امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128746
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهریور سال گذشته بود که رئیس جمهور با انتصاب اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر، ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهریور سال گذشته بود که رئیس جمهور با انتصاب اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر، آن ها را مأمور به انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر کرد.

حسن روحانی در حکمی عبدالرضا رحمانی فضلی، محمدجواد ظریف، علی نوبخت و سید حسن قاضی زاده هاشمی را به عنوان اعضای جدید شورای عالی جمعیت هلال احمر معرفی کرد تا هرچه سریعتر رئیس جدید این جمعیت را برگزینند.

شورای 4 نفره بعد از ساعت‌ها گفت‌وگو سرانجام در جمع‌بندی خود به 2 نام رسیدند، محمد فرهادی و شهرام علمداری و آن ها را به عنوان گزینه های پیشنهادی و نهایی به روحانی معرفی کردند.

حسن روحانی نیز سرانجام در تاریخ 17 شهریور 90 حکم چهار ساله ریاست بر جمعیت هلال احمر ایران را به نام محمد فرهادی، فردی که سابقه وزارت بر وزارتخانه‌های آموزش عالی و بهداشت و درمان را در کارنامه خود داشت صادر کرد.

حال بعد از گذشت 14 ماه از آغاز فعالیت فرهادی در هلال احمر، روحانی او را بعد از کش و قوس‌های فراوان به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد و فرهادی نیز موفق شد با 197 رای موافق برای بار دوم بعد از سال های 64 تا 68، بر مسند وزارت علوم تکیه زند.

با انتخاب فرهادی به عنوان وزیر علوم، گمانه زنی‌ها برای تعیین جانشین او در جمعیت هلال احمر آغاز شده است.

گر چه خود فرهادی پیش از جلسه رای اعتماد و در گفت‌وگوهای مختلف با رسانه‌ها از ماندن خود در هلال احمر و ادامه راهی که آغاز کرده بود خبر می‌داد، اما شنیده‌ها از نزدیکان فرهادی حکایت از این دارد که وی دیگر تمایلی به ماندن در جمعیت هلال احمر ندارد.

شاید فشار کاری سنگین دو مجموعه بزرگ و یا صحبت نمایندگان در جلسات خصوصی کمیسیون‌های مختلف با وزیر پیشنهادی تمایل وی به ماندن در جمعیت هلال احمر را کاهش داده باشد.

فرهادی در 14 ماه حضور خود در جمعیت هلال احمر طرح تحول جمعیت هلال احمر را تهیه و اجرای تحول در این جمعیت را آغاز کرد، وی حتی در طرحی دیگر به دنبال تجهیز و به روزرسانی ناوگان هوایی این جمعیت نیز بود و یکی از انگیزه‌های خود از ماندن در جمعیت هلال احمر بعد از تصدی وزارت را نیز به سرانجام رساندن این طرح‌ها عنوان کرد.

اکنون که به نظر می‌رسد فرهادی تمایلی برای ادامه کار در هلال احمر ندارد، در مورد جانشین وی در جمعیت هلال احمر خبرهایی به گوش می‌رسد.

8 گزینه برای یک صندلی

اولین نامی که در مورد جانشینی فرهادی مطرح است، کسی نیست جز سید احمد موسوی، دبیرکل فعلی جمعیت هلال احمر.

این فرد که هم اکنون دبیرکلی این جمعیت را برعهده دارد از اقبال خوبی میان کارمندان هلال احمر برخوردار است و با توجه به رابطه نزدیک وی با فرهادی، احتمالا وزیر جدید علوم از موسوی برای انتخاب در شورای عالی جمعیت حمایت خواهد کرد.

فرهادی اکنون که خود تصمیم گرفته جمعیت هلال احمر را ترک کند، ترجیح می‌دهد که شخصی به روی کار بیاید که کار نیمه تمام او در طرح تحول جمعیت و تجهیز ناوگان هوایی را تکمیل کند و این شخص کسی نیست جز دبیرکل فعلی.

البته برخی نزدیکان فرهادی از محمد تقی خانی، مشاور عالی رئیس جمعیت هلال احمر نیز به عنوان گزینه دیگر فرهادی برای ریاست جمعیت هلال احمر نام می‌برند.

تقی خانی هم اکنون از مشاوران مورد اعتماد فرهادی محسوب می‌شود و در اجرای طرح‌ها و عزل و نصب‌ها بیشترین تاثیر را بر فرهادی داشته است.

گزینه دیگری که البته احتمال انتخاب او به عنوان رئیس جمعیت نسبت به دیگر گزینه‌ها کمتر است، پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر است.

نام کولیوند در حالی مطرح شده است که وی سابقه چندانی در هلال احمر ندارد و نزدیک یک سال است که به عنوان رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر به همین دلیل مقبولیت کمتری میان هلال احمری‌ها دارد.

در این میان شنیده می‌شود که 5 نفر دیگر خارج از مجموعه هلال احمر نیز تمایل خود برای ریاست بر جمعیت هلال احمر را ابراز کرده‌اند.

مرضیه وحید دستجردی، فرزند رئیس سابق جمعیت هلال احمر و اولین و تنها وزیر زن در ایران از جمله این افراد محسوب می‌شود.

دستجردی در زمان ریاست پدر در حوزه ریاست جمعیت هلال احمر مشغول فعالیت بوده است.

دیگر گزینه‌ای که دوست دارد بر صندلی ریاست هلال احمر تکیه زند، باقر لاریجانی، یکی از برادران لاریجانی و قائم مقام فعلی رئیس دانشگاه آزاد در امور دانشجویان پزشکی است.

به علت سابقه علمی باقر لاریجانی، احتمال انتخاب او از سوی شورای عالی و رئیس جمهور وجود دارد.

گزینه دیگر این لیست کسی نیست جز شهرام علمداری، رئیس سابق مرکز فوریت های پزشکی کشور و رئیس اسبق سازمان امداد و نجات؛ کسی که 14 ماه پیش در رقابت با فرهادی نتوانسته بود ریاست جمعیت هلال احمر را بر عهده بگیرد.

البته در حالی بار دیگر نام وی به عنوان یک گزینه مطرح می‌شود که بعید است روحانی این بار نیز او را به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر انتخاب کند.

محمد رضا راه چمنی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در دولت دوم سید محمد خاتمی نیز از دیگر گزینه‌هایی است که تمایل خود بر ریاست جمعیت هلال احمر را بروز داده است.

اما در این میان به نظر می‌رسد که نفر هشتم شانس بیشتری از سایرین داشته باشد.

این فرد علی نوبخت، معاون اسبق وزارت بهداشت و یکی از اعضای شورای عالی 4 نفره جمعیت هلال احمر است.

با توجه به حضور او در شورای عالی جمعیت هلال احمر و رابطه نزدیک برادر او با رئیس جمهور احتمال انتخابش به عنوان رئیس جدید جمعیت هلال احمر بیشتر از سایر گزینه‌ها است.

حال باید منتظر ماند و دید که چه زمانی فرهادی از سمت ریاست جمعیت هلال احمر استعفا می‌دهد و چه نامی خروجی جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر خواهد بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، خطیبی، کاظم سامی، علی اصغر بهزادنیا، سید حسن فیروزآبادی، وحید دستجردی، احمدعلی نوربالا، سید مسعود خاتمی، ابوالحسن فقیه و محمد فرهادی ریاست جمعیت هلال احمر را بر عهده داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها