امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128305
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 28
حجت‌الاسلام محمدرضا زائری‌ از اعضای هیات علمی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان ...

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری‌ از اعضای هیات علمی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: بر اساس هدفی که در اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جایزه جلال تعریف شده طبیعتا انتخاب مسیر و شیوه‌های اجرای برنامه‌های مختلف جایزه و ترکیب هیات داوران سیاست‌گذاری‌ها در حوزه‌های مختلف از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. این هدف که ارتقای ادبیات فارسی و جریان سازی برای رشد و تعالی فرهنگی در کشور بود، زمانی به شکل کامل محقق خواهد شد که اولا جایزه اعتبار، مقبولیت و مشروعیت میان نخبگان این حوزه برخوردار باشد.

وی گفت: با توجه به مسایل و حواشی که در دوره‌های قبل به وجود آمده بود و در برخی دوره‌ها حتی انتخابی صورت نگرفته بود، به نظر می رسید این دوره کار هیات علمی کمی سخت‌تر است، معیارها و ضوابطی هم در ذهن اعضای هیات علمی بود که نمی‌خواستند از آنها تنازل کنند در عین حال هدف این بود که یک شیوه کارآمد و واقعا عملی و مفید انتخاب شود برای کار، خوشبختانه علی رغم همه سختی‌هایی که این کار داشت خصوصا در این دوره، تا پیش از اعلام کار خوب پیش رفت و امیدواریم زمینه و موفقیت این دوره پایه‌ای برای موفقیت در دوره‌های آتی باشد.

وی پیرامون اینکه همزمانی عضویت در هیات علمی و هیات داوران مخل نخواهد بود، گفت: نه به نظرم حتی در خود هیات علمی یکی از بحث‌ها این بود که حتی‌المقدور اعضای هیات علمی در داوری هم حضور داشته باشند، این موضوعی بود که تلاش می‌شد به این سمت برویم، دلیل هم این بود که اعضای هیات علمی در کنار آن حیثیت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی که دارند می‌توانند با حضور نزدیک در داوری‌ها هم در جریان فضا و موضوع قرار بگیرند و مسایل داوری را هم به هیات علمی منتقل کنند.

عضو هیات علمی جایزه جلال درباره اینکه برگزیدگان این دوره آثار موفقی بوده‌اند که مقبولیت جمهوری اسلامی ایران را دارا هستند، بیان کرد: طبیعتا سلیقه‌ها و گرایش‌های مختلفی داریم، مبنا کتاب‌هایی بود که توسط وزارت ارشاد بر آنها مجوز صادر شده است، نظر شخصی خود من این است که این انتخاب‌ها در مرحله 5 اثر مرحله نهایی نشان می‌دهد ادبیات معاصر ما وضع بسامان و قابل دفاعی ندارد اما ما ناچار بودیم از میان این نامزدها انتخاب کنیم و اصرار هم داشتیم که حتما انتخاب صورت بگیرد. نمی‌خواستیم بدون انتخاب بگذریم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها