امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128315
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۱۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در گفت‌وگو با اعضای 1+5 در گفت‌وگوی ویژه خبری که شامگاه امروز دوشنبه انجام گرفت در خصوص مذاکرات هسته‌ای هفت روزه در وین گفت: مذاکرات فشرده‌ای را داشتیم و این بار برخلاف دوره‌های گذشته پیشرفت‌های بهتری صورت گرفت و ما به میزان بیشتری توانستیم دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم اما به مهلت سوم آذر رسیدیم و طبق توافقی که داشتیم باید فکری برای پایان توافق ژنو می‌کردیم.
عراقچی با بیان اینکه همه طالب ادامه مذاکرات بودند و به خاطر پیشرفت‌های حاصل شده کسی به دنبال آن نبوده و نیست که مذاکرات متوقف شود، یادآور شد: تصمیم 5+1 و ایران بر این شد که توافق ژنو برای یک دوره دیگر تا پایان ژوئن سال آینده تمدید شود که حدود 7 ماه می‌شود.
عضو ارشد تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای با ذکر این نکته که البته بنای ما بر این نیست که 7 ماه دیگر گفت‌وگو کنیم، بلکه همه متفق‌القول بودند که حتماً ظرف چند هفته آینده به یک تفاهم کلی برسیم و در فاصله به مراتب کوتاه‌تر از 7 ماه به توافق جامع برسیم، خاطرنشان کرد: از جهت اینکه دوباره با مشکلات تحریم‌ها روبه‌رو نشویم باید تصمیم می‌گرفتیم چرا که تحریم‌های ملغی شده، امروز به پایان می‌رسیدند.
عراقچی در خصوص اینکه آیا تعهدات جدیدی در قالب این تفاهم برعهده گرفته شده گفت: دقیقاً همان طرح اقدام مشترک است و همان شرایطی که طی 10 ماه گذشته وجود داشته به همان ترتیب ادامه می‌یابد. یعنی طبق همان برنامه اقدام مشترک توافق ژنو غنی‌سازی و برنامه‌های ما ادامه دارد و برخی محدودیت‌هایی که براساس توافق ژنو قبول کرده بودیم ادامه می‌یابد و از آن سو تحریم‌هایی که تعلیق شده بود، می‌ماند و فروش نفت ما در سطح خود حفظ می‌شود و همین طور تعلیق صادرات نفت ما در ماههای آینده متوقف خواهد بود.
وی ادامه داد: بحث صادرات پتروشیمی و کانال‌های ایجاد شده برای مبادلات بانکی نیز ادامه خواهد یافت و مبلغی که به صورت ماهانه آزاد می‌شد که حدود 700 میلیون دلار است به همان ترتیب طی 7 ماه آینده ادامه خواهد یافت.
عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما طی 10 ماه گذشته 7 میلیارد دلار از درآمدهای خود را آزاد کرده و به کشور بازگردانده یا توسط بانک مرکزی مدیریت کرده‌ایم، اظهار داشت: در ماههای آینده نیز 5 میلیارد دلار دیگر آزاد خواهد شد.
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با اشاره به اینکه همه چیز طبق روال 10 ماه گذشته است تا بتوانیم مذاکراتی را که نسبت به گذشته در مسیر بهتری قرار گرفته را ادامه دهیم و به شرایط بهتری برسانیم خاطرنشان کرد: مسیری که طی 10 ماه گذشته و به خصوص دور آخر مذاکرات طی کردیم مسیر مناسبی بوده و دیدگاه‌ها بسیار به هم نزدیک شده و ایده‌هایی که برای حل و فصل مسائل وجود دارد بسیار روشن‌تر است و باید روی راه‌حل‌ها کار کنیم تا به سرعت به نتیجه برسند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ضمیمه‌ای برای توافق وجود دارد و جزئیاتی در این خصوص هست یا نه، گفت: این جزئیاتی است که در آینده باید به آن برسیم. در رسیدن به توافق جامع هنوز در کلان موضوع مشکل داشتیم که نحوه برداشتن تحریم‌ها و میزان ادامه غنی‌سازی جمهوری اسلامی از موضوعات کلیدی بوده که روی آنها مذاکره می‌کردیم و تا زمانی که تفاهم کلی در خصوص این مذاکرات به وجود نیاید طبعاً وارد جزئیات نمی‌توان شد.
معاون وزیر خارجه هدف برنامه مشترک ژنو را رفع نگرانی‌های موجود خواند و افزود: در این خصوص آنها اول ایده‌هایی داشتند که رفع نگرانی را تنها در برچیده شدن تأسیسات می‌دانستند که در طول مذاکرات به آنها تفهیم شد که داشته‌‌ها و حقوقی که مردم ایران دارند برگشت‌ ناپذیر است و خطوط قرمز ما می‌باشد و لذا امروز به نقطه‌ای رسیده‌اند که هرچه هست باشد و اگر نگرانی در موردش وجود دارد به ترتیبی برطرف شود.
عراقچی ادامه داد: دانشمندان ما در حوزه انرژی اتمی که در تیم مذاکراتی حضور دارند راه‌حل‌های علمی بسیار خوبی را پیدا کرده‌اند و کارشناسان آمریکایی را قانع کرده‌اند که این راهها جواب می‌دهد و این موارد زمان‌بر بوده ولی در مجموع ما را در مسیری انداخته که امیدوار هستیم.
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با ذکر این نکته که همین بحث هم در خصوص تحریم‌ها صورت گرفته که کارشناسان اقتصادی همراه تیم کمک کرده‌‌اند، یادآور شد: در بحث حقوقی هم همین‌طور است. برخی راه‌ حل‌ها سیاسی، برخی حقوقی و برخی فنی است که ما روی همه اینها کار کرده‌ایم و هر موضوعی برای خود مشکلاتی دارد که باید به آن پرداخته شود و نگرانی‌ها در آن خصوص برداشته شود.
عراقچی با بیان اینکه امروز در موقعیتی هستیم که بعد از 10 ماه مذاکره تصویر قابل قبولی از مذاکرات داریم، اظهار داشت: این مانند قله‌ای است که می‌خواهیم به آن برسیم و در کوره‌ راهها گرفتار می‌شویم و نمی‌دانیم می‌رسیم یا نه و زمانی که گردنه‌های مهم را رد کرده‌ایم، تصویر قله برایمان هویدا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه نمی‌توان گفت رسیدن به توافق100 درصد می‌باشد، افزود: اما الان امیدها بیشتر شده چرا که چشم‌انداز روشن‌تری در مقابل ما قرار دارد و در برخی مسائل نیز پیشرفت‌هایی حاصل شده و در برخی مسائل اختلافات وجود دارد.
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران توافق ژنو را با توافق نهایی قابل مقایسه ندانسته و خاطرنشان کرد: حجم کار و مسائل شاید یک به 20 و یک به 50 باشد.
عراقچی توافق ژنو را یک آتش‌بس معمولی دانست، اما توافق نهایی را یک توافق صلح خواند و گفت: توافق آتش‌بس ممکن است با گفت‌وگوی معمولی حاصل شود تا طرفین بنشینند و برای صلح گفت‌وگو کنند. مذاکره برای همین توافق موقت نیز 3 ماه طول کشید و برای توافق نهایی را باید انتظار زمانی بیشتری داشته باشیم. با این حال ما طی 10 ماه گذشته استفاده زیادی از زمان برده‌ایم و قسمت مشکل‌تر کار گذشته و آن را رد کرده‌ایم.
عراقچی ادامه داد: مسیر پیش‌رو آسان نیست، اما گره‌هایی که وجود دارد چشم‌انداز بهتری برای بازشدن دارد. ماهها و هفته‌های آینده به همان سختی 10 ماه گذشته است اما مسیر روشن می‌باشد.
معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه توافق کلی وجود دارد که با فاصله یک تا دو هفته از مذاکرات کنونی، مذاکرات ادامه یابد، گفت: بنای ما بر این است که مذاکرات بعدی در ماه دسامبر باشد و در کنار آن نیز احتمالاً جلسات کارشناسی خواهد بود.
وی افزود: همه متفق‌القول هستند که از فضای جدید ایجاد شده باید استفاده کافی انجام بگیرد تا به توافق برسیم.
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با اشاره به اینکه قسمت سخت کار که طرف مقابل ما به این نتیجه برسد که از طریق زورگویی، فشار و نادیده گرفتن حقوق ما نمی‌تواند مذاکرات را پیش ببرد و ما خواسته‌های بیش از تعهدمان را نمی‌پذیریم، گذشته است، یادآور شد: مسیر مذاکرات در چارچوب معقول‌تری قرار گرفته است و نتیجه مذاکره چیزی خواهد بود که در آن خطوط قرمز ما حفظ شده، داشته‌های ما سر جای خودش است و حتماً غنی‌سازی ادامه خواهد یافت و حتماً همه تحریم‌ها به شکل و ترتیب خودش لغو خواهد شد.
عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اختلافات بین اعضای 5+1 نیز گفت: هرچه مذاکرات جلوتر می‌رود و موضوعات ریزتر می‌شود اختلافات بین 5+1 هم خود را بیشتر نشان می‌دهد که این امری طبیعی است.
وی ادامه داد: بین نگاه چین و روسیه و غربی‌ها تفاوت عمده‌ای وجود دارد و در بین آنها نیز اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها تفاوت دیدگاه دارند و خود اروپایی‌ها هم نگاه متفاوتی دارند که موضوعات هرچه ریزتر می‌شود این تفاوت‌ها هم بیشتر می‌شود که بخشی از آن طبیعی است زیرا وقتی 6 کشور در کنار هم جمع می‌شوند رسیدن به یک موضوع واحد بین آنها مشکل است.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم که وقتی وارد مذاکره می‌شوند با صدای واحد با ما سخن بگویند و اختلافات داخلی خود را حل و مواضع‌شان را یکی کنند و این طور نباشد که یکی بخواهد مواضع خود را به نمایندگی از همه به گروه تحمیل کند.
عراقچی با بیان اینکه برخی از اعضای گروه دیدگاه‌هایی دارند که با سایر اعضای گروه همخوانی ندارد، خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که یک موضع واحد بگیرند و موضع کشورهایی که نگاهی واقع‌بینانه و عاقلانه‌تر به حل و فصل مسائل دارند در نظر گرفته شود.
معاون وزیر خارجه با ذکر این نکته که درباره هیچ موضوعی هنوز توافق نکرده‌ایم، اظهار داشت:‌ اولاً‌ توافقی از ژنو است که هیچ توافقی نخواهد شد مگر آنکه درباره همه موضوعات توافق شود، بنابراین می‌توان گفت هیچ توافقی نداریم و در ثانی هنوز در موضوعات موجود به یک تفاهم نرسیده‌ایم اما در مورد هر موضوع راه‌ حل‌ها و ایده‌های مختلفی وجود دارد که در حال بررسی هستند.
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای موضوع غنی‌سازی و حد و اندازه و ظرفیت آن و نیز نحوه برداشتن تحریم‌ها را دو موضوع کلیدی خواند و اظهار داشت: در کنار آن چندین موضوع دیگر نیز هست که ممکن است کلیدی نباشد اما به اندازه کافی مهم می‌باشد و تا آنها هم حل نشود ما به هیچ توافقی نرسیده‌ایم.
عراقچی گفت: ادامه موضوعات در مورد همه آنها خواهد بود و ما جلسات کارشناسی در مورد هر کدام داشته و در آینده نیز خواهیم داشت و امیدواریم با تلاش بیشتری که صورت می‌گیرد و عزم و اراده‌ای که وجود دارد در هفته‌های آتی به نوعی به تفاهم برسیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها