امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128618
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 207
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفرنامه حج «جای پای ابراهیم» با حضور محمد ناصری نویسنده اثر و کورش علیانی دبیر و کارشناس ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفرنامه حج «جای پای ابراهیم» با حضور محمد ناصری نویسنده اثر و کورش علیانی دبیر و کارشناس برنامه عصر یکشنبه 2 آذر، در فرهنگ سرای سرو نقد و بررسی شد.

کورش علیانی نویسنده و کارشناس ادبی در نشست نقد و بررسی «جای پای ابراهیم» با بیان این که حتی فردی بی دین هم می‌تواند از سفر حج لذت ببرد، اظهار کرد: دیدن مراسم معنوی که یک بار در سال در مکه برگزار می‌شود لذت بخش است و به نوعی می‌توان گفت حج، بسیار عمومی است و تنها برای مسلمانان نیست.

*نویسنده «جای پای ابراهیم» می داند چه بنویسد و چه ننویسد

وی ادامه داد: در کتاب جای پای ابراهیم با نویسنده‌ای طرف هستیم که خوب می‌داند چه بنویسد و چه ننویسد و این که می‌بینید کتاب در صفحه 134 تمام می‌شود، به همین دلیل است که نویسنده از زیاده‌گویی پرهیز می‌کند.

 

 

علیانی با اشاره به این که کتاب خاطرات حج ناصری در سال 1372 نوشته شده است، گفت: دو سال پس از نگارش این اثر، کتاب در سال 1374 جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را از آن خود کرد.

محمد ناصری نویسنده سفرنامه حج «جای پای ابراهیم» نیز در ادامه این برنامه با اشاره به چگونگی سفرش به مکه، گفت: در سال 1366 ماجرای کشتار حاجیان در عربستان (که اغلب ایرانی بوده‌اند) به وجود آمد و سفرهای حج برای مدتی کنسل شد و در سال 70 مجددا راه اندازی شد. ستاد حج پیش بینی کرده بود که تعدادی از فرهنگیان نیز به این سفر بروند و زمانی که از من هم پرسیدند که آیا می‌روم یا خیر، با اشتیاق و بی درنگ پذیرفتم.

*تاثیر بسیاری از «حج» علی شریعتی گرفتم

وی با تاکید بر این که کتاب «حج» دکتر علی شریعتی را پیش از سفرش به مکه چندین بار خوانده بود، گفت: این کتاب تاثیر بسیاری بر روی من گذاشت و البته کتاب‌های دیگر هم می‌خواندم. همچنین در همان دوران با مرحوم امیرحسین فردی به سفری رفتم و ایشان در تمام طول سفر من را تشویق کردند که کتاب خاطرات حج خود را بنویسم و به دلیل اصرارهای ایشان بود که این سفرنامه را به نگارش درآوردم.

 

 

نگارش کتاب «جای پای ابراهیم» را مدیون مرحوم فردی هستم

ناصری گفت: پس از بازگشت از سفر حج دست نوشته‌هایم از این سفر را به زنده یاد فردی دادم و هفته بعد دیدم ایشان بخش نخست سفرنامه‌ام را در «کیهان بچه‌ها» منتشر کرده‌اند و به من گفتند ادامه این سفرنامه را هم بنویسم. می توانم بگویم نگارش و چاپ سفرنامه را مدیون مرحوم فردی هستم.

*برای ناصر خسرو از حج نوشتن ساده بود

علیانی نیز با تاکید بر این که نوشتن از حج در روزگار جدید دشوار شده است، تصریح کرد: برای ناصر خسرو خیلی راحت تر بود که از حج بنویسد. چرا که می توانست تنها اطلاعات سفرش را ارائه کند. اما امروز چنین اطلاعاتی را می توان به راحتی در فضای مجازی و به طور مثال سایتی هم چون ویکی پدیا پیدا کرد.

وی ادامه داد: البته احساسات را هم باید با احتیاط در سفرنامه های امروزی وارد کرد و اگر بیان این احساسات بیش از حد شخصی شود، مخاطب نمی تواند با آن ارتباط برقرار کند. در دنیای امروز همه چیز به سرعت در حال تغییر است و این که سفرنامه حج بنویسیم و دیده شود و چندین سال بعد هم درباره آن صحبت شود کار بسیار سختی است که محمد ناصری به خوبی از پس این کار برآمده است.

وی افزود: در ابتدای کتاب «جای پای ابراهیم» ناصری توصیفات بسیار خشکی دارد و قضاوت، همدلی و این گونه احساسات را در اثرش نمی‌بینیم. در حالی که در در بخش دوم کتاب، جنس بیان، عاطفی می‌شود و از اطلاع رسانی سرد و بی روح بخش نخست فاصله می‌گیرد.

 

 

ناصری نیز در این زمینه گفت: در بخش ابتدای کتاب که فرودگاه و ورود به عربستان را توصیف کرده‌ام اتفاق خاصی وجود ندارد که انسان را تکان دهد و عواطف را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل تنها به توصیف محیط و وقایع پرداخته‌ام. اما در روند نگارش سفرنامه به جایی می‌رسم که احساسات بر انگیخته می‌شود.

*موضوع کتاب «جای پای ابراهیم» خود خداست

وی خاطرنشان کرد: پیش از آن که وارد مکه شوم و خانه خدا را ببینم تصور می‌کردم حسی هم چون سفر به مشهد به انسان دست می‌دهد در حالی که حضور در مکه حتی با مدینه هم متفاوت است، جهان بینی انسان را تغییر می‌دهد و به همین دلیل هم در این کتاب سعی کردم نثر و نگاهم در توصیف مکه، با مدینه و دیگر فضاها متفاوت باشد. موضوع در کتاب «جای پای ابراهیم» خود خداست و به همین دلیل هم ریتم فصل اول با فصل دوم که درباره مدینه و مکه است، متفاوت است و البته فصل سوم کتاب هم که درباره بازگشت به وطن است حال و هوایی متفاوت و به نوعی میهن پرستانه دارد.

این نویسنده کتاب «جای پای ابراهیم» را دل نوشته خواند و گفت: اگر مخاطب با این اثر ارتباط برقرار می‌کند به دلیل اشتراکاتی است که با موضوع اثر داشته‌اند و من نیز خودم را به موضوع کتابم، یعنی خدا سپردم و آن را نوشتم و بیشتر می‌توانم بگویم این اثر دل نوشته است.

وی هم چنین درباره طراحی کتاب نیز، گفت: طرح جلد چاپ اول کتاب را در سال 72 مرحوم ابوالفضل عالی کار کرده بودند. چاپ جدید اثر نیز توسط انتشارات سوره مهر طراحی و منتشر شد.

در پایان این نشست محمد ناصری کتاب «جای پای ابراهیم» را برای علاقه‌مندان امضاء کرد و به گپ و گفت صمیمانه با آنها پرداخت.

در حاشیه این مراسم، یکی از حضار برای کتاب «جای پای ابراهیم» شعری سروده بود که تقدیم به نویسنده اثر کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار