امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128525
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا قربانی کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی  به بررسی نتیجه مذاکرات هسته‌ای و ضرورت ...

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا قربانی کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی  به بررسی نتیجه مذاکرات هسته‌ای و ضرورت بازنگری در رویکرد دیپلماتیک و اقتصادی پرداخت.
متن این یادداشت به شرح زیر است:

مذاکرات پیچیده، سنگین و نفس‌گیر ایران و کشورهای عضو گروه 5+1 برای دستیابی به توافق نهایی بر سر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در حالی برای هفت ماه دیگر تمدید شد که با توجه به زیاده‌خواهی‌های آشکار و پنهان طرف‌های غربی و به‌خصوص مواضع متغیر ایالات‌متحده آمریکا، دسترسی به توافق جامع از همان ابتدا، امری غیرممکن به نظر می‌رسید.

روی نتیجه 10 دور مذاکره فشرده و هزینه‌های فراوان آن هر نامی گذاشته شود، از یک نکته مهم نمی‌توان صرف‌نظر کرد که ماهیت اهداف آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران در شامگاه سوم آذر 1393 برای همه مردم ایران و حتی برای کسانی که با خوش‌خیالی محض به انعطاف یا رفتار منطقی کاخ سفید امید بسته بودند، از همیشه آشکارتر شده است.

با وجود آنکه قرار است در مهلت نسبتاً طولانی هفت‌ماهه‌ برای تمدید توافق پیشین میان ایران و کشورهای عضو گروه 5+1، رایزنی‌ها و مذاکرات در سطوح مختلف ادامه پیدا کند، اما به نظر می‌رسد، دستگاه سیاست خارجی ایران احتیاج دارد تا با اندکی فاصله گرفتن از این پرونده مبهم، با توان و انرژی بیشتری روی سایر حوزه‌های سیاست خارجی و روابط بین‌الملل تمرکز کند.

تمرکز مدیران عالی دستگاه دیپلماتیک کشور بر مذاکراتی که از یک سال پیش هم سرنوشت امروز آن دور از ذهن نبود، و صرف تقریباً همه انرژی آن‌ها بر روی این پرونده، فرصت‌های ارزشمند دیگری در سایر حوزه‌های روابط خارجی ایران را سوزانده است.

دیپلمات‌های خستگی‌ناپذیر جمهوری اسلامی که تلاش آنها مورد توجه و حمایت رهبر معظم انقلاب قرار داشته است، اکنون باید تمرکز بیشتری بر حوزه‌های غیر غربی و منطقه‌ای روابط خارجی داشته باشند و از ظرفیت‌های موجود در شرق دیپلماتیک و مناطق هم‌جوار و کشورهای همسایه یا دیگر حوزه‌های نفوذ معنوی جمهوری اسلامی ازجمله آفریقا و آمریکای لاتین برای کاستن از فشارهای غیر متمدنانه قدرت‌های غربی استفاده کنند. توجه به این حوزه‌ها که به خاطر اشتغال بیش‌ازحد در پرونده مذاکرات هسته‌ای در حاشیه قرارگرفته یا نسبت به آنها کم‌توجهی شده است، می‌تواند موقعیت ایران در مذاکرات آینده با غرب را تقویت کند به‌ویژه آنکه در کنار ظرفیت‌ها و استعدادهای معمول برای تقویت موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران، تمایلات آشکاری از طرف قدرت‌های شرقی برای ائتلاف و هم‌افزایی با ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب هم وجود دارد.

اضافه بر موارد فوق، توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی به تقویت موقعیت ممتاز منطقه‌ای ایران برای چیرگی بر آشوب‌هایی که متأثر از سیاست غلط غربی‌ها کشورهای منطقه را گرفتار ساخته است، هم می‌تواند در تعامل آینده با غرب زیاده‌خواه تأثیرگذار باشد.

سیاست رسمی اعلام‌شده دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی، عدم گره زدن برنامه‌های جاری و آینده اقتصادی کشور با سرنوشت مذاکرات بوده است، اما نتیجه مذاکرات یک سال گذشته، بیش‌ از پیش، لزوم اتکا به توان داخلی برای عبور از گردنه‌های دشوار اقتصادی را با مبنا قرار دادن مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی برجسته می‌سازد.

به نظر می‌رسد در این حوزه هم نوعی بازنگری در روابط اقتصادی با جهان غیرغربی و استفاده بیشتر از ظرفیت‌های منطقه‌ای و شرق اقتصادی مکمل رویکرد پیشین باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها