امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12876
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین سمینار «نگاهی به تئاتر کودک ونوجوان امروز» با تمرکز بر تاثیرات کاربردی درام بر دنیای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین سمینار «نگاهی به تئاتر کودک ونوجوان امروز» با تمرکز بر تاثیرات کاربردی درام بر دنیای کودک و نوجوان و با هدف ارتقا سطح آگاهی های متخصصان این حوزه برگزار می شود.

دبیر دومین سمینار «نگاهی به تئاتر کودک و نوجوان» قطب‌الدین صادقی است و اعضای هیئت علمی، اکرم قاسم‌پور، یدالله آقا عباسی و قطب‌الدین صادقی محسوب می‌شوند که پس از بررسی مقالات 11 اثر را معرفی کردند.

«بررسی نمایشنامه‌های کودک و نوجوان منتشر شده در تهران 1380 تا 1390» نوشته هما جدیکار و لاله خسروی، «نمایش، ابزار آموزش تاریخ به دانش آموزان» نوشته منوچهر اکبرلو، «دسترسی آسان به نمایش برای همه کودکان یا نمایش به روایت کودک شما» اثر داود کیانیان، «بررسی عناصر بدیهی سازی در تئاتر خیابانی و نقش آن در ارتقا آگاهی های عمومی کودکان و نوجوانان» نوشته فائزه فیض و «شیوه‌های تربیتی و آموزشی در تئاتر کودک و نوجوان» نوشته حسین فدایی‌حسین از جمله این مقالات است.

«تئاتر کوچکسالان، معیارهای ساخت، عناصر ارزیابی (بررسی آسیب شناسانه نمایشنامه‌نویسی کودکان و نوجوانان در ایران)» اثر بهرام جلالی‌پور، «فنون و جایگاه ادبیات نمایشی در تئاتر کودک و نوجوان» نوشته کریم خاوری، «شیوه اجرای خلاقانه براساس بداهه پردازی در تئاتر محیطی» نوشته اکرم ابوالمعالی، «تئاتر خیابانی و نقش آن در آموزش و پرورش نقاد» اثر نرگس شیخ سفلی، «فرازهایی از تاثیرات مظاهر عامیانه و فولکوریک کودکان و نوجوانان ایرانی در پیدایش ایده و اندیشه خلاق نقاد» اثر نیایش پورحسن و «کاربردهای درام در تئاتر معلولین» نوشته مهناز حسن‌پور نیز در بازار تئاتر کودک و نوجوان به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.
این مقالات در قالب کتاب از سوی مرکز ملی اسیتج به چاپ می‌رسد. همچنین کتاب مجموعه مقالات
 
 
* بازار تئاتر کودک و نوجوان نیازمند همکاری مسئولان و هنرمندان است
 
رحمت امینی از میزان تاثیرگذاری بازار تئاتر کودک و نوجوان بر جریان عمومی تئاتر کودک گفت و افزود: اگر بازار را به معنای «محل»ی درنظر بگیریم که محصولاتی در آن عرضه می‌شود و مشتریان و علاقه‌مندان برای خرید وارد بحث و تبادل نظر می‌شوند، می‌تواند برای تئاتر کودک و دیگر گونه‌های نمایشی اتفاق مهمی باشد و برای تمام گروه‌های حاضر در این رشته هنری یک فرصت تلقی شود.

وی ادامه داد: شاخه تئاتر کودک و نوجوان در کشور ما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این در حالی است که اگر توجه بیشتری به این شیوه نمایش وجود داشته باشد نتیجه مستقیم بر تئاتر بزرگسال نیز خواهد داشت و بسیاری از مشکلات تئاتر کشور به شکلی مبنایی و از ریشه حل می‌شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین تاثیر‌های چنین رویکردی این است که هنرمند از سن پایین آموزش می‌بیند و از طرف دیگر با مخاطب خود مانوس می‌شود. این روند می‌تواند تا زمانی که گروه یا هنرمند از رده سنی کودک به نوجوان و سنین بالاتر می‌رسد ادامه پیدا کند و مخاطب حرفه‌ای تئاتر هم داشته باشیم.

وی با اشاره به داشته‌های بومی توضیح داد: درست است که عروسک‌های بومی در نمایش‌ خیمه شب‌بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی طی سالیان گذشته بسیار مهجور واقع شدند. در استان‌های مختلف، عروسک‌های دیگری مانند «پهلوان کچل» یا «جی جی بی‌جی» نیز وجود دارد که امیدوارم بازار تئاتر کودک و نوجوان موجب احیا و رونق هرچه بیشتر این محصولات شود.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در رابطه با حمایت‌های لازم برای رونق بیشتر بازار تئاتر، اظهار داشت: به سرانجام رسیدن اهداف بازار تئاتر کودک و نوجوان با تلاش فردی حاصل نخواهد شد و نیاز است مسئولان و هنرمندان دست به دست یکدیگر بدهند تا این پروژه به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کند.

وی افزود: آموزش و پرورش حتی می‌تواند بهترین بهره را از تلاش برای رونق هرچه بیشتر تئاتر کودک ببرد. ولی به طور کل به یک نگاه دلسوزانه نیاز داریم تا امکان رواج دوباره و آشنایی کودکان با عروسک‌ها و محصولات بومی فراهم شود.
 
نخستین سمینار «نگاهی به تئاتر کودک و نوجوان امروز» همزمان با برگزاری بازار رونمایی می‌شود.

بازار تئاتر کودک و نوجوان با شعار «امروز، کودکی را به تئاتر ببریم» از 8 تا 12 تیر ماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها