امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12875
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آکادمی ژئو پلیتیک پاریس در حالی به برگزاری همایش «آینده دیپلماسی فرانسه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آکادمی ژئو پلیتیک پاریس در حالی به برگزاری همایش «آینده دیپلماسی فرانسه در قبال ایران» در محل سالن جلسات مجلس ملی فرانسه اقدام کرد که جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی معتبر فرانسه، دیپلمات‌ها و کارشناسان مسائل نظامی و استراتژیک حضور داشتند، در این همایش هر یک از سخنرانان به تحلیل رابطه فرانسه با ایران و جایگاه اندیشه اسلام سیاسی در ایران پرداختند که مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در همایش «آینده دیپلماسی فرانسه در قبال ایران» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار گرفته است که در ادامه می‌آید:

*ایران 32 سال زودتر از فرانسه عضو آژانس انرژی اتمی شده است
  
در ابتدای همایش، «علی راستبین» رئیس آکادمی ژئوپلتیتیک پاریس، ضمن خوشامدگویی به حاضرین، سخنرانی خود را تحت عنوان «بازسازی روابط ایران و فرانسه؛ شرط لازم برای ثبات جهانی» ارائه کرد و گفت: ایران و فرانسه دو پل بزرگ ژئوپلیتیک را تشکیل می‌دهند، ایفای نقش یک قدرت منطقه‌ای، همواره هم برای ایران و هم برای فرانسه نقطه مشترکی بوده که جایگاه خود را در تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا کنند، توسعه همکاری سیاسی و دیپلماتیک ایران و فرانسه می‌تواند دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای را برای گسترش صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی در بر داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایران 32 سال قبل از فرانسه عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 1970 شده است، ادامه داد: این فرانسه بود که اولین بار در سال 1956 اولین تلاش‌ها را در همکاری با ایران برای ایجاد تأسیسات اتمی آغازکرد و همین فرانسه بود که با کمک به آیت‌الله خمینی در پیروزی انقلاب ایران نقش داشت.

* ایران در صحنه منطقه‌ای وزنه‌ای مهم محسوب می‌شود
  
«ژاک میاغ» نماینده مجلس فرانسه و عضو کمیسیون خارجی و کمیسیون اروپایی مجلس، و رئیس حلقه «ملت و جمهوری در خصوص «در راستای یک دیالوگ سازنده و هوشمند با ایران» به ایراد سخنرانی پرداخت و بیان داشت: ایران و فرانسه ملت‌هایی باستانی و دارای تمدن‌هایی درخشانند، این دو کشور تبادلات علمی، صنعتی و اقتصادی دیرینه‌ای با هم داشته‌اند، از لحاظ اقتصادی، ایران کشوری غنی و ثروتمندی است و در صحنه منطقه‌ای وزنه‌ای مهم محسوب می‌شود.

*فرانسه، منافع اقتصادی این کشور را فدای تبعیت از سیاست‌های آمریکا در قبال تحریم ایران کرده‌ است
 
«ژان میشل ورنوشه» نویسنده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی به عنوان دومین سخنران درباره «میزان خودمختاری سیاست فرانسه در قبال ایران تا چه اندازه است؟» به ابراز نقطه نظرات خود پرداخت و اذعان داشت: مقامات سیاسی فرانسه، منافع اقتصادی این کشور را فدای تبعیت بی‌چون و چرا از سیاست‌های تحریم آمریکا در قبال ایران کرده‌اند و در عین حال باید دانست که سیاست‌های تحریمی و اعمال فشار آمریکا علیه ایران از سوی گروه‌های لابی طرفدار اسرائیل و صاحبان صنایع تسلیحاتی و دیپلمات‌ها و روسای سازمان‌های امنیتی ارائه و تنظیم می‌شوند و ما فرانسوی‌ها هم چشم بسته از آن‌ها پیروی می‌کنیم.

* ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی قدرت تعیین کننده‌ای در معادلات جهانی دارد
  
«دیدگاه فرانسه در قبال ایران و توازن جهانی» موضوع سخنرانی «دریادار دوفورک» سردبیر نشریه «دفاع ملی» و مدیر پژوهش در «انستیتوی مطالعات استراتژیک»بود، وی با اذعان به نقش برجسته ایران اسلامی در معادلات جهانی، افزود: ایران قدرتی امپراطوری بوده و امروز هم تحت حاکمیت جمهوری اسلامی هنوز هم قدرت تعیین کننده‌ای است، چرا که پشتوانه‌ای پنج هزار ساله از فرهنگ و تمدن دارد.

دوفورک با تأکید بر اینکه قدرت هویتی ایران در منطقه نیز به هیچ وجه با کشورهای کوچک عربی همسایه قابل مقایسه نیست، اظهار داشت: ایران کشوری است که دارای حکومتی مذهبی و اسلامی است اما هرگز «عربیزه» نشده است.

*هدف ایران از دستیابی به فناوری هسته‌ای چیست؟
 
 
«پی‌یر لفرانس» سفیر سابق فرانسه در ایران به عنوان چهارمین سخنران نیز حق دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای را منطقی دانست و گفت: ایران از طریق دستیابی به توان اتمی درصدد تحمیل اراده‌ خود بر کشورهای دیگر نخواهد بود، چون که هدف ایران دستیابی به وضعیت «بازدارندگی» است.

* تغییر رفتار فرانسوی‌ها در زمان سارکوزی با طرح بحث بمباران ایران از سوی این کشور
  
عنوان سخنرانی «پروفسور ژغه» مؤسس انستیتوی فرانسوی تحلیل استراتژیک در این همایش «مذاکره دیپلماتیک فرانسه، اتحادیه اروپا و ایران: شکل‌گیری یک بن بست و راه‌های خروج از آن» بود.

وی با اشاره به رفتار خصمانه غرب نسبت به موضوع هسته‌ای ایران، گفت: ایرانی‌‌ها از تهاجمی بودن دیپلماسی اروپا و به خصوص فرانسه در مسئله‌ هسته‌ای بسیار متعجب هستند، اروپایی‌ها حسن نیتی نسبت به اقدامات اتمی ایران نداشته‌اند و همواره فکر می‌کرده‌اند که ایران در حال خریدن وقت است و هدف آن دستیابی به توان اتمی نظامی است و علی‌رغم تأکیدات ایرانی‌ها، سوء برداشت‌ اروپایی‌ها هیچ تغییری نکرده است. این در حالی‌ است که ایرانی‌ها پروتکل‌های کنترلی آژانس را امضا کرده‌اند و خود را متعهد به پروتکل‌ها و به خصوص پروتکل تکمیلی دانسته‌اند و بازرسی‌های آژانس را هم همواره اجازه داده‌اند.

ژغه ابراز داشت: از 2007 به بعد روابط ایران و فرانسه با روی کار آمدن سارکوزی و کوشنر (وزیر خارجه) بدتر شد و طرح بحث بمباران ایران از سوی فرانسوی‌ها در صورت دستیابی ایران به توان اتمی، و لزوم تشدید تحریم‌ها علیه ایران، اوضاع را خراب‌تر کرد.

*تصوری که از ایران در رسانه‌های فرانسه مطرح می‌شود، فاجعه ‌بار است
  
سناتور منتسکیو که عضو مجلس سنای فرانسه و رئیس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران است در این همایش به تبیین مسئله اهداف دیپلماسی فرانسه در ایران پرداخت و بیان داشت:  تصوری که از ایران در رسانه‌های فرانسه مطرح می‌شود، فاجعه‌بار است، در حالی که مثلاً وضعیت زنان در ایران نسبت به سایر کشورهای عربی و اسلامی و همسایه‌های ایران بسیار بهتر است، زنان در ایران اکثریت دانشجویان دانشگاهی را تشکیل می‌دهند و وزیر و نماینده هستند و تأسف‌بار است که ما در فرانسه از پایمال شدن حقوق زنان در ایران صحبت می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه آژانس انرژی اتمی طی 11 سال بازرسی خود بر تأسیسات اتمی ایران، هیچ مدرکی علیه فعالیت‌های صلح آمیز اتمی ایران پیدا نکرده است، افزود: ما فتوای آیت‌الله خامنه‌ای در مورد اینکه کاربرد سلاح اتمی حرام و ضد اسلام است، را هرگز در فرانسه و در رسانه‌ها مطرح نمی‌کنیم.

*ایران کلید تسلط بر دنیا است
  
در ادامه «داوید مسکره» مدرس مباحث ژئوپلیتیک در آموزش عالی فرانسه در خصوص «منابع طبیعی، جمعیت، جایگاه دیپلماتیک و ژئوپلیتیک ایران: امتیازات مثبت و منفی ایران در دنیای فردا» به طرح نقطه نظرات خود پرداخت و ابراز داشت: نام ایران همواره در طول تاریخ بشریت و تمدن انسانی درخشیده است، ایران چهار راه مبادلات و در قلب شاهراه ابریشم بوده است، از دیدگاه «اسپایکمن»، ایران کلید تسلط بر دنیا تلقی می‌شود.

*گروه 1+5 مجموعه‌ای برای مقابله با ایران است
  
«استراتژی اتمی ایران» موضوع سخنرانی «ژنرال هانری پاریس» استراتژیست و رئیس انجمن «دمکراسی‌ها» در همایش «آینده دیپلماسی فرانسه در قبال ایران» بود.

وی درباره ماهیت کارکرد گروه 1+5، افزود: گروه 1+5 مجموعه‌ای برای مذاکره با ایران نیست، بلکه برای مقابله با ایران است، ما می‌توانیم بگوییم که ما فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها به چه حقی خود را مجاز می‌دانیم بمب اتمی داشته باشیم، ولی ایران نباید آن را داشته باشد! پس این بحث سیاسی‌ است و نه اخلاقی، آمریکا و فرانسه و غربی‌ها نمی‌خواهند ایران بمب اتمی داشته باشد، چرا که حمله به یک کشور توانمند اتمی غیر ممکن خواهد بود.

*ایران تحت تحریم‌ها قوی‌تر خواهد شد
  
در ادامه «ژرار فرانسوا دومون» استاد دانشگاه سوربن به بررسی «ماهیت ژئوپلیتیکی روابط فی‌مابین فرانسه و ایران» پرداخت و بیان داشت: چرا اقتصاد و صنعت آفریقای جنوبی در مقایسه با سایر کشورهای آفریقایی این گونه قوی و شکوفاست؟ زیرا آفریقای جنوبی سال‌ها تحت تحریم‌های جهانی قرار داشت و توانست در این مدت روی پای خود بایستد و قدرت صنعتی و اقتصادی خود را تقویت کند، ایران هم به همین ترتیب، در تحت تحریم‌ها قوی‌تر خواهد شد.

وی افزود: اگر چه در ایران جمهوری اسلامی حکومتی جدیدی است، اما از زمان صفویه تاکنون مذهب تشیع در قدرت‌ سیاسی ایران دخیل بوده است.

* استاد اقتصاد فرانسه: لزوم بازبینی ضررهای اقتصادی فرانسه در زمینه‌ تحریم‌های ایران
  
«تی‌ یری کویل» که استاد اقتصاد و متخصص مسائل ایران است، در این همایش با عنوان دهمین سخنران به طرح موضوع «روابط اقتصادی ایران و فرانسه» پرداخت و افزود: چرا نباید بازبینی و محاسبه‌ای در خصوص ضررهای اقتصادی فرانسه در زمینه‌ تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران در فرانسه صورت گیرد تا به طور منطقی و عقلانی دریابیم که دچار چه خسارت‌های اقتصادی در این حوزه شده‌ایم؟ چنین درخواستی کاملاً مشروع است تا به سیاستمداران نشان دهیم که تصمیماتشان در این زمینه چقدر برای فرانسه گران تمام شده است.

*رفتار متناقض فرانسه در طرد و حمایت سلفی‌ها در سوریه و مالی
  
در ادامه این همایش، «عدنان عظام» که بنیانگذار حزب مردم سوریه است و از نزدیک شاهد دو سال جنگ داخلی در سوریه بوده است به بازخوانی «دیپلماسی فرانسه در قبال روابط ایران و سوریه» پرداخت و گفت: من 25 سال در فرانسه زندگی کرده‌ام و دو سال اخیر در سوریه بوده‌ام، من طرفدار منتقد رژیم هستم و نه جزو گروه‌های اپوزیسیون سوریه، این روزها صدها هزار سلفی تروریست‌ از مرزهای ترکیه و اردن به طرف سوریه سرازیر شده‌اند و هر روز هزاران نفر را می‌کشند و مثله می‌کنند.

وی با طرح این سؤال که چرا فرانسه در مالی با سلفی‌ها مبارزه می‌کند، اما در سوریه آن‌ها را حمایت تسلیحاتی می‌کند، بیان داشت: این اقدامات فرانسه در عین مغایرت با معیارهای انسانی، خلاف حقوق بین‌المللی است و حاکمیت یک کشور مستقل یعنی سوریه را مخدوش می‌سازد، چرا با این حال فرانسه با پایمال شدن حقوق بشر در عربستان و بحرین مبارزه نمی‌کند؟

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها