امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۴:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128945
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک رضا ملک‌زاده ظهر امروز در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: آلودگی در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک رضا ملک‌زاده ظهر امروز در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: آلودگی در شهرهای بزرگ دنیا سابقه طولانی دارد، اما شهرهای بزرگ توانسته‌اند آلایندگی‌ها را بر طرف کنند، با توجه به آلوده بودن هوای اراک، صنایع باید شرایط را درک کرده و به کمک دانشگاه علوم پزشکی بیایند.

وی با بیان اینکه 52 درصد آلایندگی‌های دنیا را صنایع به خود اختصاص داده است، افزود: دانشگاه علوم پزشکی اراک باید با اجرای تحقیقات علمی و کارشناسی به بررسی اثرات سوء‌آلودگی بر روی سلامت افراد بپردازد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان با اشاره اینکه مهم‌ترین عوارضی که آلودگی هوا به دنبال دارد، ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی است، اظهار داشت: متأسفانه این بیماری تلفات جدی را برای مردم به دنبال داشته است.

ملک‌زاده بیان کرد: مهم‌ترین وظیفه دانشگاه علوم پزشکی انجام طرح مطالعاتی در راستای شناسایی منابع آلاینده هوا و تأثیر آن بر سلامت مردم است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت می‌تواند با اعزام کارشناسان خبره و منابع مالی یاری‌گر دانشگاه باشد، ثبت بیماری‌ها و مرگ‌ها در دانشگاه علوم پزشکی اراک باید اصلاح شود تا بتوانیم میزان مرگ و میر را به صورت علمی به مسئولان و همشهریان ارائه کنیم، مردم نیز باید دولت را مجبور به اجرای این کار کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان گفت: ما مخالف فعالیت صنعت در شهرها نیستیم، اما صنعت باید فعالیتی پاک داشته باشد.

ملک‌زاده خاطر نشان ساخت: کمبود بودجه تحقیقات بزرگ‌ترین مشکل ما در حوزه پژوهش است، تولیدات علمی ایران بر همه علوم پس از هشت سال دفاع مقدس رشد داشته است و در بین کشورهای دنیا رتبه 31 را کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه 62 هزار صنعت در علوم سلامت و زیست پزشکی به ثبت رسیده است، ادامه داد: 32 درصد از مقالات کشور را اسناد پزشکی به خود اختصاص داد‌ه‌اند، کشور ایران سریع‌ترین رشد علمی را در بین کشورهای دنیا دنبال می‌کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان افزود: بر اساس آمار مجمع جهانی اقتصاد در سال جاری پایین‌ترین امتیازات ایران در زمینه راندمان بازار کار، توسعه بازارهای مالی و آمادگی فنی بوده است، همچنین بهداشت آموزش پایه و حجم بازار بیشترین امتیازات ایران را داشته‌اند.

ملک‌زاده بیان کرد: سهم برون‌داد علمی ایران در دنیا 19.76 درصد بوده، کشور ایران در برخی رشته‌ها از جمله دارو و سم‌شناسی رشد بسیار مطلوبی داشته است، در سال 2014 بیست و دو دانشگاه علوم پزشکی کشور توانسته‌اند حد نصاب لازم میزان ارجاعات را ثبت کنند و در لیست دانشگاه‌های برتر قرار بگیرند، تعداد مولفان به عنوان یکی از شاخص‌های فعالیت علمی در کشورهای مختلف به شمار می‌رود که ما باید در این زمینه حرکتی جهشی داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر‌اساس بند «ه» ماده 16 برنامه پنجم توسعه باید بودجه تحقیقاتی ایران در هر سال نیم درصد رشد داشته باشد، که ما هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه پژوهش به نیم درصد از درآمد ناخالص ملی کشور دست یابیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان در ادامه سرانه انتشار مقاله در سال گذشته را 1.65 درصد به ازای هر عضو هیئت علمی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: در سال 1391 دانشگاه علوم پزشکی اراک رتبه هفدهم را در بین دانشگاه‌های تیپ دو کسب کرد که با توجه به ظرفیت‌های موجود در این طرح انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک رتبه دانشگاه اراک ارتقا پیدا کند.
انتهای پیام/87002‌/ش40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها