امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128457
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 80
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، سعید اوحدی، پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در حاشیه همایش هم‌اندیشی مدیران حج و زیارت کشور در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، سعید اوحدی، پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در حاشیه همایش هم‌اندیشی مدیران حج و زیارت کشور در یزد اظهار داشت: سازمان حج و زیارت در فراخوانی از متقاضیان اعزام به حج عمره اولویت یک تا 600 خواست تا در فرصت دو هفته‌ای به سامانه مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه اعزام این افراد از 13 آذر تا 20 اسفندماه است، خاطرنشان کرد: از روز جمعه زائران دارای اولویت یک تا 350 می‌توانند بر اساس هشت گروه قیمتی و تاریخ پرواز و ... کاروان خود را انتخاب کنند.

اوحدی با بیان اینکه ظرفیت‌ها هنوز تکمیل نشده است، خاطرنشان کرد: سامانه هوشمند هر چهار روز یک بار اولویت‌های جدید را اعلام می‌کنند اما اولویت‌های تا 450 مطمئن باشند که امسال به حج اعزام خواهند شد و تنها برای ماه آذر که زمان تحصیل فرزندان بسیاری از متقاضیان است، آماده پذیرش اولویت‌های یک تا 600 هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امسال دومین سالی است که زائران ایرانی اجازه پیدا کرده‌اند تا در ایام ماه صفر و در روزهای اربعین و رحلت پیامبر اکرم (ص) در مدینه منوره حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: امسال خانواده حج و زیارت با آسیب‌شناسی سنوات گذشته حج، به ساماندهی زائران اربعین پرداخته است.

وی همچنین با اشاره به اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات عالیات در این ایام نیز عنوان کرد: امسال 26 دستگاه و وزارتخانه شامل وزارت کشور، وزارت امور خارجه، استانداری‌های ایلام و خوزستان و ... برای ساماندهی زائران وارد عمل شده‌اند و تمهیدات ویژه‌ای برای زائران اندیشیده شده است.

اوحدی با بیان اینکه همانطور که سازماندهی 16 میلیون زائر در عتبات عالیات کار سازمان حج و زیارت به تنهایی نیست و سازمان‌های مختلفی در آن دخیل شده‌‌اند، بیان کرد: سازماندهی 600 هزار نفر در مدینه در ایام رحلت پیامبر و اربعین نیز به تنهایی از عهده حج و زیارت خارج است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای عتبات عالیات سه قرارگاه در داخل کشور و در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران به عنوان سه مرز باز کشور، ساماندهی شده‌اند، خاطرنشان کرد: قرارگاهی نیز در عراق با عنوان قرارگاه کربلا ساماندهی شده و کار خدمات اضطراری به زائران را انجام می‌دهد که مجموعه‌های مختلف در این قرارگاه حضور دارند.

وی تصریح کرد: سال گذشته شاهد تراکم جمعیت در مرز بودیم و متاسفانه در دو سال پیش نیز حوادثی رخ داد اما امسال تلاش می‌کنیم تراکم جمعیت را از مرزها به شهرهای اصلی بکشانیم.

این مسئول درباره توقف سامانه ثبت‌نام برای عتبات عالیات نیز با ارائه توضیحی عنوان کرد: امروز یک رایزنی جدی با کنسولگری عراق خواهیم داشت زیرا برای نخستین بار اعلام کردند که برچسب ویزا ندارند و اگر نتوانند این امکان را فراهم کنند، ناچار به توقف ثبت‌نام هستیم.

اوحدی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد تاثیر مذاکرات 1+5 در نحوه برخورد مقامات عربستان با زائران ایرانی و دستاوردهای این مذاکرات برای مناسک حج اظهار داشت: بستر سیاسی مذاکرات به طور قطع در حج و زیارت و برای زائران ایرانی تاثیرگذار است چنانکه در موسم حج امسال هم شاهد تغییر رفتارها در مقامات سعودی بودیم که البته این رفتارها گرچه هنوز مطلوب نیست اما نسبت به گذشته قابل قبول‌تر بود.

وی در مورد ثبت‌نام برای حج تمتع و حج عمره نیز بیان کرد: در حالی که سالانه فقط 800 هزار نفر از ایران برای حج عمره اعزام می‌شوند، 6.5 میلیون نفر در نوبت داریم و در حال حاضر ثبت‌نام جدید انجام نمی‌شود.

اوحدی در مورد حج عمره نیز عنوان کرد: در حال  حاضر 1.5 میلیون نفر در نوبت هستند و تا 6 سال آینده هیچ ثبت‌نامی انجام نخواهیم داد ضمن اینکه در حج تمتع بر اساس فتوای مراجع عظام، هیچ اولویتی نمی‌توانیم برای بیماران یا سالمندان در نظر بگیریم.
انتهای پیام/2464/ط40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها