امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128902
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 319
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی محمدی کارشناس ارشد مسائل هسته ای  در نشست تحلیلی «چرا توافق نشد» که در ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی محمدی کارشناس ارشد مسائل هسته ای  در نشست تحلیلی «چرا توافق نشد» که در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 امروز (چهارشنبه) که در محل دانشکده رسانه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار می‌شد گفت: به رغم همه انتظارها و وجود ادعاها در پیشرفت مذاکرات و همچنین اراده سیاسی و نیاز دو طرف برای توافق نهایی، این امر انجام نشد و توافق ژنو تمدید شد و معلوم هم نیست که توافق نهایی صورت بپذیرد.

وی افزود: دستیابی به توافق نهایی هر چه بیشتر طول بکشد امکان حصول آن کمتر خواهد بود.

محمدی تصریح کرد پرونده هسته‌ای ایران بیش از یک دهه تاریخ دارد که از اوت 2001 میلادی بیش از 13 سال است که این پرونده دارای ابعاد حقوقی، امنیتی، سیاسی، دیپلماتیکی، فنی و به تازگی اقتصادی پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: وضعیت فعلی مذاکرات محصول چندین سال کار است.

وی افزود: نگاه آمریکایی‌ها به ایران مسئله‌ای فرآیندی است و آنها می‌دانند که اگر قرار است با تهران به توافق پایدار برسند باید با حاکمیت نظام کنار بیایند و با دولت‌ها به دلیل رفت و آمد‌های آنها نمی‌توانند قراردادهای بلند‌مدتی ببندند.

محمدی تصریح کرد: مهمتر از انجام توافق، اجرای تعهدات از سوی دو طرف است.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه متوجه شویم که چرا ایران و 1+5 در توافق سوم آذر 93 در وین به توافق نرسیدند باید چند عامل را بررسی کرد.

محمدی با اشاره به آماده‌سازی جشن برای برپایی پس از سوم آذر توسط برخی افراد در صورت حصول توافق نهایی در وین گفت: یکی از مهمترین دلایلی که باعث شد که توافق نهایی حاصل نشود به دلیل عدم انطباق خطوط قرمز دوطرف بر  هم بود.

محمدی اظهار داشت: 7 کشور مذاکره‌کننده شامل ایران و 1+5 تنها در مذاکرات تاثیر‌گذار نیستند بلکه حدود 15 طرف لابی‌کننده و مذاکره‌کننده با آمریکا هستند که عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی و همچنین لابی‌ها و کارتل‌های بین‌المللی بر روی مذاکرات و حتی پشت میز مذاکرات تاثیر‌گذار هستند.

وی گفت: عدم انطباق خطوط قرمز از سوی دو طرف در آینده نیز باعث خواهد شد که توافق نهایی حاصل نشود.

محمدی افزود: اشتباه است که بدانیم آمریکایی‌ها معنی خطوط قرمز ما را می‌دانند و همینطور بالعکس.

وی به خطوط قرمز دو طرف در مذاکرات اشاره کرد و گفت: خطوط قرمز آمریکایی‌ها که توسط آنها در مذاکرات ترسیم شده به هیچ وجه مشخص نیست که چه مقدارش واقعی است و چه مقدارش برای چانه زنی؟

محمدی با طرح این سوال که چگونه می‌توان به نقاط مشترک برای رسیدن به مبنای اشتراکات برای امضای توافق نهایی رسید اظهار داشت: هدف‌های دو طرف  از مذاکرات هم یکسان نیست. آمریکایی‌ها می‌گویند که ما به دنبال بستن راه‌های ایران برای دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای هستیم که هدف‌های آنها بسته شدن نطنز، فردو و ... است.

وی خاطرنشان کرد: هدف واقعی  آمریکا که در مذاکرات دنبال می‌شود گرفتن توانمندی هسته‌ای ایران به همراه حفظ رژیم تحریم‌ها و برچیده شدن زیرساخت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

محمدی افزود: آمریکایی‌ها در بیان هدف‌شان برای حضور در مذاکرات صادق نیستند.

این کارشناس هسته ای اظهار داشت: هدف جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات این است که زیرنظر آژانس به همراه شفافیت‌های لازم توانایی هسته‌ای‌اش را داشته باشد ضمن آنکه به دنبال آن است تا زیرساخت‌های تحریم‌ها را برچیند و غنی‌سازی را در ابعاد صنعتی داشته باشد و توانمندی‌ هسته‌ای‌اش را نه در حالت کاریکاتوری بلکه به صورت واقعی به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هدف اعمالی و اعلامی‌اش در مذاکرات یکی است. در حالی که آمریکایی‌ها اینطور رفتار نمی‌کنند.

محمدی گفت: هیچ کس نمی‌تواند جمله‌ای را در توافق ژنو پیدا کند که حق غنی‌سازی ایران مورد پذیرش قرار گرفته باشد و اساسا اگر این حق در توافق ژنو شناسایی شده بود معنی نداشت که بخواهند آن را محدود کنند. حق را به رسمیت نشناختند که بتوانند آن را محدود کنند.

مهدی محمدی  کرد: صرف نظر از آنچه در توافق ژنو نوشته شده  آمریکایی‌ها در طی یک سال گذشته در درون مذاکرات برنامه غنی‌سازی ایران را هم نپذیرفتند.

وی گفت: معنای پذیرش غنی‌سازی در ایران این است که ما بتوانیم نیاز عملی مان به سوخت هسته ای را تامین کنیم.

محمدی گفت: خطوط قرمز ایران در مذاکرات عبارت است از تعیین ظرفیت و توان غنی‌سازی ایران بر اساس نیاز ایران که فقط باید توسط ایران صورت گیرد و همچنین اینکه هیچ کس نمی‌تواند به بهانه موضوع هسته‌ای ایران وارد مسائل نظامی شود و همچنین عدم خروج مواد هسته‌ای از ایران یکی دیگر از خطوط قرمز است ضمن اینکه ماهیت آب سنگین رآکتور اراک نیز نباید تغییر کند و همه تحریم‌ها هم باید بلافاصله توافق نهایی به صورت یکجا برداشته شود.

وی اظهار داشت: تیم مذاکره‌کننده ایرانی پذیرفته است که این خطوط قرمز را باید رعایت کند.

محمدی افزود: آمریکایی‌ها به هیچ وجه خطوط قرمز خود را در مذاکرات به صورت روشن بیان نکرده‌اند اما به صورت غیررسمی می‌توان خطوط قرمز آنها را اینگونه بیان کرد که گریز هسته‌ای ایران باید بالای یک سال باشد و همچنین توافق نهایی هسته‌ای با ایران به گونه‌ای انجام شود که بخش قابل توجهی از تحریم‌های ایران برای منازعات دیگر با تهران نگه داشته شود چون اعمال هرگونه تحریم جدید به دلیل اختلافات فراوان در عرصه بین‌المللی مانند اختلافات آمریکا و روسیه سخت است. همچنین هرگونه توافق باید موجب تقویت جریان سیاسی مورد مطلوب آمریکا در ایران شود و امکان ندارد که آمریکا توافقی را بپذیرد که منجر به تقویت جریانی در ایران شود که آن جریان ضدآمریکایی‌ است.

وی اظهار داشت: آنچه که توان و ظرفیت غنی‌سازی ایران را تعیین می‌کند این است که ما خودمان بتوانیم طبق نظر مقام معظم رهبری در آینده 190 هزار سو غنی‌سازی انجام بدهیم با هدف تامین سوخت راکتور بوشهر برای یک سال.  این عدد هم به این دلیل است که روس‌ها تا سال 2021 قرارداد تامین سوخت برای نیروگاه بوشهر با ایران دارند و پس از سال 2022 ایران باید حدود 54 هزار سانتریفیوژ نسل یک در نطنز برای 190 هزار سو غنی سازی وجود داشته باشد تا ایران در صورت عدم تمدید قرارداد با روسیه بتواند خودش نیاز عملی اش را تامین کند.

محمدی افزود: آمریکایی‌ها برای ایران تنها چند صد عدد ماشین سانتریفیوژ را در نظر گرفته و به تیم ایرانی اعلام کردند.

وی گفت: اختلافات ایران و آمریکا در مورد ظرفیت غنی‌سازی به دلایل مختلف است زیرا ایران بر مبنای منطق نیاز عملی خودش ظرفیت غنی‌سازی‌اش را مشخص می‌کند در حالی که آمریکایی‌ها به ما گفته‌اند که باید میزان ظرفیت غنی‌سازی ایران طوری باشد که یک سال برای گریز هسته‌ای فاصله وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9 هزار و 600 ماشین سانتریفیوژ فعال در نطنز وجود دارد و آمریکایی‌ها با محدود‌سازی غنی‌سازی در ایران به دنبال این هستند که تهیه مواد آن چیزی که خودشان به آن می گویند سلاح هسته ای بیش از یک سال طول بکشد.

محمدی تصریح کرد: آمریکایی‌ها پیش‌فرض خود را در مذاکرات هسته‌ای بر این اساس گذاشته‌اند که ممکن است ایران سلاح بسازد و باید یک سال برای ساخت سلاح از سوی تهران زمان به طول بینجامد تا بتوانند سر وقت آن را شناسایی کرده و به آن واکنش نشان بدهند.

محمدی گفت: جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها اعلام کردند که برای اینکه نگرانی در مورد گریز هسته‌ای ایران برطرف شود می تواند نظارت 24 ساعته به همراه دوربین‌های آنلاین وجود داشته باشد ولی امریکا به جای شفافیت بر محدودیت تمرکز دارد.

محمدی افزود: در صورتی که ایران بتواند به عنوان بازیگری که توان غنی‌سازی بالایی در منطقه دارد مورد شناسایی قرار گیرد و سوخت هسته‌ای منطقه را در اختیار همسایگان قرار دهد آن موقع ایران تبدیل به بازیگری می‌شود که هم دارای انرژی‌های فسیلی (نفت و گاز) بسیار بالایی است و هم توان صلح‌آمیز هسته‌ای فراوانی را در اختیار دارد. این جایگاه در بازار انرژی غیر قابل قمیت گذاری است.

وی اظهار داشت: سلاح هسته‌ای اساسا سلاحی برای عدم استفاده است و فقط در دنیا یک دیوانه توانست از آن استفاده کند.

محمدی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها با ایران مذاکره می‌کنند تا ملت ایران را تحقیر کنند.

وی گفت: رسیدن به فرمولی که اختیارات ایران و آمریکا را با هم رفع کند بسیار سخت است.

محمدی تصریح کرد: ادعای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای فعلی این است که هدف مذاکره با 1+5 برچیده شدن تحریم‌های ایران است.

وی تحریم‌های ایران را 4 بخش اعلام کرد و گفت: تحریم‌های مصوب شورای امنیت، تحریم‌های مصوب اتحادیه اروپا، قوانین تصویبی کنگره و همچنین فرمان‌های اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا چهار بخش تحریم‌های ایران است.

محمدی تصریح کرد: یکی از دلایل طول کشیدن مذاکرات رسیدگی به تحریم‌های ایران است زیرا متاسفانه تا همین چند هفته قبل هیچ صحبتی درباره لغو تحریم‌های ایران صورت نگرفته بود و حتی جدولی برای خواسته‌های ایران هم در نظر گرفته نشده است البته دلیلش هم این است که آمریکایی‌ها اجازه این کار را نداده‌اند و فقط درباره امتیازهایی که ایران باید بدهد مذاکره شده بود.

محمدی افزود: هدف تحریم‌های ایران از سوی آمریکا تغییر سیاست داخلی تهران است.

وی گفت: چه ضمانتی وجود دارد که تحریم‌های فعلی ایران توسط آمریکایی‌ها مجددا و به بهانه ای دیگر احیا نشود و چه تضمینی وجود دارد که لغو تحریم‌های ایران از روی کاغذ عملا هم محقق شود و این در حالی بوده است که بعد از توافقنامه ژنو حتی یک معامله در زمینه طلا، خودرو و پتروشیمی انجام نشده است در حالی که عنوان شده بود که تحریم‌ها در این زمینه‌ها لغو شده است. همچنین چه ضمانتی وجود دارد که دولت بعدی در امریکا به تعهدات این دولت پای بند بماند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به تحریم به عنوان ابزار استراتژیک بلند‌مدت برای ضربه زدن به ایران نگاه می‌کنند.

محمدی تصریح کرد: به این دلیل که آمریکا در حال حاضر دچار ضعف و سستی شده است پس حتما برای اینکه بتواند رقیب استراتژیک (ایران) خود را در خاورمیانه ضعیف کند به ابزار تحریم‌ها نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه تنها یک راه برای برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد اظهار داشت: در صورتی که آمریکایی‌ها مطمئن شوند که تحریم‌های ایران اثری ندارد آن را لغو می کنند، این تنها راه است و راه دیگری وجود ندارد.

وی گفت: تحریم‌ها علیه ایران در مذاکرات و با خنده و گفت‌وگو به هیچ وجه لغو نخواهد شد.

محمدی با انتقاد از برخی رفتار‌ها و گفتار‌های تیم فعلی مذاکره‌کننده ایرانی تصریح کرد: با اینکه تیم ایرانی زحمات فراوانی را کشیده است اما این تیم طوری حرف زده و مذاکره کرده است که آمریکایی‌ها کاملا به اثر‌گذاری تحریم‌ها بر این واقف و از آن مطمئن شده‌اند.

وی با طرح این سوال که چرا باید سعود الفیصل باید به وین برود و در هواپیما با جان‌کری گفت‌وگو کند افزود: معادله سیاسی پیچیده‌ای بین 1+5 با برخی کشورهای دیگر برعلیه ایران وجود دارد و درست تر این است که گفته شود بین 1+5 و همچنین سعودی‌ها و صهیونیست‌ها تقسیم کاری به وجود آمده است.

محمدی تصریح کرد: نتانیاهو بعد از تمدید مذاکرات ایران و 1+5 پاسخ شکست مذاکرات را تنها گسترش تحریم‌های ایران دانست نه جنگ با ایران.

وی گفت: در دوره سال 82 تا 84 که روحانی و تیمش مذاکره می‌کردند و همچنین از سال 92 تاکنون که مجددا روحانی و تیمش مذاکره انجام می‌دهند تعریف‌شان از اعتماد سازی برچیده شدن بخش های اصلی قدرت چانه زنی ایران در گام اول مذاکرات است؛ اصلا اقدام اعتماد ساز یعنی همین.

محمدی تصریح کرد: از دست دادن ظرفیت غنی‌سازی 20 درصد دلیل اصلی بی‌محتوا شدن مذاکرات است زیرا نگرانی آنها رفع شده و هیچ اضطراری برای مذاکرات ندارند.

وی افزود: اگر توافقی مورد‌نظر جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری باشد معنی‌اش این است که آن توافق خوب و به نفع ایران و همچنین به ضرر آمریکاست و اگر هم توافقی بین ایران و 1+5 صورت نگیرد این فرآیند هم برای ایران مطلوب است زیرا برخی افراد در انتخابات 92 رفع تمامی مشکلات ایران را گفت‌وگو با کدخدا می‌دانستند و با این حربه از مردم رای گرفتند و آن وقت در صورت شکست مذاکرات آدرس غلط آنها به افکار عمومی مشخص می‌شود.

وی در پایان گفت: بیشترین میزان تحریمی که آمریکایی‌ها می‌توانستند علیه ایران انجام دهند تاکنون صورت گرفته و تحریم‌ بیشتری امکان ندارد

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها