امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128623
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 173
«محمد خواجوی» مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه خداوند در ...

«محمد خواجوی» مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه خداوند در قرآن به زندگی مادی و معنوی توجه دارد و از آن به «حیات طیبه» تعبیر کرده است، اظهار داشت: در هستی دو نوع زندگی طبیعی و طیبه داریم به طوری که زندگی طبیعی از تراوشات فکری و زندگی طیبه از دستورات الهی نشأت می‌گیرد.

دلایل جذب برخی افراد به سبک زندگی غربی

وی با بیان اینکه زندگی غربی‌ها بر اساس زندگی طبیعی است و به زندگی طیبه توجه ندارند، ادامه داد: در این نوع سبک زندگی اهداف دنیوی مورد نظر است و نتایج آن در زندگی ملموس است به همین جهت برخی از افرادی که به کشورهای غربی سفر می‌کنند با مشاهده زندگی آنها فکر می‌کنند غربی‌ها زندگی بهتری دارند و راه سعادت را پیش گرفته‌اند غافل از اینکه آنها تنها به ظواهر دنیوی اهمیت می‌دهند و به آخرت بی‌توجه هستند بنابراین نمی‌توانند به سعادت الهی برسند.

خواجوی افزود: در مقابل این افراد کسانی هستند که با سفر به کشورهای غربی احساس رضایت نمی‌کنند چرا که به زندگی فراتر از زندگی طبیعی که همان حیات طیبه است، می‌اندیشند. زندگی طیبه در کنار توجه به ظاهر دنیا به خیرخواهی و نوع دوستی نیز توجه دارد در حالی که در زندگی طبیعی، افراد تنها به فکر منافع خود هستند.

مبنای حیات طیبه

این استاد قرائت قرآن کریم مبنای حیات طیبه را توحید عنوان کرد و گفت: خداوند می‌فرمایند: «آمنوا و عمل الصالحات» بنابراین انجام عمل صالح از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین جهت برای انجام هر کاری باید خدا را در نظر بگیریم و به منظور رسیدن به منافع خود حق دیگران را ضایع نکنیم.

خواجوی با اشاره به حدیثی تصریح کرد: امام علی(ع) فرمودند: «اَعیوُنی بِوَرَعٍ و اجتهادٍ وَ عِفَةِ و سَدادٍ؛ با پارسایی و سخت‌کوشی در عبادت و عفت و درستکاری مرا یاری کنید». رهبر معظم انقلاب اسلامی به اقتصاد مقاومتی تأکید کرده‌اند اما باید بدانیم این امر جز با تلاش و خویشتن‌داری محقق نمی‌شود بنابراین برای داشتن سبک زندگی قرآنی نیز باید به این موضوعات توجه کنیم.

جزئیات سبک زندگی قرآنی را در سیره اهل‌بیت(ع) جست‌وجو کنیم

این استاد پیشکسوت قرآن کریم با بیان اینکه تمامی تصمیم‌گیری و حالات ما باید مطابق با قرآن و عترت باشد، افزود: خداوند در قرآن کریم کلیات زندگی قرآنی را برای ما تبیین کرده است اما برای شفاف‌سازی و دوری از تعابیر نادرست باید به سیره پیامبر(ص) و خاندان بزرگوارشان رجوع کنیم تا دچار کج‌فهمی نشویم چرا که ائمه اطهار(ع) قرآن ناطق هستند و همیشه بر اساس قرآن عمل می‌کردند.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن فرمودند: «وَ قُولُواْ لِلنَّاسِ حُسْناً؛ به مردم سخن نیک گویید» (بقره/83) این رفتار نیک را باید ابتدا بشناسیم که برای فهم آن باید به زندگی و سیره ائمه(ع) توجه کنیم یعنی در کنار قرآن مکتوب با قرآن ناطقی که پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ایشان هستند به درستی مأنوس شویم تا زندگی مطلوبی که خداوند برای ما ترسیم کرده است، محقق شود.

خواجوی با بیان اینکه برای ترویج سبک زندگی قرآنی باید عملکرد خود را اصلاح کنیم، گفت: در احادیث داریم که بدون سخن مردم را به حق دعوت کنید بنابراین دستگاه‌های حاکمیتی و مسئولان باید با رفتار و عملکرد خود که مبتنی بر آموزه‌های قرآن است مردم را به سوی داشتن جامعه‌ای قرآنی تشوق کنند.

خواجوی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در برخی موارد موفق عمل کردیم اما در بعضی موضوعات هنوز هم ضعف داریم، افزود: مسئولان باید با برنامه‌ریزی و عملکرد صحیح موضوعات مغفول مانده به ویژه ترویج سبک زندگی قرآنی را در جامعه نهادینه کنند البته برای رسیدن به این هدف باید شایسته‌سالاری را نیز مد نظر قرار داد.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار