امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128781
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه اعلام کرد که برای تمدید بازرسی‌ها از سایت‌های

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه اعلام کرد که برای تمدید بازرسی‌ها از سایت‌های هسته‌ای ایران به بودجه بیشتری نیاز دارد.

بر اساس گزارش رویترز، مقامات آژانس اعلام کرده‌اند که با توجه به تمدید توافق ایران و 1+5، میبایست بازرسی‌هایی از سایت‌های اتمی ایران داشته باشد؛ آژانس برای تحمل این بار بودجه‌ای مضاعف، از کشورهای عضو خواست که به این نهاد بین‌المللی کمک کنند.

رویترز می‌افزاید که 10 ماه پیش و با امضای توافق ژنو میان ایران و 1+5، بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای این کشور افزایش یافت و با تمدید مجدد برنامه اقدام مشترک، این بازرسی‌ها میبایست ادامه داشته باشند.

رویترز به ذکر نمونه‌های این افزایش فعالیت آژانس پرداخته و گفته که مثلاً پیش از امضای توافق ژنو، بازرسان آژانس هفته‌ای یک نوبت از نظنز و فردو بازدید می‌کردند ولی پس از بازگشت نمایندگان ایران از ژنو، این بازرسی‌ها روزانه شده است. یوکیو آمانو مدیرکل آژانس هم اوایل این ماه گفته بود که فعالیت‌های مربوط به راستی‌آزمایی ادعاهای مقامات ایرانی در خصوص برنامه‌ هسته‌ای این کشور، دو برابر شده است.

مقامات آژانس به روشنی میزان بودجه مازاد درخواستی را اعلام نکرده‌اند ولی اوایل هفته جاری، آژانس از کشورهای عضو خواسته بود که در صورت تمایل، مبلغ 6.5 میلیون دلار برای ادامه بازرسی‌های آژانس از ایران به این نهاد کمک کنند.

منابع دیپلماتیک گفته‌اند که با توجه به اهمیت بعد سیاسی توافق ایران و 1+5، مشکلات بودجه‌ای برای بازرسی از ایران به راحتی حل خواهد شد.

دوشنبه این هفته، آخرین روز از مهلت 10 ماهه ایران برای رسیدن به توافق با 1+5 در موضوع پرونده هسته‌ای بود؛ از سه‌شنبه هفته گذشته تیم هسته‌ای ایران به وین رفت و مذاکرات فشرده‌ای با بلندپایه‌ترین مقامات دیپلماتیک 1+5 داشتند.

در نهایت توافق شد که طرح اقدام مشترک که در توافقنامه مشهور ژنو امضاء‌ شده بود، تا اول جولای یعنی 10 تیر ماه سال آینده پابرجا باشد و تیم‌های فنی-سیاسی طرفین کماکان با یکدیگر مذاکره کنند.

دیپلمات‌های ارشد طرفین البته بناست که اواسط ماه دسامبر، بار دیگر با یکدیگر دیدار کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها