امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12838
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 135
فاطمه رخشانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره اجرای پزشک خانواده در تهران می‌گوید: دانشگاههای علوم پزشکی در تهران هنوز آمادگی اجرای ...

فاطمه رخشانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره اجرای پزشک خانواده در تهران می‌گوید: دانشگاههای علوم پزشکی در تهران هنوز آمادگی اجرای پزشک خانواده را ندارند، به خصوص بسترهای فرهنگی اجرای این برنامه در پایتخت فراهم نیست و به طور کلی جا انداختن فرهنگ پزشک خانواده در تهران سخت تر از شهرستانهاست.

متن گفت و گوی ما را با معاون بهداشت وزیر بهداشت که چند ماهی است این مسئولیت را پذیرفته درباره پزشک خانواده در تهران بخوانید:

فارس:‌پزشک خانواده کی قرار است در تهران اجرا شود؟

رخشانی: پزشک خانواده برای اینکه در تهران اجرا شود، باید اول بسترهای اجرای آن فراهم شود، بسترهای فیزیکی و فرهنگی هر دو. بستر فیزیکی این است که پزشک ما کامپیوتر داشته باشد. سامانه الکترونیک داشته باشد، بتواند با پرونده الکترونیک سلامت کار کند و اطلاعات بیمار را با سیستم ارسال کند.

فارس: این زیرساختها کی آماده می‌شود.

رخشانی: در تهران ما 3 دانشگاه علوم پزشکی داریم که باید مجری این برنامه باشد. اینها با هم فرق می‌کنند. در تهران به علت وسعتش نمی‌توانیم خیلی زود زیرساختها را ایجاد کنیم. بنابراین اگر ما بخواهیم پزشک خانواده را در تهران شروع کنیم،شروعی که به عنوان خبرنگار مد نظر شماست، طول می‌کشد اما از نظر ما شروع اجرای پزشک خانواده یعنی ایجاد زیرساختها که این شروع شده است. اما شروع برنامه از این نظر که مردم بخواهند خدمات بگیرند بعد از استقرار سامانه‌های سخت افزاری و کارهای نرم افزاری و فرهنگی است که مستلزم آموزش مردم و متقاعد کردن آنهاست که بعد از آن ثبت نام مردم و پزشکان آغاز می‌شود.
فارس: خوب این زمان کی خواهد بود؟

رخشانی: من که گفتم تعریف من و شما از زمان اجرای این برنامه با هم فرق می‌کند از نظر من اجرای این برنامه به خاطر پولهای میلیاردی که ما برای ایجاد زیرساختها در دانشگاههای علوم پزشکی هزینه کرده‌ایم شروع شده است اما از نظر شما خبرنگارها اجرا زمانی است که مردم خدمات دریافت کنند. شما باید تعریف درست پزشک خانواده را اول یاد بگیرید، اصلاً شما برای من بگویید، پزشک خانواده یعنی چی؟

فارس: قرار نیست سوال را با سوال پاسخ دهید، اما حالا که پرسیدید می‌گویم، پزشک خانواده برنامه‌ای است که حداقل از زمان اجرای قانون برنامه توسعه چهارم باید توسط وزارت بهداشت اجرایی می‌شد، پزشک خانواده باید فردی آموزش دیده باشد که مسئولیت سلامت جمعیتی مثلاً 2 هزار نفر به او سپرده می‌شود. این فرد مسئول سلامت این افراد از زمان تولد و حتی شاید قبل از آن تا زمان مرگ است. پزشک خانواده باید کاری نکند تا جای ممکن افراد تحت پوشش او بیمار نشوند و با آموزش و مشاوره به آنها از سلامتشان محافظت کند. مسائل بهداشت محیط، بهداشت شغلی و بیماریهای محیطی و خانوادگی را در نظر بگیرد و از آنها جلوگیری کند.

بر اساس این برنامه قرار بود همزمان نظام ارجاع هم اجرا شود و طبق آن اگر مردم نیاز به خدمات تخصصی پزشکی داشتند با ارجاع پزشک خانواده به پزشک متخصص خدمات ارزان دریافت کنند. قرار بود با اجرای این برنامه سهم و هزینه‌های درمانی و سلامت مردم کم شود.

قرار بود پزشک خانواده یک تیم باشد نه یک نفر و یک تیم 17 نفره شامل متخصص بهداشت محیط، بهداشت خانواده، روانشناس، ماما و..  به مردم خدمات بدهند که هیچکدام از این کارها تاکنون انجام نشده است.

رخشانی: این که شما گفتند نسخه 02 پزشک خانواده است که قرار بود یک تیم 17 نفره تیم پزشک خانواده باشد. پزشک خانواده خودش موشی بود که می‌خواستیم راهش بیندازیم اما آمدند یک جارو هم به دمش بستند که دیگر توی هیچ سوراخی نرود.

فارس: با همه این تفاسیر فکر می‌کنید این برنامه کی در تهران اجرایی شود؟

رخشانی: گفتم که تعریف من و شما از شروع اجرا فرق می‌کند. از نظر من شروع شده است اما مردم زمانی می‌توانند خدمات دریافت کنند که پزشکان عمومی به عنوان پزشکان خانواده با بیمه‌ها قرارداد ببندند و هر کدام از آنها بتوانند 2500 نفر را در مجموعه خود بیاروند و به آنها سرویس بدهند و مراقبتهای اولیه و ویزیتهای جاری را برای آنها انجام دهند. آن وقت می‌گوییم خدمت پزشک خانواده به مردم رسیده است.

در 7 استانی که امسال شروع کردیم به علاوه 2 استانی که از سال گذشته شروع شده بود کار بستن قرارداد پزشکان شروع شده است. البته واقعیت این است که همه دانشگاههای علوم پزشکی آ‌مادگی شروع اجرای برنامه پزشک خانواده را دارند به شرط آنکه بتوانند قراردادهای پزشکان را با بیمه ها منعقد کنند.

به همین علت چون منابع محدودی برای این کار وجود دارد، فعلاً کار را در 7 استان شروع کرده‌ایم تا منابع لازم را در اختیارمان قرار بدهند. ما تقریباً هر هفته با مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی در تهران هم جلسه داریم. در صورتی که این دانشگاهها بتوانند زیرساختهای لازم را تا آخر خرداد فراهم کنند، بنا داریم این برنامه را در تیر امسال در تهران اجرایی کنیم اما مطمئن نیستیم، چون پیشرفت برنامه در تهران کندتر از جاهای دیگر است.اصولاً هر کاری را که می‌خواهیم در تهران انجام دهیم سخت تر از شهرستانهاست.
فارس: چرا؟
رخشانی: چون شهرستانها محدودتر هستند و سریعتر امکان اجرای برنامه‌ها در آنها فراهم می‌شود. در تهران جا انداختن فرهنگ پزشک خانواده سخت تر از شهرستانهاست. من نگران زیرساختها در تهران نیستم. نگران فرهنگ سازی اجرای پزشک خانواده در تهران هستم و این نگرانی برای تهران بیشتراز شهرستانهاست.

در صورتی که زیرساخت و منابع لازم تا تیر امسال فراهم شود، اجرای پزشک خانواده را در تهران اعلام می‌کنیم. دانشگاههای علوم پزشکی در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند اما به نظر من هنوز بیشتر باید به آنها فرصت بدهیم.

به محض اینکه بسترها و منابع مالی آماده شود، این کار را شروع می‌کنیم اما با منابعی که الان داریم اگر همه منابع را هم در تهران خرج کنیم، موفق نمی‌شویم باید اول منابع مالی لازم را بگیریم بعد در تهران کار را شروع کنیم.
گفت و گو از افشین شاعری
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار