امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128911
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 104
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، نصیر احمدنور پیش از ظهر امروز در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان که در مجتمع ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، نصیر احمدنور پیش از ظهر امروز در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان که در مجتمع یاوران مهدی(عج) برگزار شد اظهار کرد: باز گذاشتن دروازه‌های علم و فناوری در رشته‌های گوناگون به روی مهاجران افغان، یکی از مهم‌ترین خدماتی است که جمهوری اسلامی دارد.

وی افزود: افغانستان به دلیل پراکندگی مهاجر در سراسر دنیا و همچنین جهاد بی‌نظیر ملت خود در برابر قدرت‌های غربی، شهره آفاق شده است.

سفیر افغانستان در ایران با اشاره به اینکه ایران اسلامی بیشترین تعداد مهاجران افغان را پذیرا شده است گفت: مهاجرت افغان‌ها به ایران زمانی آغاز شد که کشورشان توسط شوروی سابق اشغال شده بود؛ گویی تقدیر ملت افغان این است که در هر برهه زمانی، قدرتی جهانی را به زانو درآورد.

وی ادامه داد: در دهه 80 میلادی، تجاوز اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان درهم شکست.

احمدنور با بیان اینکه افغان‌ها در طول تاریخ وظیفه‌ای تاریخی مبنی بر در هم شکستن استعمارگران داشته‌اند گفت: البته افغان‌ها از این مقاومت‌ها نتیجه چندانی نبرده‌اند ولی همسایگان شمالی و جنوبی آن نفع برده‌اند؛ می‌توان گفت اگر جهاد ملت افغان نبود صحنه منطقه به گونه‌ای دیگر شکل می‌یافت.

سفیر افغانستان در ایران با اشاره به فتنه افراطی‌ها و تکفیری‌ها در این کشور بیان کرد: در نیمه دوم دهه 70 هجری شمسی، به تنهایی در مقابل جبهه فرا منطقه‌ای تکفیر ایستادگی کردیم و یکی از بهترین فرزندان خود یعنی احمد شاه مسعود را تقدیم کردیم؛ او مسلمانی واقعی بود که توسط تکفیری‌ها به شهادت رسید.

وی اضافه کرد: احمد شاه مسعود در مقابل جریان تکفیری، سدی محکم بود و به همین دلیل او را به شهادت رساندند ولی با این حال ملت افغان هیچ‌گاه تسلیم نشده‌اند.

احمدنور با اشاره به حمایت‌های فرا منطقه‌ای از جریان‌های تکفیری گفت: مردم افغانستان به طور طبیعی مسلمانانی معتقد و حد وسط هستند که از هرگونه افراط و تحجر دوری می‌کنند و به همین دلیل در مقابل تکفیری‌ها می‌ایستند.

سفیر افغانستان در ایران عنوان کرد: ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای یکی از نقشه‌های دشمنان و تکفیری‌ها در افغانستان بوده است ولی موفق نشده‌اند زیرا بستر فکری و فرهنگی مناسب در این کشور برای این منظور وجود ندارد و اگر هم افرادی اقدام به این کار کنند در اقلیت هستند.

وی تصریح کرد: همین جمعیتی که امروز در خاورمیانه عربی به سر بریدن و آتش زدن شهرها و روستاها مشغول هستند همان کسانی بودند که احمد شاه مسعود را در افغانستان به شهادت رساندند.

احمدنور با بیان اینکه امروز ماه‌ها است ائتلافی بین‌المللی از سوی قدرت‌های بزرگ علیه داعش شکل گرفته است گفت: با این حال هنوز نتوانسته‌اند شر تکفیری‌ها را کم کنند ولی ملت افغان خسته از جنگ با شوروی، به مبارزه با تکفیری‌ها پرداختند.

سفیر افغانستان در ایران خاطرنشان کرد: بازگشت مهاجران افغان به کشورشان در رأس اولویت‌های دولت ما قرار دارد؛ بسیار خوشحال می‌شویم که همین امروز همه مهاجران افغان به کشور خودشان بازگردند زیرا امنیت ملی ما در ابعاد مختلف وابسته به این موضوع است.

وی گفت: تا زمانی که این امر به طور کامل محقق شود، از برادران خود در دیگر کشورها می‌خواهیم که باز هم تحمل کنند تا مهاجران افغان با آبرومندی به کشور خود بازگردند.

احمدنور با بیان اینکه ملت افغان در جهاد با اشغال و مبارزه با تکفیری‌ها موفق بوده‌اند تصریح کرد: امروز جهاد سازندگی افغانستان را پیش رو داریم که نیازمند این هستیم نخبگان افغان و تحصیل‌کردگان در دیگر کشورها به مملکت خود بازگردند.

سفیر افغانستان در ایران عنوان کرد: نخبگان افغان در کشورهای مختلف باید در تشویق هموطنان خود به افغانستان پیشگام باشند؛ بدانیم که کشورمان چیزی کم ندارد و اگر همت کنیم می‌توانیم سازندگی افغانستان را با سرعت زیاد محقق کنیم.

وی افزود: تمام جمعیت مهاجران افغان در دیگر کشورها جای کافی برای زندگی در کشور خود دارند؛ امیدواریم روزی که همه مهاجران به کشور خود بازگردند به زودی فرا برسد و شاهد باشیم که لشکری متخصص و عالم به عنوان سپاه نور و روشنایی، بر لشکر تاریکی و تکفیر بتازند و پیروز شوند زیرا مبارزه با این جریان‌ها، نه فقط نیازمند نیروی نظامی بلکه محتاج تخصص و تعهد است.

احمدنور با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گفت: تروریسم در افغانستان هنوز قربانی می‌گیرد و تهدیداتی جدی را در زمان برگزاری انتخابات داشت ولی با این حال مردم افغانستان در این عرصه هم شرکت کردند و توانستند رئیس جمهور خود را انتخاب کنند و در عین حال خشونتی لفظی هم در میان هواداران گروه‌ها و اشخاص مختلف به وجود نیامد.

انتهای پیام/78004/ح40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها