امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128627
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
 به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز(سه شنبه 4 آذر ماه) نشست مشترکی با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد ...

 به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز(سه شنبه 4 آذر ماه) نشست مشترکی با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کاردینال ژان لویی توران مشاور ‌عالی و مسئول گفت‌وگوی دینی پاپ فرانسیس رهبر کلیسای جهانی کاتولیک، پدر آیوزو گواکست دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، مونسینیور خالد عکاشه رئیس بخش اسلام شورای پاپی و برخی نمایندگان کلیسای کاتولیک در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

این نشست قبل از برگزاری نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» انجام شد.

*رونمایی از ترجمه کتاب کلیسای کاتولیک در واتیکان

ابراهیم ترکمانی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ابتدا با اشاره به 20 سال گفت‌وگوی میان کلیسای کاتولیک واتیکان با اسلام از سال 1373 اظهار داشت: در دور نهم این گفت‌وگوها، کتاب «کلیسای کاتولیک» به زبان فارسی ترجمه شده است که به کاردینال ژان لویی توران نماینده واتیکان اهدا می‌کنیم که در ماه آینده این کتاب رونمایی می‌شود.(اطلاعات بیشتر)

*گفت‌وگو میان اسلام و کلیسای کاتولیک می‌تواند عاملی برای صلح جهان باشد

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای کاتولیک واتیکان با بیان اینکه نهمین اجلاس گفت‌وگوی بین کلیسای کاتولیک و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به تقریب بیشتر بین ادیان ابراهیمی کمک کند، بیان داشت: خوشحال هستیم این دوره در تهران برگزار می‌شود و عمیقاً اعتقاد داریم تمام ادیان توحیدی یک هدف را دنبال می‌کند، این گفت‌وگوهایی که میان کلیسای کاتولیک و جریان‌های اسلامی برگزار می‌شود، موجب شناخت و همفکری بیشتر در جهت حل و فصل بسیار مسائل و اتخاذ تصمیمات مناسب برای برخورد با مشکلاتی می‌شود که جهان با آن روبرو است.

وی افزود: شاید یکی از مهمترین مسائلی که جهان امروز با آن روبرو است، بحث خشونت و افراطی‌گری در منطقه خاورمیانه، منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم است که چه مسلمانان و چه سایر ادیان الهی با آن روبرو هستند.

علی جنتی با اشاره به پیشنهاد سال گذشته جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر مبارزه با خشونت و افراطی‌گری اظهار داشت: هر چند که این طرح با اجماع اعضاء به تصویب رسید، اما متأسفانه در عمل شاهد خشونت و خونریزی، کشتار و آوارگی کودکان و زنان هستیم، آنچه که امروز ما در عراق و سوریه شاهد هستیم، چیزی است که عواطف و احساسات همه مسلمانان و همه مسلمین جهان را جریحه‌دار کرده است.

وی ادامه داد: برخوردی که برخی از عناصر خشونت‌طلب با غیر نظامیان، مسیحیان، عبادت‌گاه‌ها، کلیساها و حتی برخی مساجد دارند، به هیچ وجه از طرف اکثریت قاطع مسلمانان پذیرفته نیست، در چنین شرایطی ایجاب می‌کند در کنار هم بنشینیم و در خصوص مسائل مشترک گفت‌وگو کنیم و دردهای مشترک را بیان کنیم و برای آن راه حل یابیم.

*بحران فرهنگ یکی از بحران‌های بنیادین عصر کنونی است

در ادامه کاردینال ژان لویی توران مشاور ‌عالی و مسئول گفت‌وگوی دینی پاپ فرانسیس رهبر کلیسای جهانی کاتولیک با بیان اینکه هر دینی در یک فرهنگی رشد می‌کند و به وجود می‌آید، خاطرنشان کرد: مسلمانان و مسیحیان در طول تاریخ همواره با یکدیگر کار کرده‌اند و پدیده‌های جالبی را به وجود آورده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه بحران فرهنگ یکی از بحران‌های بنیادین عصر کنونی است، افزود: در نسل جوان با اینکه آگاهی‌های زیادی دارند، اما مشکل آن‌ها این است که چگونه فکر کنند و چگونه فکرشان را سامان دهند، در واقع این نسل جوان باید با معرفت دین ارتباط کلی خودش را حفظ کند.

کاردینال توران بیان داشت: متأسفانه امروز شاهد وقایعی هستیم که به دست مسلمانان انجام نمی‌شود و به عقیده من به دست جانیان انجام می‌شود که تصویر بدی از مسلمانان به جای گذاشته است، باید بگویم ما نمی‌توانیم بدون دین چیزی را درک کنیم.

وی با اشاره به مراسم رونمایی کتاب کلیسای کاتولیک به زبان فارسی در ماه ژانویه در واتیکان رم افزود: خوشحال هستم که چنین کتابی را در واتیکان رم معرفی کنیم، همچنین خوشحال هستم که سعی شده ارزش‌ها به مردم معرفی شود، با توجه به اینکه بنده 29 سال در شورای واتیکان بودم، می‌گویم اگر به نظر یکدیگر گوش دهیم، بهتر می‌توانیم درک متقابل داشته باشیم.

وی افزود: باید فرهنگ را در سطح جهان اشاعه دهیم و از همدیگر یاد بگیریم و یاد بدهیم چرا که همه از یک خانواده هستیم، در بحرانی که در خاورمیانه به وجود آمده است مشاهده می‌کنیم که بسیاری از خانواده مسلمانان مسیحیان را به خانه خود راه می‌دهند.

پدر آیوزو گواکست دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان در ادامه با اشاره به اینکه باید بر اساس رابطه فرهنگ، اساس دوستی را بنا نهاد، گفت: متأسفانه امروز شاهد عملیات وحشیانه‌ای هستیم که این دوستی را نقض می‌کند، امیدوارم در دوره نهم گام‌های عملی ارائه دهیم که براساس مصلحت جامعه بتوانیم به آن عمل کنیم.

مونسینیور خالد عکاشه رئیس بخش اسلام شورای پاپی در ادامه خاطرنشان کرد: فرهنگ می‌تواند بسیاری از مشکلات و بیماری‌های جامعه ما را برطرف کند.

*کتب دینی اسلام و مسیحیت به زبان‌های مختلف ترجمه شود

بعد از این سخنان، جنتی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلاتی که جوامع کنونی از آن رنج می‌برند، ناشی از مسائل فرهنگی است، ابراز داشت: هر چقدر ما به ارتقای فرهنگی جوامع و تقویت باورهای دینی کمک کنیم بهتر می‌توانیم با مشکلات روبرو شویم.

وی با تأکید بر اینکه باید میان نسل جوان و دین رابطه تنگاتنگی ایجاد شود، ادامه داد: چالش‌هایی که در این نسل با آن روبرو هستیم این است که جوان از سنت‌های گذشته گسسته شده، بنابراین باید برای جوان آینده روشن مملو از باورهای دینی را ترسیم کنیم، در واقع این گفت‌وگوها می‌تواند در شناخت یکدیگر و همکاری بیشتر میان اسلام و مسیحیت گام بردارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار ترجمه کتب دینی اسلام و مسیحیت به زبان‌های مختلف شد و ابراز داشت: ترجمه متون دینی و بازدید از مراکز دینی در واتیکان و ایران و همچنین حوزه علمیه قم به عنوان یک مرکز علمی دینی می‌تواند در استحکام این روابط مؤثر باشد، در همایشی که در دو روز گذشته در قم برگزار شد، دو تن از مراجع بزرگ مذهبی ما به همراه شخصیت‌های مختلف جهان اسلام حضور داشتند که بیشترین مباحث مطرح شده در خصوص همین جریان‌های تندرو که ما آن را نیز احساس می‌کنیم.

وی ادامه داد: بایستی اسلام و مسیحیت برای مقابله با افراطی‌گری دست به دست هم دهند، خوشبختانه جامعه مسیحیت در ایران با آرامش و همزیستی مسالمت‌آمیز در کنار شهروندان زندگی می‌کنند و میان همه ایرانی ها روابط عاطفی بسیار مثبتی وجود دارد، در ایران برای ساخت کلیسا، چاپ کتاب، انتشار نشریات و مطبوعات به مسیحیان کمک می‌کنیم تا بتوانند آزادانه با تعالیم مسیحیت بیشتر آشنا شوند.

جنتی با تأکید بر اینکه این زندگی همزیستی مسالمت‌آمیز می‌تواند به عنوان الگو و نمونه برای جهان باشد، اظهارداشت: امیدوارم این سلسله گفت‌وگوها برای جامعه مسلمان و مسیحی و به طور کلی برای تمام بشریت مفید واقع شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار