امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128760
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 8
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه 5+1 پس از چند دوره مذاکره فشرده، بالاخره 24 نوامبر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه 5+1 پس از چند دوره مذاکره فشرده، بالاخره 24 نوامبر در «وین» برای مدت هفت ماه تمدید شد.

در زمانی که دولت‌های عربی از هرگونه توافق میان ایران و دولت‌های گروه موسوم به «1+5» واهمه دارند، سایت خبری «بی.بی.سی عربی» در گزارشی به واکنش مطبوعات عربی در قبال نتایج مذاکرات هسته‌ای پرداخت و نوشت، روزنامه‌های عربی شیوه‌ای را در قبال مذاکرات در پیش گرفتند، که بدبینانه بود و از نتایج مذاکرات تحت عنوان «شکست» یاد کردند.

به گزارش این سایت خبری، روزنامه «النهار» لبنان با عنوان «وین در حل مسئله ایرانی ناکام ماند؛ تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو، گزینه جایگزین» به موضوع مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

به گزارش این روزنامه، وزرای گروه 5+1 اظهاراتی داشتند که نشانگر شکست فجیعی است. این شکست با همه انتظارات درباره حداقل توافق مخالف است؛ توافقی که مانع از سرزنش و سبب حفظ آبرو شود.

بنا بر این گزارش، «رفیق خوری» با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان «خطوط قرمز مشکل مذاکرات هسته‌ای است، نه زمان» در روزنامه «الانوار» لبنان تأکید کرد: «تمدید مذاکرات هسته‌ای...تنها راه پیش رو [ی دو طرف] بود. از این روی ممکن نیست که به یک توافق نهایی دست یافت... از سوی دیگر نمی‌توان از توافق موقتی دست کشید که به سود کسانی است که در ایجاد آن سهیم بوده‌اند».

بی بی سی ادامه داد: «ناصر منذر» در روزنامه «الثوره» سوریه نیز پیش بینی کرد که «با موکول کردن مسئله هسته‌ای به اوایل ماه جولای (تیر) ... شاید منطقه شاهد جذر و مدی در برخورد با رخدادهای جاری باشد».

منذر با بیان این مطلب افزود: «اختلافات به وجود آمده میان دو طرف در ظاهر از نظر هسته‌ای و فنی است ولی در واقع سیاسی است. این اختلافات از یک سو به نقش منطقه‌ای و جهانی ایران و از سوی دیگر به امنیت اسرائیل و طمع آمریکا و کشورهای غربی در منطقه مرتبط است».

برخی از روزنامه‌ها از جمله «الوطن» کویت و «المستقبل» لبنان و «عمان» تأکید کردند که ایران و 6 کشور مذکور، امسال برای دومین بار نتوانستند درگیری بر سر خواسته‌های هسته‌ای تهران را حل کنند که 12 سال از زمان آن می‌گذرد.

به گفته بی بی سی، روزنامه الوطن قطر اما تصمیم تمدید مهلت مذاکرت را «گشایش در بحران» نام نهاد.
بنا بر این گزارش، روزنامه السفیر نیز در گزارش با عنوان «تفاهم وین، مذاکرات را از زیر آوار بیرون کشید»، نوشت که بر خلاف وجود «حسن نیت زیاد و ابراز رضایت ایران و آمریکا برای دادن حس خوش‌بینی و کاهش زیان دیپلماتیک طرفین، توافق نهایی رخ نداد و تحریم‌ها از ایران برداشته نشد».

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها