امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128366
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) همزمان با رکوردشکنی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) همزمان با رکوردشکنی این شرکت در پیشبرد عملیات حفاری و ساخت تونل و ایستگاه در 6 پروژه (4 پروژه داخل شهر و 2 پروژه خطوط اقماری) به طول حدود 200 کیلومتر و فاصله زیاد جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه با دیگر کشورها از نظر دارا بودن خطوط مترو و خطوط در حال ساخت و جایگاه مهم کشورمان در میان کشورهای دارنده سیستم حمل و نقل مترو، معاونت تحقیقات فنی شرکت مترو به استناد آمارها و اطلاعات اتحادیه بین المللی حمل و نقل عمومی(UITP) گزارشی مقایسه ای تهیه کرده که به شرح زیر منتشر می شود.

در حال حاضر 149 کشور دنیا با طول خط 4 هزار و 900 کیلومتر و جابجایی روزانه 151 میلیون مسافر در روز دارای سیستم حمل و نقل مترو هستند که از این تعداد 50 شهر در منطقه آسیای جنوب شرقی و استرالیا روزانه رقمی حدود 71 میلیون مسافر را جابجا می کنند.

کشورهای مشترک المنافع (اتحاد جماهیر شوروی سابق) با 16 شهر دارای مترو به طول 760 کیلومتر،روزانه 16 میلیون مسافر را از طریق خطوط موجود مترو جابجا می کند.

منطقه خاورمیانه و کشور ایران مجموعاً 7 شهر دارای سیستم مترو با مسافت 300 کیلومتر و جابجایی روزانه 7 میلیون مسافر هستند که سهم ایران از این میزان 3 شهرو روزانه بیش از 3 میلیون مسافر با 190 کیلومتر خط است.

سهم اروپا نیز از این سیستم با 45 شهر دارای خط مترو و با 2 هزار و 800 کیلومتر طول خط جابجایی روزانه 31 میلیون مسافر است.

در آمریکای لاتین هم با 16 شهر و 800 کیلومتر طول خط، مترو سهمی در حدود جابجایی روزانه 15 میلیون مسافر را به خود اختصاص می‌دهد.

آمریکای شمالی نیز با 15 شهر و طول خط یکهزار و 500 کیلومتر، روزانه یازده میلیون نفر از شهروندان را از طریق خطوط مترو جابجا می‌کند.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مترو تهران و حومه (مترو) در شرایطی که متوسط جابجایی مسافر در شهرهای دارای سیستم مترو در دنیا حدود یک میلیون و یکصد هزار نفر در روز است، مترو تهران با جابجایی روزانه افزون بر 3 میلیون سفر 3 برابر متوسط جهانی در این زمینه کارایی دارد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر 523 خط مترو در دنیا با طول 4 هزار و 900 کیلومتر و تعداد 8 هزار و 981 ایستگاه وجود دارد که سالانه حدود 47 میلیارد مسافر را جابجا می‌کند.

این در حالی است که مترو ایران (بالاخص مترو تهران) از نظر خطوط در حال بهره برداری در رتبه بندی جهانی در رتبه پانزدهم قرار دارد.

از جهت طول خطوط در حال ساخت منتهی به دوره زمانی کوتاه مدت جهت بهره برداری نیز مترو تهران در رتبه دو با حدود 22 کیلومتر خط در حال ساخت و آماده بهره برداری در کوتاه مدت شامل بخش شمالی خط سه و خط فرودگاه مهرآباد واقع شده است.

همچنین مترو تهران در رتبه بندی پایتخت های دنیا و از جهت تعداد خطوط رتبه نهم،از نظر تعداد ایستگاه ها در جایگاه یازدهم ، از حیث تعداد جابجایی روزانه مسافر در پله نهم و از نظر جابجایی سالانه مسافر و مسافر به کیلومتر در رتبه هشتم دنیا قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها