امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128577
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری بلومبرگ روز سه‌شنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌های اعمال‌شده

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری بلومبرگ روز سه‌شنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران نوشته است که آورده نقدی توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو به دست آمد، برای ایران کمتر از میزانی بوده است که در ابتدای پیش‌بینی می‌شد.
بلومبرگ با اشاره به توافق روز گذشته ایران و گروه 1+5 برای تمدید دوباره مهلت مذاکرات هسته‌ای، نوشته است که کنگره جدید آمریکا که در ماه ژانویه (دی ماه) رسما آغاز به کار می‌کند، تلاش خواهد کرد تا فشار اقتصادی بر ایران را افزایش دهد.
این پایگاه به تمدید برنامه اقدام مشترک تا تیر ماه اشاره کرده و نوشته است که به ایران اعلام شده که همچنان از کاهش تحریم‌ها بر اساس توافق موقت سال گذشته، بهره‌مند می‌شود. با این حال بلومبرگ می‌افزاید: «بر اساس آمارهایی که دولت آمریکا به درخواست بلومبرگ ارائه کرده، تخفیف تحریم‌ها، کمتر از آنچه که مقامات آمریکایی تصور می‌کردند، برای ایران ارزش‌آفرین بوده است. به گفته یکی از مقامات دولت که خواسته نامش فاش نشود، این آمارها نشان می‌دهد که آورده مستقیم نقدی و حاصل از صادرات غیرنفتی ایران در 6 ماهه ابتدایی سال جاری حدود 2 میلیارد دلار کمتر از رقمی بوده که دولت پیش‌بینی می‌کرده است؛ 4.6 میلیارد دلار به جای 7 میلیارد.»
در مقابل، در این گزارش آمده است: «بر اساس داده‌هایی که بلومبرگ بر اساس اطلاعات بازار انرژی و گمرک 5 کشور واردکننده نفت خام از ایران و آژانس بین‌المللی انرژی در پاریس کنار هم قرار داده شده، درآمدهای حاصل از فروش نفت خام و کاندنسیت ایران در همین مدت، 5.6 میلیارد دلار بیش از 6 ماهه پیش از آن بوده، اما مبالغ حاصل از این صادرات به واسطه تحریم‌های آمریکا، در حساب‌های بانکی خارجی مسدود شده است.»
بلومبرگ نوشته است که با وجود این کاهش در آورده‌های توافق ژنو، هنوز هم نمایندگان کنگره به دنبال افزایش تحریم‌ها و بالا بردن فشار اقتصادی بر ایران هستند و تهدید کرده‌اند اقدامات تازه‌ای علیه تهران در دستور کار قرار می‌دهند.
این پایگاه همچنین در تشریح آورده نقدی ایران از توافق ژنو، با اشاره به اینکه در زمان توافق برخی از مخالفان مذاکرات از جمله اسرائیل و نمایندگان کنگره درآمد ناشی از آن برای ایران را تا 20 میلیارد دلار تخمین می‌زدند، نوشته است: «این در حالی است که بر اساس آمارهای دولت که از طبقه‌بندی خارج شده، آورده ناشی از تخفیف تحریم‌ها برای ایران، 4.6 میلیارد دلار بوده که از این رقم 4.2 میلیارد دلار آن مربوط به درآمدهای حاصل از فروش نفت در گذشته بوده که بر اساس توافق ادر شش ماهه نخست سال جاری، از حساب‌های بانکی محدودشده، برداشت شد. ایالات متحده همچنین موافقت کرد تا تحریم‌های ایران در زمینه خودروسازی و پتروشیمی را تعلیق کند. این آمارها نشان می‌دهد، ایران به این واسطه تنها 378 میلیون دلار افزایش درآمد داشته، که این رقم 15درصد رقم 2.5 میلیارد دلاری است که کاخ سفید پیش‌بینی می‌کرد ایران درآمد داشته باشد.»
در حالی که بر اساس توافق موقت ژنو قرار بود طرفین نهایتا تا سوم آذر به توافق جامع دست یابند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا ایران و شش کشور روز دوشنبه بار دیگر مهلت مذاکرات هسته‌ای را تمدید کنند. مفاد توافق، بر اساس برنامه اقدام مشترک تنظیم شده و قرار است ایران ماهانه 700 میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده خود را دریافت کند.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها