امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128996
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 140
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در جمع بازرگانان ترکیه بشدت به سیاست ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در جمع بازرگانان ترکیه بشدت به سیاست آمریکا، متحد خود حمله کرد و سیاست واشنگتن در سوریه را «گستاخانه» نامید.

به گزارش روزنامه القدس العربی، این حمله جدید اردوغان به سیاست آمریکا، نشانه جدیدی بر اختلافات میان آنکارا و واشنگتن است حال آنکه «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا بتازگی به ترکیه سفر کرد.

اردوغان با اشاره ضمنی به سفر بایدن به ترکیه گفت «چرا شخصی 12 هزار کیلومتر را طی می‌کند تا بیاید و توجه‌ش به این منطقه را نشان بدهد؟» سپس افزود: دوست دارم بدانید که ما مخالف گستاخی و درخواست‌های بی‌نهایت هستیم.

ترکیه همچنان با درخواست آمریکا برای در اختیار گذاشتن پایگاه‌های خود برای عملیاتی که «ضد داعش» نامیده می‌شود، مخالف است. آنکار معتقد است که آمریکا قبل از مبارزه با داعش باید برای سرنگون کردن دولت و نظام سوریه اقدام کند.

اردوغان توجه آمریکا به نفت را نیز محکوم کرد و گفت که تنها انگیزه راهبردی آمریکا [از آمدن به منطقه] نفت و دسترسی به نفت است.

عبدالله گل: داعش سیاسی است نه مذهبی

همچنین «عبدالله گل» رئیس‌جمهور پیشین ترکیه، با حضور در مرکز مطالعاتی «چتم هاوس» در انگلیس، اعلام کرد که گروهک داعش، گروهی سیاسی است نه مذهبی.

عبدالله گل که در مرکز مطالعات بین‌المللی سلطنتی انگلیس (چتم هاوس) صحبت می‌کرد، در خصوص داعش افزود که این گروهک، اصلا تهدیدی ایدئولوژیک برای ترکیه به شمار نمی‌رود.

عبدالله گل سال 2010 مورد تقدیر این مرکز قرار گرفته و جایزه آن را دریافت کرده بود.

اردوغان: اقدام متحد و جمعی فلسطین را نجات می‌دهد

از طرفی دیگر، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در حمایت از مسئله فلسطین، خواستار اقدام متحد مسلمانان شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان آنچه آن را «انزوای فلسطین» خواند، «ننگ» توصیف کرد و گفت که نزدیک به یک قرن است که این ننگ ادامه دارد.

رئیس جمهوری ترکیه با حمایت از فلسطین گفت که اگر تحرک (مسلمانان) متحد و جمعی باشد، می‌شود این ننگ را پایان داد.

اردوغان همچنین افزود که «کسانی که از خارج از دنیای اسلام، وارد آن می‌شوند به دنبال نفت و طلا و الماس و کارگر ارزان و [بهره‌برداری از] کشمکش‌های آن هستند» و خیرخواه جهان اسلام نیستند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار