. جلالی که به گفته سیمین برای رهایی از شر ظلم و امپریالیسم به دین و امام زمان توجه نشان داد تا راهی بیابد به شرافت، انسانیت‌،رحمت،‌عدالت،‌منطق و تقوا. سیمین نوشته جلال درد چنین دینی را دارد و ما هم اعلام می‌کنیم در زمینه حاضر و در دوران انقلاب اسلامی ما هم درد چنین انسانی را داریم انسانی آزاده که در راه است و درد عشق دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها