امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128903
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 190
غلامرضا هوایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سؤال که رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام ...

غلامرضا هوایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سؤال که رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام کرده‌ است که امضاء فروشی مهندسان ناظر همچنان وجود دارد و تلفات جانی و مالی در گودبرداری 40 درصد کاهش یافته است، گفت: در خصوص کاهش تلفات گودبرداری نه نظام مهندسی بلکه شهرداری باید پاسخ بدهد، چرا که مسئول ساخت و ساز در کشور شهرداری ها هستند.

وی ادامه داد: اما در مورد امضاء فروشی اگر می‌خواهیم اصطلاح بهتری را به کار ببریم باید بگوییم خدمات فنی غیر واقعی که به عنوان مثال ناظر وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهد.

*عدم تعهد و مسئولیت‌پذیری در ساخت و ساز

هوایی ادامه داد: متأسفانه این واقعیتی است که در ساخت‌وساز کشور وجود دارد،البته یک بخش آن به ضعف قانون بازمی‌گردد و بخشی از آن هم به عدم تعهد و مسئولیت‌پذیری افرادی که خدمات ارائه می‌دهند بازمی‌گردد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: در بخش مجریان ساختمانی نیز برخی مجریان واقعی نیستند و افرادی هستند که سند یا پروانه‌ای را در ساختمان و کارگاه گذاشته‌ ولی در عمل کار خاصی نمی‌کنند و فرد ثانوی که هیچ سند و مدرک رسمی ندارد می‌آید و اجرا را به عهده می‌گیرد.

*برخی مهندسان ناظر وظایف خود را انجام نمی دهند

هوایی گفت: براساس قانون نسبتاً متوسط برخی اوقات مهندسان ناظری هم که وجود دارند وظایف خود را انجام نمی‌دهند.

*پاسخگویی در تدوین نسخه جدید قانون نظام مهندسی گنجانده شده است

وی با اشاره به اینکه نام این کار را فرار از مسئولیت می‌توان گذاشت، در پاسخ به این که آیا در تدوین قانون نظام ساخت‌وساز کشور جلوگیری از امضاء فروشی گنجانده شده است، گفت: قطعاً همین‌طور است چرا که وقتی می‌خواهیم برای ساخت‌وساز قانون تدوین کنیم یکی از اجزا همین است.

وی افزود: ما نظام مسئولیت‌پذیر در ساخت‌وساز نداریم و وقتی ساخت‌وساز انجام می‌شود شهرداری ها یک بخش را و افراد نظام مهندسی یک بخش دیگر را مسئول هستند بنابراین وقتی اتفاقی در ساخت و ساز رخ می‌دهد پیدا کردن آن فرد مسئول یک مقدار دچار موج می‌شود.

وی تصریح کرد: در این چارچوبی که در قانون نظام مهندسی در حال تدوین است به این موضوع پرداخته شده است که مسئول واقعی ساختمان و ساخت‌وساز کیست.

*مهندسان ناظر مسئول ساخت و ساز شوند

هوایی ادامه داد:‌ یکی از پیشنهادهای ما این است که ما یک مهندس که دارای پروانه اشتغال است را مسئول کنیم و مسئولیت همه اجزای ساختمان را همین مهندس از صفر تا 100 بپذیرد.

* پیگیری گود مجاور مترو حقانی در مراجع قضایی

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص اینکه گفته بودید در اوایل هفته جاری اگر برای گود مجاور متروی حقانی اقدامی صورت نگیرد از مسیر قضایی اقدام می‌کنیم، گفت: روز گذشته کارشناسان خود را به محل اعزام کردیم تا آخرین اسناد و مدارک را از این پروژه جمع‌آوری کنند.

وی در ادامه افزود: امروز در جلسه کمیسیون دولت بودم و هنوز از جزئیات جمع‌بندی این گزارش اطلاعی ندارم اما بر سر قرار خودمان هستیم و اگر که به ما کارشناسان بگویند شهرداری در خصوص ایمنی این گود اقدامات لازم را انجام نداده حتماً از مسیر قضایی اقدام خواهیم کرد.

هوایی در پاسخ به این سؤال که رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان گفته است که بخشنامه نظارت کاردان‌ها در ساخت و ساز در شهرهای با جمعیت 50 هزار نفر هنوز تصویب نشده و هنوز روی میز مدیران ارشد و وزارت راه و شهرسازی بود، گفت: من در جریان این بخشنامه نیستم اما به هر حال برای سازمان نظام کاردانی ساختمان در یک مقطعی اقداماتی انجام دادیم و ابلاغ هم کردیم اما نتوانستند استفاده کنند.

وی افزود: حال اینکه این سازمان از حضور کاردان‌های فنی در ساخت‌وساز نتوانست دفاع کند به خود مدیریت این سازمان بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: ما از حضور کاردان‌ها در عرصه ساخت و ساز حمایت می کنیم.

هوایی در خصوص نتیجه آزمون سراسری مربوط به حرفه مهندسان کشور که 22 و 23 آبان برگزار شد گفت:نتیجه آزمون برای سؤالات تستی حداکثر تا آخر دی‌ماه و تشریحی‌ها تا حداکثر بهمن‌ماه اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها