امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128929
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 100
عبدالله ا میدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ اظهار داشت: وقتی فرد در محیط کار به هر دلیلی احساس تنیدگی و ...

عبدالله ا میدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ اظهار داشت: وقتی فرد در محیط کار به هر دلیلی احساس تنیدگی و فشار کرده به گونه‌ای که نتواند با آن موقعیت خود را سازگار کند تحت استرس قرار می‌گیرد و هر گاه توانمندی‌های فکری‌،احساسی و رفتاری او بتواند شرایط‌اش را تغییر دهد تا از پس آن موقعیت برآید فشار کاهش می‌یابد.

*رابطه استرس شغلی با منبع آن

وی افزود: گاهی منبع استرس مربوط به شغل است و گاهی به منابع درونی فرد و افکار، مهارت‌ها، احساسات، ویژگی‌های شخصیتی، هوشی و استعدادهایش مربوط می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: برخی مشاغل به دلیل شرایط آب و هوایی سر و صدا و سرعت زیاد استرس‌زا هستند خلبان‌ها، کارکنان برج مراقبت فرودگاه‌،آتش‌نشان‌ها و خبرنگارها مشاغل پراسترسی دارند.

وی ادامه داد:‌برخی مشاغل به دلیل ساختار سازمانی و عدم شرح وظایف موجب سردرگمی و استرس فرد شده و گاهی نیز عدم استعداد،‌مهارت و هوش موجب استرس شغلی می‌شود.

این روانشناس بالینی اظهار داشت: هر قدر ویژگی‌های فرد با شغلی  وی تطابق بیشتری داشته باشد فرد از استرس کمتری برخوردار می‌شود و وقتی این تطابق وجود نداشته باشد و فرد بر اساس ویژگی‌هایش انتخاب نشده باشد دچار فشار می‌شود.

*افراد برون‌گرا و درون‌گرا مستعد چه مشاغلی هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد:‌افراد بر‌ون‌گرا باید در مشاغلی به کار گرفته شوند که با دیگران در ارتباط است مثلا چنانچه فردی برون‌گرا در اتاقی به کار گرفته شود دچار دلزدگی می‌شود از طرفی افراد درون‌گرا نمی‌توانند در مشاغلی مانند مدیر فروش و بازاریابی به کار گرفته شوند چرا که این مشاغل نیازمند ارتباطات گسترده است.

وی خاطر نشان کرد:‌ چنانچه فشار شغلی ممتد باشد فرد دچار فرسودگی شغلی می‌شود غیبت از کار، عدم کارآیی و در نهایت کنار گذاشتن شغل نتیجه استرس شغلی و فرسودگی شغلی است.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها