امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128800
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «کارل بیلدت» وزیر خارجه سابق سوئد طی یادداشت منتشره در «اندیشکده شورای روابط خارجی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «کارل بیلدت» وزیر خارجه سابق سوئد طی یادداشت منتشره در «اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا» در زمینه «مذاکرات اخیر هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی» نوشته است که نباید تمدید مذاکرات هسته ای را یک شکست تلقی کرد.

وی در این رابطه نوشته است: «تداوم گفت‌‌وگوها نباید به عنوان یک شکست تلقی شود و دلایل قانع کننده‌ای برای تمدید مذاکرات و جایگزین شدن با خطرات ناخوشایند حاصل تضعیف چشم انداز ثبات در خاورمیانه وجود دارد.»

از دیدگاه این دیپلمات ارشد سوئدی تصمیم به تمدید مذاکرات هسته‌ای انعکاس دهنده تداوم تعهد هر 2طرف درگیر در مذاکرات در حصول توافق هسته‌ای در زمان معین شده بود. این فرآیندی است که در آن پیشرفت‌های اساسی صورت گرفت و پیشتر تصور می‌شد غیر قابل دسترسی است و ایران نیز با اجرای تعهدات خود نشان داد که این اقدام شدنی است.

در بخش دیگر این یادداشت آمده است: «تمدید مذاکرات بهتر از شکست در حصول توافق است که در صورت شکست در آن ایران غنی سازی خود را انجام می‌داد و غرب نیز بر شدت تحریم‌ها می افزود. در این کارزار ایران تحت اجرای "طرح اقدام مشترک" قادر است به تحقیقات غیرنظامی هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم ادامه دهد. مذاکرات سال گذشته تاکنون همچنین برای ایران و غرب سکویی برای شکل دهی مجدد روابط فی‌مابین بود که پیشتر در آن بی اعتمادی عمیق موجود بود ولی هم اینک این مسیر به سمت روابط کاربردی بالقوه وارد شده است.»

در انتهای این گزارش نویسنده با اشاره به فعل و انفعالات رخ داده در جریان دور آخر مذاکرات وین نوشت: «طرفین این ماجرا حال متوجه شده‌اند به مواردی که قبلا غیر قابل مذاکره بودند نیز می‌توان دخول کرد و البته در این میان رهبران سیاسی ایران و گروه 1+ 5 باید فضای بیشتر سیاسی را برای حل این پرونده هسته‌ای فراهم آورند.»

دور تازه مذاکرات هسته ای روز دوشنبه در حالی به پایان رسید که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو میان ایران و شش کشور به دست آمد، قرار بود سوم آذر موعد حصول توافق جامع باشد. با این حال تداوم اختلافات طرفین را متقاعد کرد که لازم است مذاکرات هفت ماه دیگر تمدید شود. ضرب الاجل جدید گفت و گوها نهم تیر ماه 1394 است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها