امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128636
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین همایش اقتصاد نشر کودک و نوجوان از صبح امروز با حضور عبدالعظیم فریدون رئیس ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین همایش اقتصاد نشر کودک و نوجوان از صبح امروز با حضور عبدالعظیم فریدون رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک، سیدمجید حسینی مدیرعامل نشر شهر، محمد اللهیاری فومنی معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی فیروزان مدیرعامل مؤسسه شهر کتاب، سیدصادق موسوی مدیر کتاب کودک وزارت ارشاد، اسدالله شعبانی نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان در حال برگزاری است.

در این مراسم، محمد اللهیاری فومنی معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، بیان داشت: به هیچ عنوان نمی‌توان اهمیت کتابخانه‌ها و نقش مؤثر کتابداران را نادیده گرفت، به ویژه نمی‌توان به هیچ وجه نقش مؤثر کتابداران را در مقوله کتاب و کتابخوانی نادیده بگیریم.

وی اضافه کرد: معتقدم کتابداران ما باید کتاب‌های کودک، کتاب‌های آموزشی و دانشگاهی را به خوبی بشناسند که آموزش و گذراندن دوره‌های مهارت‌افزایی در ارتقای این امر به آنها کمک خواهد کرد، همچنین از سال‌های گذشته، نهاد کتابخانه های عمومی کشور تلاش کرده است تا بخش مستقل کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

اللهیاری با اشاره به اهمیت بخش کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی کشور، ادامه داد: این نهاد بعد از ایجاد فضای قرائتخانه به راه‌اندازی بخش کودک و نوجوان در هر یک از کتابخانه‌های وابسته به این نهاد توجه ویژه‌ای دارد، همچنین به دلیل اینکه کتاب های کودک از استحکام کمتری برخوردار هستند، معتقدیم باید به صورت منظم تجدید چاپ شوند. به همین منظور اولویت خرید کتاب در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با کتاب های کودک و نوجوان خواهد بود.

وی افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نظر دارد از این پس فهرست خرید کتاب‌های خود را اعلام کند، به همین منظور خرید کتاب هم با نظر کتابدار اتفاق خواهد افتاد، چرا که کتابداران می‌توانند راهنمای بسیار خوبی برای خرید کتاب باشند. حتی این نهاد به دنبال آن است تا با کمک نهادها و انجمن‌ها به فرمولی دست یابند تا بدانند چگونه می‌توان کتاب ناشران را در کتابخانه‌های عمومی کشور تبلیغ کرد.

معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: متأسفانه در شرایط کنونی ارتباط چندانی میان ناشران و کتابخانه‌ها وجود ندارد، اما کتابداران می‌توانند به شکل‌گیری این ارتباط کمک کرده و به تبلیغ کتاب‌های خوب و تأثیرگذار بپردازند. حتی یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه واقع شود، گنجاندن کتاب‌ها در فهرست جاذبه‌های گردشگری هر شهر است.

وی اضافه کرد: کتابخانه‌های مرکز هر شهر خواهند توانست در این فهرست قرار گیرند، اما در اینجا این سؤال مطرح است که چرا سازمان میراث فرهنگی به این مقوله بی‌توجه است؟

* شعبانی: امروزه توجه بیشتر به کتاب‌های آموزشی است

در ادامه این مراسم، اسدالله شعبانی نویسنده، شاعر و مدیر انتشارات توکا بیان داشت: معتقدم اگر رقابت آزاد وجود نداشته باشد، همه چیز به سمت بی‌راهه خواهد رفت به گونه‌ای که دخالت در امور نشر کتاب و سیاستگذاری‌های غلط فرهنگی باعث شده است که هر روز شاهد کاهش یافتن آمار نشر باشیم.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد تولید آثار نسبتاً بد برای مخاطبان کودک و نوجوان هستیم که این کتاب‌ها تولید و جایگزین آثار خوب و ارزشمند می‌شوند، به نوعی که مخاطب برای شناخت خوب از بد، راهی ندارد.

شعبانی ادامه داد: هماهنگی که میان گروه سنی و تولید آثار کتاب وجود دارد به جذابیت آثار و بر میزان فروش آن تأثیر داشته و بر آن می‌افزاید؛ یعنی هر چه گروه سنی مخاطب پایین‌تر باشد، قطع کتاب بزرگتر، متن آن کمتر و میزان تصویر بالاتر است، همچنین خلأ بسیار عمیقی در زمینه تولید کتاب‌های ادبی و هنری وجود دارند، به گونه‌ای که امروزه بیشترین توجهات به تولید کتاب‌های آموزشی است.

* موسوی: ناشران حرفه‌ای به خوبی معیارهای ممیزی کتاب را در حوزه کودک و نوجوان به خوبی می‌شناسند

در ادامه این مراسم سیدصادق موسوی مدیر اداره کتاب کودک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: از سال 82 تا به امروز در اداره کودک و نوجوان وزارت ارشاد حضور داشته و به انجام فعالیت پرداخته‌اند، به همین منظور معتقدم نحوه ارائه یک کتاب در موفقیت آن هم در بازار و فروش و هم در استقبال مخاطبان بسیار تأثیرگذار است.

وی اضافه کرد: ناشرانی که از همان ابتدا در طراحی ساختار کتاب به شکل حرفه‌ای ورود می‌یابند و به شناسایی تصویرگران و ویراستاران خوب می‌پردازند، نسبت به سایر ناشران موفقت‌تر بوده و به کتاب‌های خوب و بهتری را تولید می‌کنند، حتی جنس مشکلات آنها با سایر ناشران غیرحرفه‌ای متفاوت‌تر است.

موسوی با بیان اینکه ناشران حرفه‌ای به خوبی معیارهای ممیزی کتاب را در حوزه کودک و نوجوان به خوبی می‌شناسند و آن را رعایت می‌کنند، ادامه داد: تنها حمایت اداره کتاب کودک و نوجوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اقتصاد نشر، صدور پروانه انتشار است، به گونه‌ای که صدور مجوز نشر گلوگاهی است که ارشاد دارد که اگر در این راستا خطایی به وجود آمده و صدور مجوز به تأخیر افتد، به اقتصاد نشر نیز آسیب خواهد رساند.

وی با اشاره به این مطلب که باید راه‌های صدور پروانه را آسان‌تر و سریع‌تر از گذشته کرد، افزود: در بسیاری از موارد ما به خاطر بی‌ارزش بودن محتوای اثری از دادن مجوز جلوگیری می‌کنیم، اما شاید آن فرد به شهرهایی نظیر مشهد، قم، اصفهان، کرمان و تبریز مراجعه و برای اخذ مجوز آن اقدام می‌کند که همین نیز مشکلاتی را دربرخواهد داشت، به طور مثال؛ برخی از این کتاب‌ها، کتاب‌های دینی هستند و ما معتقدیم که در این آثار شأن ممدوح رعایت نشده، پس ترجیح می‌دهیم که کتابی با این شکل و محتوا منتشر نشود، اما همین ناشران دفتر نشر دیگری در برخی از استان‌ها نظیر مشهد دارند، به همین منظور مجوزشان را در همان شهر مربوطه دریافت می‌کنند.

مدیر اداره کتاب کودک و نوجوان وزارت ارشاد گفت: اگر معتقد به این امر باشیم که مقوله کیفیت و تولید محتوا با استانداردهای مناسب در بهبود وضع نشر کتاب تأثیرگذار است، اداره کتاب بدون مطالبه نهادهای غیردولتی و اصناف نمی‌تواند کار جدی  را در این زمینه انجام دهد، بنابراین اگر مطالبه عمومی در برخورد با آثار ضعیف وجود داشته باشد، و ناشران نیز بخواهند وزارت ارشاد با آثار سخیف مجوز ندهد، ما می‌توانیم ماجرا را مطرح و به صورت قانونی آن را پیگیری کنیم، اما تاکنون این مطالعه عمومی و صنفی وجود نداشته و هر چه تاکنون وجود داشته است به صورت فردی از سوی ناشران مطرح شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها