امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128308
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بیانیه هیات داوران هفتمین دوره جایزه جلال آل احمد در چهار بخش منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بیانیه هیات داوران هفتمین دوره جایزه جلال آل احمد در چهار بخش منتشر شد.

* بیانیه بخش رمان

هیأت داوران هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در رشته رمان و داستان بلند پس از بررسی رمان های منتشر شده در سال 1392 با هدف انتخاب بهترین های این حوزه، نظر خود را به شرح ذیل اعلام می دارد:

1-    در نخستین نگاه آن چه که متأسفانه دریافت می شود آن است که معدل سطح کیفی آثار در این حوزه بالا نیست. به عبارت دیگر می توان گفت یک سطح کیفی متوسط در کلیه آثار قابل مشاهده است. و کمتر اثری توانسته است با فاصله ای قابل توجه در سطحی بالاتر از دیگر آثار ادبی این حوزه جای بگیرد.

2-    با توجه به آن چه گفته شد، طبیعی است که داوران برای یافتن آثار برگزیده ای که شایستگی کسب جایزه بزرگ جلال آل احمد را داشته باشند سختی بسیاری متحمل شدند. ساعت ها بحث و بررسی فشرده در نهایت داوران را به این نتیجه رساند که به جای انتخاب یک اثر، دست به انتخاب دو اثر زده و در واقع اعتبار معنوی و مادی جایزه را بین دو اثر که معدل کیفی بالاتری نسبت به دیگر آثار داشته باشند تقسیم کند.

3-    هیأت داوران با تکیه بر اصل ضرورت انتخاب بهترین ها از میان آثار منتشره و با روش تقسیم جایزه بین دو اثر، آثار ذیل را به عنوان برگزیدگان هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد بدون رعایت ترتیب برگزید.

«ملکان عذاب» نوشته آقای ابوتراب خسروی از نشر ثالث به دلیل ساختار مستحکم داستانی، شخصیت پردازی به یاد ماندنی و توجه به موضوع حرکت در جهت دستیابی به حقیقت و آفات نهفته در این مسیر

«آه با شین» نوشته محمدکاظم مزینانی از نشر سوره مهر به دلیل پرداختن موثر به حرکت ها و تحولات اجتماعی دوره های مختلف تاریخ معاصر با زبان داستانی مناسب و جذاب؛ بلقیس سلیمانی، قاسمعلی فراست، حمیدرضا شاه آبادی، محمدرضا زائری، محمدرضا جوادی یگانه

* بخش داستان کوتاه:

هیات داوران بخش داستان کوتاه هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد پس از بررسی 149 مجموعه داستان منتشر شده  سال نود و دو پنج اثر را به عنوان کاندیدا معرفی کرد. سرطان جن نوشته رامبد خانلری، گرمازدگی نوشته فرشته  احمدی،

رازهای سانتی متری نوشته مرد علی  مرادی، درهوای گرگ و میش نوشته محسن عباسی، دور برگردان نوشته میثم کیانی

هیات داوران اتفاق نظر دارند که در سال های اخیر نوع ادبی داستان کوتاه به دلیل عدم حمایت لازم دوران بی فروغی را سپری می کند. آمارهای موجود  حاکی از افت تعداد عناوین منتشر شده و نیز تیراژ کتاب ها دارد به نحوی که همه این عوامل نشان از آسیبی است که به بسط وگسترش داستان کوتاه وارد آمده. مقتضی است تا مدیران فرهنگی تمهیدات لازم را برای توسعه داستان کوتاه به عنوان یکی از مهمترین انواع ادبی ایجاد مفاهمه جمعی مبذول فرمایند.

هیأت داوران اعتقاد دارد با توجه به شکل گیری گروه های خود جوش داستان خوانی در جای جای میهن اسلامی می تواند طلایه ظهور نسلی از نویسندگان و خوانندگان آینده باشد که لازم است با آن ها همکاری نمود و زمینه ساز ارتقاء کمی و کیفی داستان کوتاه گردید.

هیات داوران  هیچ اثری را  به عنوان  اثر برگزیده انتخاب نکرد و به اتفاق آرا رازهای سانتی متری نوشته مرد علی  مرادی به دلیل روایت قدرتمند نویسنده از مواجهه طبقات فرودست شهری باپیچیدگی های روابط اجتماعی در شهر بزرگ به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب نمودند.

ابوتراب خسروی، مجید قیصری، محمد جواد جزینی، محمدعلی مهدوی راد،  محمد حنیف

* بخش مستندنگاری:

انتخاب یک یا دو کتاب از میان 1333 اثر در شاخه بسیار پرتنوع مستندنگاری و تاریخ نگاری آن هم با کمبود معیارهای شفاف در ذهن و زبان داوران با علایق و سلایق متفاوت کاری سخت و طاقت فرسا بود و سایه اش در بحث های اغنایی جلسات نهایی داوری تا بدانجا رسید که در نهایت کار را به رای گیری کشاند.

داوران این شاخه طی دو جلسه ریزش اولیه کتاب ها را به پایان بردند و به فهرستی که شامل 14 کتاب بود رسیدند و سپس در پایان از میان آثار پنج اثر را نامزد دریافت جایزه کردند. با انصراف یکی از پدیدآورندگان در چهارمین جلسه، دبیر علمی، نماینده هیأت علمی و داوران پس از بحث های اغنایی روی کتاب واحدی به توافق نرسیدند اما ضمن تقدیر از کتاب “1970 روز در شماره شش ژان بارت” نوشته “حجت ا… ایوبی” به دلیل تلاش یک کارگزار فرهنگی برای ثبت خاطرات فرهنگی هنری یک دوره کاری پس از رای گیری دو کتاب سفربرگذشتنی نوشته محمدرضا توکلی صابری به دلیل دربرگیری گستره مناطق سفر در چند کشور به نیت بازیابی مسیر سفرهای ناصرخسرو و با زبانی شیرین و مقدماتی از پیش فراهم شده و زندان الرشید خاطرات رئیس ستاد سپاه ششم نیروی زمینی سپاه سردار علی اصغر گرجی زاده به خاطره نگاری محمدمهدی بهداروند به دلیل پرداختن به خاطرات دوران اسارت یکی از دلاور مردان کشورمان در روایتی داستانی و جذاب به صورت مشترک به عنوان اثر برگزیده انتخاب شدند.

جواد محقق، نصرت الله محمودزاده، حبیبه جعفریان، محمدعلی مهدوی راد، محمدرضا زائری

* بخش نقد ادبی:

نقد ادبی یکی از مقوله های حساس، مهم و بنیادین ادبی و پایه ای برای آفرینش های ادبی در روزگار ماست. داوران بخش نقد ادبی با توجه به این جایگاه ارجمند و سترگ، به داوری آثار رسیده پرداختند.

در این دوره 375 اثر برای داوری دریافت شد که به لحاظ کمی در این مساحت شوق انگیز و ستودنی است. پس از آن براساس معیارها و ضوابط و در چندین مرحله داوری، 14 اثر انتخاب و در فرجام پنج اثر برگزیده شد.

برخی آثار در حوزه پژوهش، آموزش صرف یا نقد شعر بود که به سبب فقدان رویکرد نقد ادبیات داستانی، حذف شد که امید است در آینده نیز برای این مقوله ها جایگاهی مناسب در جوایز ادبی کشور در نظر گرفته شود.

در فرجام با توجه به معیارهای زیر یک اثر به عنوان اثر برگزیده معرفی گردید:

1-    نقد روشمند، مبتکرانه و بدیع

2-    بهره گیری تلفیقی از نظریه های گوناگون نقد ادبی و تطبیق آن بر مصادیق مناسب

3-    نگاه جامع و همه سونگرانه به موضوع

4-    تسلط نویسنده بر مبانی نقد و آثار مشابه و مرتبط

5-    بیان و زبان روشن، رسا و روان

6-     مقبولیت خاص اثر در عین جذابیت برای مخاطب عام

7-    رعایت قواعد و ضوابط علمی و شکلی در اثر

جایزه ادبی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد تعلق می گیرد به کتاب گشودن رمان اثر حسین پاینده، محمدرضا سنگری،محسن سلیمانی، حسین بیات،

محمدعلی مهدوی راد، صادق کرمیار

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها