امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12869
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم اختتامیه نخستین یادواره طلوع خرداد روز گذشته در حالی در تالار وحدت برگزار شد که با اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی مواجه ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم اختتامیه نخستین یادواره طلوع خرداد روز گذشته در حالی در تالار وحدت برگزار شد که با اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی مواجه شد.

این مراسم با اجرای نمایش «طلوع خرداد» در محوطه باز تالار وحدت با حضور وزیر ارشاد، معاون امور هنری و مدیرکل ارشاد استان تهران آغاز شد.

سید محمد حسینی وزیر ارشاد گفت: کسانی که در این واقعه انقلابی در اوج مظلومیت سینه سپر کرده و با نثار خون خود ریشه‌های درخت تناور انقلاب اسلامی را آبیاری کردند هیچ چشم داشتی نداشتند و تنها انگیزه آنها در آن زمان پاسخ به رژیم طاغوت در اهانت به مرجع دینیشان یعنی حضرت امام(ره) بود.

وی ادامه داد: آن زمان گروهی به تصور اینکه این قیام در شهر کوچکی همچون ورامین رخ داده است آن را بی‌ثمر دانسته و محکوم به شکستش خواندند اما پس از سالها همگان متوجه شدند که این حرکت خودجوش از آنجا که حرکتی بیدارگرانه و با نیتی مقدس به وقوع پیوسته است تبدیل به حرکتی عظیم و مقدس می‌شود که 15 سال بعد به ثمر نشسته و به وقوع انقلاب اسلامی در سال 57 منجر می‌شود.

حسینی تصریح کرد: عزم مردم ورامین و پیشوا در دفاع از مرجعیت شیعه ضامن بقای اندیشه انقلابی آنها بود و پیام آنها به نسل های بعد خود آن است که در این راه نباید کوچکترین یأس و دلسردی به خود راه دهند تا این اقدام آنها زمینه‌ساز اتصال انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل و خلف صالح ایشان حضرت خامنه‌ای به قیام مهدی موعود(عج) شود. این اتحاد و عدم گسیختگی میان سطوح مختلف بدنه اجتماع ایران اسلامی است که تاکنون توانسته است نیات و نقشه‌های شوم دشمنان را نقش بر آب کند و همچنان مردم در هر طبق و هر قشری به ویژه هنرمندان باید این اتحاد و انسجام خلل‌ناپذیر خود را حفظ کنند.

در ادامه حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد نیز اظهار داشت: یادواره هنری طلوع خرداد یک گرامیداشت برای حماسه تاریخی نیست بلکه یک تذکر و یادواره برای همه ملت و جامعه هنری است که چه چیزی پس از نیم قرن این اتفاق را رقم زد.

وی ادامه داد: ریشه آنچه امام (ره) در 15 خرداد سال 42 کاشت،‌حرکت اندیشمند و مبنی بر دینداری بود.

معاون امور هنری تصریح کرد: جامعه هنری برای این واقعیت تلاش کرد تا یادواره هنری طلوع خرداد را در بخش‌های مختلف آغاز کند، امیدوارم حرکتی که به دستور وزیر ارشاد در سال گذشته صادر شد و اولین گامش یادواره طلوع آفتاب بود ادامه‌ای مطلوب داشته باشد، نمایش «طلوع خرداد» که در محوطه باز مشاهده کردیم نمونه‌ای از این حرکت زیباست.

در ادامه این مراسم از خانواده‌های شهدا و زندانیان قیام 15 خرداد سال 42 تقدیر به عمل آمد.
 
 
* معاون امور هنری از هنرمندان تئاتر خیابانی عذرخواهی کرد
 
در اختتامیه نخستین یادواره طلوع خرداد قرار بود تا برگزیدگان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی «خرداد» نیز اعلام شود اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی عوامل برگزاری اختتامیه و بنیاد رودکی این مراسم بدون معرفی برگزیدگان پایان یافت که این کار باعث شد تا بلافاصله پس از مراسم هنرمندان تئاتر خیابانی حاضر در سالن ابتدا اعتراض خود را به وزیر ارشاد و سپس به معاون امور هنری اعلام کنند.

حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری در پاسخ به صحبت‌های هنرمندان مبنی براینکه باردیگر به اهالی تئاتر خیابانی اهانت شده است، گفت: من از این اتفاق و برنامه‌های این مراسم اطلاعی نداشتم و از شما عذرخواهی می‌کنم، ما اسامی را جداگانه اعلام خواهیم کرد و گوش کسانی که این اتفاق را رقم زدند، می‌پیچانیم.

وی افزود: شیوه‌ای برای جبران در نظر می‌گیریم زیرا موظف به اجرا هستیم.

سپس هنرمندان به داخل محوطه تالار وحدت آمدند و اعتراض خود را مدیرکل ارشاد استان تهران و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی اعلام کردند.

در ادامه قرار شد تا مراسم اهدای جوایزی را در ضلع شرقی محوطه تالار وحدت برگزار کنند اما با دستور معاون امور هنری درهای تالار رودکی به سوی هنرمندان باز شد و مراسم در آنجا برگزار شد.

مجری به روی صحنه آمد و از هنرمندان عذر خواهی کرد، سپس سیداحسان قاضی‌زاده مدیر کل ارشاد استان تهران به صحنه آمد و ضمن عذر خواهی از هنرمندان تئاتر خیابانی گفت: ما ظرف یک ماه گذشته دو جشنواره تئاتر خیابانی خلیج فارس و خرداد را برگزار کردیم و فکر می‌کنم این برنامه‌ها آغازی باشد برای برنامه‌های آینده، عذرخواهی می‌کنم برای چنین اتفاقی، مقداری محدودیت زمانی باعث شد نتوانیم در تالار وحدت برگزیدگان را اعلام کنیم.
 
* شاه‌آبادی: برایم ثابت شد که دست استکبار جهانی در تئاتر خیابانی در کار است
 
شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد نیز طی سخنانی گفت: کم کم دارد برایم ثابت می‌شود که دست‌های اسکتبار جهانی در تئاتر خیابانی در کار است.

وی ادامه داد: دو،‌سه خبر از وضعیت تئاتر خیابانی شنیده‌ بودم اما امشب متوجه شدم که دست استکبار جهانی در کار است و من دستم را به نشانه تسلیم در مقابل هنرمندان تئاتر خیابانی بالا می‌برم.

سپس برگزیدگان اعلام شدند و به روی صحنه آمد، هر کدام اعتراضی را بیان می‌کرد.

مهدی حبیبی از ملایر گفت‌: یعنی اینقدر ما بی‌ارزش بودیم که 5 دقیقه به برنامه اختتامیه اضافه نشد.

امین وحیدی‌پور گفت: همیشه فکر می‌کردم تئاتر خیابانی فقط پول ندارد اما امشب متوجه شدم که ما احترام هم نداریم.

علی عمرانی ضمن تقدیر از حمایت‌های حمید ‌شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد از تئاتر خیابانی، این مقام مسئول را تنها پشتیبان تئاتر خیابانی خواند.

سرآبادانی گفت: دوستان مسئولان دیگر چگونه بگویند که تئاتر خیابانی نمی‌خواهند، این تندیس هم برای من نماد است. بیشتر از آن پولی که می‌دهند را دوست دارم.
 
مجری برنامه نیز گفت: هنرمندان تئاتر خیابانی می‌توانند جهت رفع مسائل و مشکل خود با دفتر تئاتر خیابانی به مسئول دفتر معاون هنری ارشاد مراجعه کنند و مشکلات خود را بیان کنند که این صحبت کامبیز زاهد‌پور با واکنش اسماعیل صرامی مواجه شد و او گفت: شهرام نوشیر بسیار خوب است و به هنرمندان شهرستانی بها می‌دهد.
برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر هستند:

تقدیر ویژه از محسن میرزا علی برای طراحی و اجرای پرده‌خوانی «روایت خرداد» صورت گرفت.
 
*طراحی فضا و لباس  

در این بخش از نمایش خیاابنی «دوربین انقلاب» کاری از اسماعیل صرامی تقدیر شد و جایزه برگزیده به «مصائب شیرین» کاری از مهدی حبیبی اهدا گردید.
 
* بازیگری زن
در این بخش فاطمه رادمنش برای نمایش «جلال رئیسی» تقدیر شد و  الهه پورجمشید برای نمایش «دوازده» برگزیده شد.
 
* بازیگری مرد
در این بخش عزیز عزیززاده برای نمایش «بازمانده» تقدیر شد.

1-علی محمد رادمنش برای بازی در نمایش «جلال رئیسی»

2-مجتبی حسن‌بیگی برای بازی در نمایش «ققنوس خاک‌آلود»

3-احمد صمیمی و امین وحیدی‌پور برای بازی در نمایش «این مین، اون مین نیست»
 
*طرح و ایده
در این بخش حیدر رضایی برای نمایش «عطش و آتش» تقدیر شد و جایزه برگزیده به علی‌محمد رادمنش برای نمایش «جلال رئیسی» رسید.
 
*کارگردانی
در این بخش نمایش «جلال رئیسی» کاری از علی‌محمد رادمنش تقدیر شد و جایزه برگزیده آن به نمایش «تولد» کاری از میثم سرآبادانی تعلق گرفت.
 
*تقدیر ویژه  

در این بخش نمایش «فراموش‌شدگان» به کارگردانی راضیه ده‌پائینی اهدا گردید.
 
هئیت داوران همچنین نمایش «جلال رئیسی» به چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت معرفی کردند و همچنین حوزه هنری به منظور اجرای عمومی نمایش «فراموش‌شدگان» از این نمایش حمایت مالی انجام داد. 
 
* تقدیر هنرمندان تئاتر خیابانی از معاون امور هنری
 
پس پایان این مراسم هنرمندان دور معاون امور هنری وزارت ارشاد حلقه زدند و ضمن قدردانی از توجه ایشان به تئاتر خیابانی، مشکلات و مسائل موجود در دفتر تئاتر خیابانی را عنوان کردند و از خواستار پیگیری شدند، عده‌ای از هنرمندان نیز به دنبال مطالبات خود از مرکز هنرهای نمایشی بودند که حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری قول پیگیری داد.
انتهای پیام/
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها