امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128612
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا روز سه‌شنبه در مطلبی که در نشریه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا روز سه‌شنبه در مطلبی که در نشریه فایننشال‌تایمز منتشر شد، نوشته است حتی اگر توافق نهایی ایراداتی داشته باشد، باز هم ارزش مذاکره بیشتر با ایران را دارد.

ایران و گروه موسوم به 1+5 روز دوشنبه در حالی مذاکرات هسته‌ای را برای هفت ماه دیگر تمدید کردند که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته به دست آمده بود، طرفین تا روز سوم آذر برای رسیدن به راهکار جامع زمان داشتند.

هاس با اشاره به تمدید مذاکرات، نوشته است: «این به هیچ وجه به آن معنی نیست که وقت اضافه دیپلمات‌ها را قادر می‌سازد تا موفق شوند. موانع اصلی، پرشمار و اساسی هستند.»

این دیپلمات برجسته آمریکایی مسئله میزان غنی‌سازی، بازرسی‌ها، نحوه لغو تحریم‌ها و همچنین مدت زمان اجرای توافق نهایی را اصلی‌ترین موانع رسیدن به توافق جامع خوانده و نوشته است: «اهرم‌های طرفین کجا به موازنه می‌رسد؟ پایین آمدن قیمت نفت انگیزه ایران برای تلاش در راستای کاهش تحریم‌ها و بهبود اوضاع اقتصاد را افزایش می‌دهد. در سوی دیگر، این واقعیت وجود دارد که ایالات متحده همین الان هم به اندازه کافی در خاورمیانه مشکل دارد؛ مشکلاتی که مصالحه با ایران می‌تواند شدت برخی از آن‌ها را بکاهد. قابل درک است که دولت باراک اوباما به دنبال تقابل نظامی با ایران و افزایش شدید قیمت نفت به تبع آن نباشد.»

وی با اشاره به محدودیت‌ها و خط قرمزهای تیم‌های مذاکره‌کننده، نوشته است: «واقعا احتمال دارد که کنگره برای افزایش تحریم‌های ایران وارد عمل شود. چنین اقدامی تنشی شدید در روابط آمریکا با اروپا ایجاد کرده و موجب می‌شود تا ایران از توافق اجتناب کند.»

هاس می‌افزاید: «اگر هنوز مشخص نیست که در ژوئن چه توافقی به دست می‌آید، دستکم می‌توان با اطمینان پیش‌بینی کرد که هر توافقی نمی‌تواند مسائل ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای و آرمان‌های ایران را حل کند. در مقابل، حق ایران برای غنی‌سازی و انبار کردن اورانیوم غنی‌‌شده به صورت رسمی به رسمیت شناخته نمی‌شود، اما این کشور به صورت دو فاکتو به عنوان یک کشور هسته‌ای شناخته می‌شود.»

وی با بیان اینکه در مسئله شفافیت هم غرب در هر حال نمی‌تواند به اطمینان صد در صد برسد، چراکه «گشتن زیر هر سقف و زیرزمین غیرممکن است»، نوشته است: «نتیجه غیرقابل اجتناب آنکه هر توافقی که به واسطه مذاکره به دست آید، نهایتا بی‌عیب و نقض نخواهد بود. با این وجود، این توافق را نباید در مقایسه با یک توافق ایده‌آل که تمام توانمندی‌های هسته‌ای ایران را حذف می‌کند، قضاوت کرد. بلکه باید دید که جایگزین‌هایی که در صورت عدم توافق شکل می‌گیرند، چه مواردی هستند. جایگزین‌ها یا جنگ با ایران هستند یا تبدیل خاورمیانه‌ای با چندین کشور هسته‌ای، که هیچ‌یک از این‌ها چشم‌اندازی نیستند که به توافق ارجحیت داشته باشند.»

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با بیان اینکه توافق جامع می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود کرده و اجازه بازرسی‌های گسترده بین‌المللی را می‌دهد، نوشته است: «این هدف محدود، اما در عین حال آرمان‌گرایانه ارزش آن را دارد که هفت ماه دیگر دنبال شود، هرچند اگر هم در پایان ماه ژوئن به همان دلایلی که توافق برای دومین بار تمدید شد، عنوان شد که به وقت بیشتری نیاز است، نباید متعجب شد.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار