امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128574
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان عصر دیروز به منظور انجام سفر رسمی وارد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان عصر دیروز به منظور انجام سفر رسمی وارد آستانه پایتخت قزاقستان شد.

وی صبح امروز با «نورسلطان نظربایف& raquo; همتای قزاق خود دیدار خصوصی برگزار کرد و سپس هیئت‌های رسمی 2 کشور مذاکراتی را انجام دادند.

بر اساس اعلام، مرکز مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان، طی دیدار نظربایف و کریم‌اف موضوعات مربوط به گسترش همکاری‌های 2 جانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار داده شد.

رؤسای جمهور 2 کشور بر ضرورت تقویت همکاری‌های کشورهایشان در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و آب و انرژی تاکید کردند.

همچنین گفته می‌شود که بحث امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی یکی از محورهای مهم مذاکرات سران قزاقستان و ازبکستان بوده است.

نظربایف ضمن آغاز مذاکرات خصوصی خود با کریم‌اف، ازبکستان را از نظر تاریخی و فرهنگی برای قزاقستان کشوری نزدیک عنوان کرد.

وی گفت: آستانه همواره از اقدامات تاشکند حمایت کرده و آماده گسترش همکاری‌ها در همه عرصه‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و همچنین امنیت داخلی و خارجی می‌باشد.

کریم‌اف نیز با اشاره به آهنگ پرشتاب تحولات جهان امروز، گفت: در چنین شرایطی هر کشوری به دنبال نقطه اتکا می‌گردد، برنامه‌های خود را مشخص کرده و روی حمایت همسایه‌های نزدیک حساب باز می‌کند. از این نظر قزاقستان برای ما نزدیک‌ترین کشور می‌باشد.

رئیس جمهور ازبکستان افزایش دیدارهای بیشتر سران برای تبادل نظر و تعیین چشم‌اندازهای مشترک را مهم ارزیابی کرد.

پس از مذاکرات هیئت‌های رسمی 2 کشور مراسم امضای اسناد همکاری صورت گرفت.

افزایش سطح اعتماد سران قزاقستان و ازبکستان

همان‌گونه که نظربایف طی سخنان امروز خود ثبات و توسعه منطقه را با مواضع و همکاری‌های میان آستانه و تاشکند مرتبط دانست، در یک سال پیش نیز تعامل و مواضع واحد 2 کشور را برای صلح، امنیت و پیشرفت آسیای مرکزی مهم خوانده بود.

سران قزاقستان و ازبکستان هم امروز و هم طی دیدارهای سال‌های اخیر خود بر وجود دیدگاه‌های مشترک کشورهایشان نسبت به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید می‌کنند.

رئیس جمهور قزاقستان در 11 نوامبر ضمن ارائه پیام قبل از موعد سالانه خود، به احتمال تغییر معماری جهان و بروز یک سری از آزمایشات جدی برای کشورهای دنیا و از جمله قزاقستان اشاره و جهت کاهش پیامد‌های منفی این فرآیند برنامه جدید اقتصادی با نام «راه روشن» را معرفی کرد.

تاکید ویژه نظربایف روی بحث «آینده نگران‌کننده» برای بسیاری غیرمنتظره بود و از این جاست که همتایان آسیای مرکزی وی نیز می‌خواهند به صورت جزئی‌تری با دیدگاه‌های رئیس جمهور قزاقستان آشنا شوند. بنابراین تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که بخشی از دیدار خصوصی روز سه‌شنبه‌ نظربایف و کریم‌اف  به بررسی این موضوع اختصاص یافته است.

بحثی که در رابطه به آن از سال‌ها پیش کریم‌اف به دنبال جلب حمایت قزاقستان می‌باشد، مخالفت با احداث نیروگاه بزرگ برق آبی در تاجیکستان و قرقیزستان است.

نظربایف در قیاس با کریم‌اف در این رابطه موضع نسبتا متعادل‌تری داشته و همواره روی ضرورت حل و فصل مسایل آسیای مرکزی و به ویژه مشکل آب و انرژی از سوی کشورهای منطقه تاکید کرده است.

البته به دلیل بلندپروازی‌های برخی از نخبگان حاکم کشورهای منطقه هنوز در این عرصه پیشرفت خاصی حاصل نشده و فضای بی‌اعتمادی همچنان بر این حوزه حکومت می‌کند.

به اعتقاد «باریبای ژکسمبین»، سفیر قزاقستان در ازبکستان، عدم تلاش برای جستجوی راه حل‌های مورد قبول کشورهای آسیای مرکزی جهت استفاده مشترک از منابع آب و انرژی در حال به بار آوردن پیامد‌های منفی و تاسف‌بار برای منطقه قرار گرفته است.

در حالی که تاجیکستان و قرقیزستان احداث نیروگاه‌های جدید و از جمله «راغون» و «قمبرآته 1» را مهم‌ترین عامل توسعه اقتصادی خود می‌دانند، رئیس جمهور ازبکستان با تحقق پروژه‌های یادشده شدیدا مخالف می‌باشد. البته در بحث بهره‌برداری از منابع آب منطقه منافع قزاقستان و ترکمنستان نیز به نوعی در هم‌‌سوی با ازبکستان قرار دارد ولی نظربایف و بردیمحمداف نسبت به اتخاذ مواضع تند علیه دوشنبه و بیشکک خودداری و خویشتن‌داری کردند.

گذشته از این، حتی قزاقستان برای مشارکت در کمیسیون بررسی ساخت نیروگاه «قمبرآته 1» در قرقیزستان موافقت کرد که حاکی از درک شرایط پیچیده اقتصادی و اجتماعی این کشور و نقش احتمالی بهره‌برداری از ظرفیت‌های آب و انرژی قرقیزستان در این زمینه می‌باشد.

برخی از منابع نزدیک به دولت قزاقستان به طرح بحث اوکراین در مذاکرات نظربایف با کریم‌اف و تاثیر تحریم‌های آمریکا و غرب علیه روسیه برای اقتصاد کشورهای منطقه، اشاره کرده‌اند. همچنین گفته می‌شود که نظربایف و کریم‌اف پیرامون دورنمای وضعیت افغانستان، تحولات بین‌المللی و خطر گروه‌های تروریستی برای آسیای مرکزی، شرایط دریاچه آرال و توسعه دهلیزهای حمل و نقل آسیای مرکزی گفت‌وگوهایی انجام دادند.

به اعتقاد «سرگی راس‌اف» تحلیلگر روس، روسای جمهور 2 کشور به بحث تحقق پروژه چینی جاده جدید ابریشم نیز توجه نشان خواهند داد. چرا که در سال 2015 قرار است راه آهن بیکو – تفلیس- قارص به عنوان بخش کلیدی جاده ابریشم از چین به سمت اروپا راه‌اندازی شود.

این راه‌ آهن امکان انتقال کالاهای گرجی از طریق قزاقستان به آسیای مرکزی و چین را فراهم کرده و امکان می‌دهد تا تولیدات قزاقستان نیز از طریق دریای خزر به اروپا عرضه شوند.

به اعتقاد این تحلیلگر روس، رئیس جمهور ازبکستان نیز به پروژه یادشده توجه داشته و طرفدار طرح ایجاد دهلیز حمل و نقلی نوایی (ازبکستان) - ترکمنباشی (ترکنستان) می‌باشد که در آینده به راه آهن بیکو - تفلیس - قارص متصل خواهد شده و دستیابی مستقیم ازبکستان و ترکمنستان به اروپا را تامین خواهد کرد.

همچنین گفته می‌شود، کریم‌اف قبل از انجام سفر ماه دسامبر «ولادمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به تاشکند، برخی از مسایل مورد نظر خود را با نظربایف در میان می‌گذارد تا از حمایت‌های وی برخوردار باشد.

قزاقستان شریک سوم تجاری ازبکستان

سفر رسمی کریم‌اف به قزاقستان در پاسخ به سفر یک سال پیش نظربایف به تاشکند است.

طی سال‌های اخیر دید و بازدیدهای نظربایف و کریم‌اف به صورت برنامه‌ای دنبال می‌شود در حالی که تا سال 2010 چنین شرایطی به نظر نمی‌رسید. افزایش سطح اعتماد میان نخبگان حاکم قزاقستان و ازبکستان است که در سال گذشته میلادی 2 کشور موفق به امضای معاهده مشارکت استراتژیک شدند.

بین قزاقستان و ازبکستان کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و شورای مشترک تجاری فعال بوده و همچنین برنامه همکاری‌های فرهنگی برای سال‌های  2013 – 2015 عمل می‌کند.

ضمنا در دیدار وزرای اقتصاد 2 کشور که در چارچوب سفر رسمی کریم‌اف به آستانه صورت گرفت، اعلام شد که ارتقای سطح مبادلات تجاری قزاقستان و ازبکستان تا سقف 5 میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد.

«الیر غنی‌اف» وزیر روابط اقتصادی خارجی، سرمایه گذاری و تجارت ازبکستان ابراز اطمینان کرد که در سال‌های نزدیک این هدف مهم تحقق پیدا خواهد کرد.

قزاقستان سومین شریک تجاری ازبکستان به شمار رفته و مبادله تجاری 2 کشور در سال 2013 بیش از 3.2 میلیارد دلار بوده است.

تبادل کالای بین قزاقستان و ازبکستان طی 9 ماه سال جاری میلادی حدود 3.1 میلیارد دلار را تشکیل داده است که رشد 26 درصدی را نشان می‌دهد.

مهمترین اقلام صادراتی ازبکستان به قزاقستان گاز طبیعی، محصولات نساجی، وسایل نقلیه، کود، مواد ساختمانی، میوه و... بوده و از قزاقستان مواد غذایی، فلزات آهنی و غیر آهنی و محصولات شیمیایی وارد می‌کند.

همچنین در 2 کشور بیش از 300 شرکت با حضور سرمایه متقابل فعالیت انجام می‌دهند.

به نظر می‌رسد که تعیین هدف دست‌یابی به سطح مبادلات تجاری 5 میلیارد دلاری در سال‌های نزدیک بازگو‌کننده پویایی روابط اقتصادی میان آستانه و تاشکند بوده و آسیای مرکزی را بیشتر به مسیر همگرایی و توسعه مشترک منطقه‌ای سوق خواهد داد.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار