امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128675
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس یکشنبه پیش برگزار شد و بدون رخداد حادثه امنیتی

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس یکشنبه پیش برگزار شد و بدون رخداد حادثه امنیتی تأثیرگذاری به پایان رسید.

شمار نامزدهایی که در انتخابات ریاست جمهوری تونس ثبت‌نام کردند 27 نفر بود اما به دلیل استعفای پنج نفر، آنهایی که با یکدیگر به رقابت پرداختند 22  نفر بودند.

هیئت عالی مستقل انتخابات تونس نیز چهارشنبه (4 آذر) نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد که بر اساس نتایج رسمی، «باجی قائد سبسی» رئیس حزب «نداء تونس» ، 39.46  درصد  و «محمد منصف مرزوقی» 33.43 درصد آراء را به خود اختصاص داد.

«حمه الهمامی» نامزد «الجبهه الشعبیه» با کسب 7.82% ، «الهاشمی الحامدی» مؤسس و رئیس حزب «تیار المحبه» که وابسته به اسلامگرایان است 5.75% و «سلیم الریاحی» کارگزار ثروتمند تونسی 5.55% آراء را خود اختصاص دادند و به ترتیب در جایگاه‌های سوم، چهرم و پنجم قرار گرفتند.

دور دوم انتخابات دی ماه برگزار می‌شود

از آنجایی که هیچ یک از نامزدها موفق نشدند بیش از 50% آراء را به خود اختصاص دهند، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

روزنامه فرامنطقه ای «الشرق الاوسط» به نقل از «شفیق صرصار» رئیس هیئت عالی مستقل انتخابات اعلام کرد که دور دوم انتخابات حداکثر در 31 دسامبر آینده (10 دی) برگزار خواهد شد.

طبق قانون تونس در صورتی که مرزوقی 67 ساله و سبسی 87 ساله در دور دوم، آراء مساوی را به دست آورند، نامزد مسن‌تر پیروز انتخابات اعلام خواهد شد.

صرصار در ادامه میزان مشارکت مردم تونس در انتخابات ریاست جمهوری را 62.9% اعلام کرد.

واکنش‌ها و صف‌بندی‌های سیاسی برای دور دوم انتخابات

این انتخابات واکنش‌های بسیاری به همراه داشت و با استقبال‌ گسترده‌ای روبرو شد. در نخستین واکنش نسبت به نتایجی که هیئت عالی انتخابات تونس اعلام کرد، چند طیف و جریان سیاسی از سبسی و مرزوقی اعلام حمایت کردند.

چه کسانی از مرزوقی حمایت می‌کنند؟

«راشد غنوشی» رئیس حزب «النهضه» تونس که پیش از برگزاری انتخابات، اعلام کرده بود که از هیچ حزبی حمایت نخواهد کرد، پس از اعلام نتایج تأکید کرد که این حزب موضع خود را به سود مرزوقی تغییر داده است و از وی حمایت می‌کند.

به گزارش الشرق الاوسط، حزب النهضه که در انتخابات پارلمانی پس از حزب نداء تونس در جایگاه دوم قرار گرفت، اعلام کرده بود که طرفداران خود را آزاد گذاشته است تا رئیس جمهوری را انتخاب کنند که دموکراسی را تضمین کند، ولی نداء تونس این حزب را متهم می‌کند که به صورت پنهانی از مرزوقی حمایت می‌کنند.

«المولدی الریاحی» یکی از رهبران حزب «التکتل الدیموقراطی من أجل العمل و الحریات» نیز اعلام کرد که در دور دوم به مرزوقی رأی خواهند داد. به گفته وی، مرزوقی علیه سیستم سرکوب، فساد و استبداد در دوره گذشته فعالیت می‌کرد.

چه کسانی به سبسی رأی می‌دهند؟

از سوی دیگر، حمه الهمامی که در جایگاه چهارم قرار گرفت و حزب وی در انتخابات پارلمانی نیز 15 کرسی را به دست آورده بود، از قائد سبسی حمایت کرد و گفت: جبهه شعبیه در دور دوم در کنار قائد سبسی خواهد بود.

در همین راستا، سلیم الریاحی ضمن اعلام حمایت از قائد السبسی، تأکید کرد که اختلافات با نداء تونس به پایان رسیده است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها