امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12879
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، پس از حدود یک ماه تلاش برای بازگشت روابط بین الازهر و واتیکان و تلاش‌های رهبر قبطیان مصر و سخنان مشاوران شیخ الازهر در ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، پس از حدود یک ماه تلاش برای بازگشت روابط بین الازهر و واتیکان و تلاش‌های رهبر قبطیان مصر و سخنان مشاوران شیخ الازهر در امور گفت‌وگوی ادیان و در امور دیپلماسی، روز گذشته «مشیخه الازهر» در بیانیه‌ای رسمی که در پایگاه خود قرار داد، نظر نهایی خود درباره این تلاش‌ها را اعلام کرد.

بنابر این گزارش در این بیانیه کوتاه چنین آمده است: الازهر شریف تاکید می‌کند بازگشت روابط با واتیکان منوط به برداشتن گام‌های ایجابی و جدی از سوی واتیکان است که در آن به صراحت و روشنی کامل احترام به اسلام و مسلمین نمایان باشد.

این بیانیه افزوده است: در مقدمه این گام‌ها پاسخ به پیام تبریک الازهر به پاپ [فرانسیس] به مناسبت انتخاب اوست که الازهر تاکنون پاسخی در این باره دریافت نکرده است.

به گزارش فارس، تلاش‌های جدی برای بازگشت روابط شیخ الازهر و واتیکان پس از انتخاب پاپ جدید با سفر «پاپ تواضروس دوم» رهبر قبطیان مصر در اواسط می(اواخر اردیبهشت) به واتیکان آغاز شد.

همان زمان «کمیل صدیق» دبیر شورای «ملی» مسیحیان قبطی مصر گفته بود: ماموریت دیدار «تواضروس دوم» از واتیکان شامل وساطت بین الازهر و واتیکان برای بازگشت گفت‌وگوها بین این دو مرکز دینی می‌شود.

پس از آن بود که حرکت گسترده‌ای برای این منظور آغاز شد از جمله «دکتر محمود عزب» مشاور شیخ الازهر در امور گفت‌وگوها از این امر استقبال کرد و گفت: ما همچنان منتظر «نشانه‌های مثبت» برای بازگشت روابط بین الازهر و واتیکان و بازگشت به میز گفت‌وگوها بر اساس احترام متقابل هستیم.

همچنین «محمود عبدالجواد» مشاور دیپلماسی شیخ الازهر چند روز پیش از امکان بازگشت روابط الازهر و واتیکان خبر داد و در عین حال از پاپ فرانسیس اول خواست تا «گام‌های رو به جلو» بردارد و اعلام کند که مسلمانان به دنبال جنگ و خشونت نیستند و اسلام دین صلح و دوستی است.

در عین حال برخی منابع به نقل از طرف مقابل یعنی واتیکان اعلام کردند که واتیکان در بیانیه‌ای رسمی خواستار بازگشت روابط و گفت‌وگوها بین واتیکان و الازهر شده است و در بیانیه خود پیام احمد الطیب شیخ الازهر پس از انتخاب پاپ فرانسیس اول را طرح سلام و صلح از سوی الازهر قلمداد کرده است.

هر چند این بیانیه از سوی منابع رسمی منتشر نشد و با توجه به بیانیه اخیر الازهر به نظر می‌رسد باید منتظر تلاش‌های جدی واتیکان در مسیر بهبود روابط الازهر و واتیکان بود.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها