امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12852
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 191
کریم مجتهدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه این روزها همچون گذشته مشغول تحقیقات ...

کریم مجتهدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه این روزها همچون گذشته مشغول تحقیقات و مطالعه به ویژه در حوزه فلسفه غرب است، اظهار داشت: برای تشریح بیشتر تأثیر و تأثر فلسفه غرب از فلسفه اسلامی مارسیلیو فیچینو فیلسوف ایتالیایی که دارای گرایش‌های عمیق عرفانی است به سنت فلسفی ابن سینا یا پیکو دلامیراندولا به فلسفه ابن رشد نزدیک است، توجه به این مباحث در تحقیقات و تحول فکری و فلسفی بسیار با اهمیت است.

وی درباره کتاب اخیر خود با عنوان «فلسفه در دوره تجدید حیات فرهنگی غرب» که در روز ششم نمایشگاه کتاب منتشر شد، گفت: این کتاب با حجم زیاد دارای مباحثی عمیق و محتوایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به خوبی در آن تجدید حیات فرهنگی غرب را شرح داده‌ام.

مجتهدی با تأکید بر اهمیت تغییر موضع و افکار غرب در حوزه فلسفی و تحولاتی که بعد از قرون وسطی در ایتالیا، آلمان، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی رخ داد، گفت: عنوان دوم این کتاب نیز از دانته تا کامپانلا است که تغییر و تحولات قرون چهاردهم تا هفدهم میلادی را شامل می‌شود.

این چهره ماندگار فلسفه ایران با تاکید بر اینکه بسیاری از فلاسفه‌ای که در این کتاب از آنها یاد شده اصلا در کشور شناخته شده نبوده‌اند، گفت: از جمله مارسیلیو فیچینو فیلسوف ایتالیایی که به ابن سینا بسیار توجه داشته و به ویژه او نیز همانند ابن سینا، طب خوانده و عرفان کار کرده و سپس افرادی چون پیکو دلامیراندولا که مفهوم اصالت انسان و بشر را مطرح کرده است.

وی با اشاره به اینکه این کتاب جنبه مرجعیت دارد و مطالب متنوع و فلسفی را در کنار تاریخ هنر و تحلیل هنر افرادی چون لئوناردو داوینچی و افکار سیاسی افرادی چون ماکیاول را ارایه کرده است، گفت: در نهایت می‌توان بیان کرد که یک مجموعه مفید و عمیق از افکار رایج و تأثیرگذار دنیای غرب در این اثر مورد توجه قرار گرفته است، اما نکته اینجاست که این اثر تنها اثر فلسفی نیست بلکه می‌توان آن را کتابی میان رشته‌ای بین تاریخ و فلسفه به شمار آورد.

وی با تشریح وضعیت تجدید حیات فلسفی غرب در قرون یاد شده اظهار داشت: فیلسوفان این دوره روح تازه‌ای به فلسفه دمیده‌اند و فلسفه را به همراه یک هنر جدید تجدید کرده‌اند و به نوعی اعلان پایان قرون وسطی با بازگشت به یونان و رم باستان از لحاظ معماری و نقاشی‌های معروف عرضه کرده‌اند. این نقاشی‌ها در قرون یاد شده توسط پاپ‌ها رایج می‌شدند به طور مثال تابلوهای معروف رافائل، خود این نقاشی‌ها وسیله‌ای بوده که پاپ‌ها افکارشان را ترویج دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها