امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128836
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی حدادعادل در اولین همایش فرآیند استاندارد آموزش و آموزش استاندارد در چرخه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی حدادعادل در اولین همایش فرآیند استاندارد آموزش و آموزش استاندارد در چرخه آموزش کشور با اشاره به نقش زبان در استاندارد آموزش گفت:‌ عالم خلقت مبتنی بر استاندارد است و طبیعت نیز سرشار از استاندارد است، لذا هر کس که به طبیعت توجه داشته باشد، استاندارد بودن آن را درک می‌کند، بنابراین هر جا نظم هست استاندارد هم هست، در واقع استاندارد یک بیان و برشی از نظم به شمار می‌رود و جلوه‌ای از نظم از طریق استاندارد بیان می‌شود.

وی افزود: لازمه زندگی اجتماعی، داشتن استاندارد و رعایت استاندارد است، استاندارد، تأمین‌ کننده نظم اجتماعی است و هر جامعه‌ای که در ایجاد استاندارد پیشروتر بوده و در رعایت استاندارد موفق‌تر باشد، بلوغ فکری بیشتری دارد، از این‌رو مراعات کردن استانداردها نشانه فرهیختگی یک جامعه محسوب می‌شود.

* «زبان» ذاتاً مبتنی بر استاندارد است

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی عنوان کرد: زبان،‌ ذاتاً مبتنی بر استاندارد است. چون برای ارتباط بین افراد وضع شده و از جمله فواید زبان «مفاهمه»‌ است و اشخاص از طریق زبان با هم ارتباط برقرار می‌کنند و معانی پنهان الفاظ از طریق زبان مشخص می‌شود.

وی ابراز داشت: بین استاندارد و زبان یک رابطه بدیهی وجود دارد، بدین معنا که معانی الفاظ در ذهن و گوینده باید یکی باشد تا زبان معنا پیدا کند، لذا زبان یک لفظ و صوت است که دلالت در یک معنا در ذهن گوینده دارد که این دلالت باید برای گوینده و شونده یکی باشد و این وسیع‌ترین استانداردی است که در زندگی اجتماعی وجود دارد.

حدادعادل گفت: ذهن انسان به طور کلی مبتنی بر استاندارد است، چرا که ما همه دنیا را یک جور می‌فهمیم و فیلسوفان غالباً قبول دارند که انسان‌ها هم یک ساختمان واحدی در فهم عالم دارند و اگر این گونه نبود اصلاً فلسفه معنا پیدا نمی‌کرد و در جهان بحث از علیت ممکن نبود.

وی در خصوص اهمیت زبان در آموزش خاطرنشان کرد: ما معمولاً زبان را یکی از مواد درسی در کنار سایر دروس لحاظ می‌کنیم، مانند زبان فارسی، علوم، ریاضیات و... اما نقش زبان و رابطه آن با سایر درس‌ها یکی نیست، بلکه زبان، بستر تمام علوم است و هر علم دیگری غیر از زبان هم بسترش زبان است و اگر زبان به درستی آموخته نشود، سایر علوم نیز به طور صحیح آموخته نمی‌شوند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار داشت: هیچ کشوری پیدا نمی‌کنیم که دارای علوم پیشرفته‌ای باشد، اما به زبان خویش بی‌اعتنا باشد، بنابراین دقیقاً این دو با هم رابطه دارند، لذا اگر زبان قوی باشد علم، خوب بیان و فهمیده می‌شود.

حدادعادل با اشاره به تفاوت زبان علمی و زبان ادبی گفت: زبان علمی باید تا جایی که امکان دارد، از احساسات و عواطف و جنبه‌های ذهنی شخص گوینده به دور باشد و از اینجا می‌توان متوجه تفاوت زبان علمی و زبان ادبی شد که مثلاً در توصیف شیمیدان از یک شمع با توصیف شاعر از یک شمع کاملاً متفاوت است.

*«دستور زبان» به زبان انضباط می‌بخشد

وی ادامه داد: یکی از مواردی که به زبان انضباط می‌بخشد، دستور زبان است، نقش دستور زبان در زبان مانند اسکلت در بدن است و همان گونه که اسکلت موجب قوت بدن است دستور زبان نیز استقامت زبان به شمار می‌رود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار داشت: از جمله مواردی که به زبان کمک می‌کند، استانداردسازی واژگان و اصطلاحات است، از این‌ رو باید هر واژه‌ای را به درستی تعریف کرده و مرز واژگان را ترسیم کنیم و یکی از آسیب‌هایی که در استانداردسازی زبان مطرح می‌شود، ورود بی‌حساب لغات بیگانه است که الفاظ،‌ تیرگی معنا پیدا می‌کنند و اگر الفاظ خارجی از یک حدی فراتر برود کل زبان را تیره خواهد کرد.

حدادعادل با بیان اینکه از جمله‌ ضرورت‌های استانداردسازی زبان، داشتن فرهنگ لغات علمی و دقیق است، گفت: امروزه فرهنگ‌نویسی کار بسیار دقیقی است که یکی از دشواری‌های آن به دست دادن تعریفی دقیق از یک واژه است و هر لغتی که در زبان، پیش‌پا افتاده‌تر باشد تعریف آن دشوارتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: کشوری که می‌خواهد زبان نیرومندی داشته باشد، باید در فرهنگ‌نویسی کار کند و معانی دقیق کلمات و اصطلاحات را با تطور و تحولی که در طول تاریخ پشت‌سر گذاشته است را بیان کند.

* رسم‌الخط باید از یک انضباط واحدی تبعیت کند

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ابراز داشت: از جمله مباحث دیگری که در استانداردسازی عنوان می‌شود، مسأله رسم‌الخط است که باید از یک انضباط واحدی تبعیت کند، همچنین باید در استانداردسازی،‌ باید مراعات انضباط زبانی صورت گیرد و در جهان ده‌ها مؤسسه بین‌‌المللی وجود دارد که کار آن‌ها ایجاد رابطه و انضباط در استفاده از الفاظ علمی که برخی تحت نظر یونسکو فعالیت دارند.

حدادعادل تصریح کرد:‌ در اروپا هر 2 سال یک بار معمولاً همایشی برگزار می‌شود که اصطلاحات مختلف را هماهنگ و هم معنا می‌کند که این مسأله خارج از علوم در حقوق هم کاربرد فراوانی دارد، چرا که قاضی می‌تواند با استناد به یک لفظ، فردی را محکوم یا تبرئه کند.

وی گفت: بخش وسیعی از فعالیت ما در فرهنگستان زبان و ادب فارسی انضباط بخشیدن به زبان است و از آنجا که در قانون اساسی ما واحد پول کشورمان ریال است و با وجود اینکه بانک‌های زیادی در کشور داریم، اما یک بانک مرکزی وجود دارد که مرجع سیاست‌های پولی و مالی است، لذا نظیر این انضباط در عالم زبان هم وجود دارد و همان طور که در قانون اساسی ما زبان و خط رسمی ایران خط فارسی است، باید یک مؤسسه و مرکزی برای آن وجود داشته باشد و ما در فرهنگستان زبان و ادب فارسی این ضرورت انضباط و استاندارد در زبان و آموزش و زبان علم را به وضوح احساس می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها