امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12873
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 136
عباس شفیعی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

عباس شفیعی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عنوان کرد: نوع حکومتی که امام خمینی (ره) برای اداره امور پیشنهاد و بدان جامه عمل پوشاندند، حکومتی بود که در عصر رسول‌الله(ص) توسط ایشان ترسیم شد. همچنین این حکومت با توجه به اصل اسلامیت و جمهوریت از سال 57 توسط امام خمینی (ره) مطرح شد.

وی در ادامه افزود: در همان دوران پیش از انقلاب بعضی حکومت اسلامی صرف و برخی بر جنبه‌های دموکراتیک تأکید داشتند و در واقع بیشتر این قیود نشان از نگاه دموکراسی غربی حکومتی داشت، حتی افرادی چون مهندس بازرگان و دکتر سحابی نیز به دموکراسی صِرف توجه نشان می‌دادند، اما با توجه به اصل اساسی در سیاست خارجی ما هم امام خمینی(ره) با تأکید بر دو مفهوم جمهوریت و اسلامیت بدون هیچ کلمه بیشتر یا کمتر با نظر مردم مورد تأکید و صحه قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه مشی امام خمینی (ره) برگرفته از اندیشه پیغمبر اسلام (ص) و حضرت امیر(ع) بود، اظهار کرد: در بحث پذیرش حکومت، حضرت علی (ع) هم ابتدا حکومت را نپذیرفتند تا زمانی که مردم اصرار ورزیدند به گونه‌ای که در نهج‌البلاغه بیان شده از فشار مردم جان فرزندانشان (امام حسن و امام حسین) به خطر افتاد و این همان جمهوریت کامل و آزادی انتخاب مردم است چراکه با وجود اینکه از منظر دینی امام علی (ع) جانشین پیغمبر (ص) بودند بازهم ایشان تا زمانی که مردم قبولشان نکردند، حکومت را در دست نگرفتند.

* انگیزه الهی نخستین مؤلفه الگوی رهبری امام راحل

شفیعی با تاکید بر اینکه کتاب «الگوی رهبری امام خمینی» براساس همین مدل حکومت بر قلوب طراحی شده، گفت: این الگو براساس دو عنصر جمهوریت و اسلامیت تدوین شده که این مدل دارای چند مولفه اصلی است و مهمترین آنها نیز انگیزه الهی شمرده می‌شود. با توجه به روش‌شناسی که از تحلیل متن مربوط به فرمایشات امام خمینی (ره) در کتاب صحیفه استخراج شده انگیزه الهی که از منشأ قرآنی و براساس گزاره‌های دینی استخراج می‌شود، در اندیشه امام حایز اهمیت است.
عضو هیأت علمی گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه افزود: امام راحل بر اساس آیه شریفه «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى» انگیزه‌شان را خدایی به شمار آوردند، و براساس همین آیه در  دوران جنگ و پس از آن با ارتش و بسیج و سایر گروه‌ها توصیه به در نظر گرفتن رضای خدا داشتند.

وی در ادامه افزود: براساس این تفکر اگر مسایل مادی، مطرح شدن در جناح‌ها، حزب،‌ گروه و فرد خاصی انگیزه‌مان باشد این انگیزه خدایی نیست اما اگر انگیزه در تمام کارهای فردی و اجتماعی، مسایل سیاسی و حتی انتخاباتی براساس الگوی امام راحل باشد، خدایی خواهد شد. در انتخاب کاندیدای مورد نظرمان در تمام زمینه‌ها نیز باید به این انگیزه الهی و ادای تکلیف توجه کنیم و بدانیم که چه کسانی براساس پست و مقام،‌ حزب‌گرایی یا منافع شخصی تلاش می‌کنند و چه افرادی انگیزه‌شان رضای خداوند است.

شفیعی با اشاره به اینکه افرادی که در سازمان‌های خود اختلاف دارند رضای خداوند را در فعالیت‌ها در نظر نمی‌گیرند، گفت: اگر تمام انبیا را در یک روستا جمع کنیم هیچگاه با یکدیگر اختلاف پیدا نمی‌کنند چرا که اگر یکی از آنها واجب کفایی را انجام دهد سایرین تکلیف را از گردن خود ساقط می‌دانند و این نشانه کار گروهی است و انبیاء الهی همه به دنبال یک مقصد خاص دستیابی به توحید کلمه بودند و بدنبال مطرح کردن خود بر نمی‌آمدند.

وی در ادامه یادآور شد: امام راحل حتی در نوشیدن نیز به نوه‌شان توصیه می‌کردند که آب را برای رضای خدا بنوشند تا قوت بگیرند در مسیر الهی قدم بزنند، بنابراین یکی از مهمترین و عامل تاثیرگذار در موفقیت امام همین انگیزه الهی است. امام کتاب می‌نویسند یا بر سایر کتاب‌ها حاشیه می‌گذارند اما بدون نام و ایشان بیان کردند که به خدا قسم یک گام برای مرجعیت و رهبریت برنداشته است.

نویسنده کتاب «الگوی رهبری امام خمینی» با تاکید بر اینکه مؤلفه مردمداری براساس سیره پیامبر و حضرت علی (ع) در الگوی امام راحل ترسیم شده است، اظهار کرد: در بحث انتخابات نیز باید این الگو را رعایت کرد، امام به مردم بیان می‌کردند که شرکت در انتخابات تکلیف است، بسیار دقت می‌کردند که رییس جمهور، نماینده مجلس یا هر کسی که در مقامی انتخاب می‌شود مردمدار باشد، در نهایت ایشان به جای حکومت بر جسم‌ها، حکومت بر قلوب را توصیه می‌کردند.

شفیعی در پایان با تاکید بر اینکه کتاب دیگری با عنوان «الگوی رهبری در اسلام» در دست کار دارد که به زودی نگارشش به پایان خواهد رسید، گفت: این کتاب مباحث گسترده‌ای را در زمینه روایات و مؤلفه‌ها و ساختارهای رهبری امام در نظر دارد و در تلاش است به این پرسش اساسی پاسخ دهدکه مدل رهبری امام با رهبری اسلامی تا چه اندازه همگن است؟
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها