امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129006
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، سازمان آمریکایی «USAID» با اختصاص سرمایه‌ای نزدیک به چهار میلیون دلار، برنامه‌‌ای را ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، سازمان آمریکایی «USAID» با اختصاص سرمایه‌ای نزدیک به چهار میلیون دلار، برنامه‌‌ای را در جهت آموزش روزنامه‌نگاران اجرا می‌کنند.

به گفته مرکز مطبوعاتی سازمان «USAID» در قرقیزستان، این سازمان در رسانه‌های غیردولتی قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان، 3.8 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

بر اساس اعلام رسانه‌های محلی، سرمایه‌گذاری سازمان غیردولتی USAID در این زمینه برای ایجاد رقابت با شبکه‌های رسانه‌ای مختلف روسیه صورت می‌گیرد.

این مسئله در حالی است که مدیران سازمان USAID ادعا می‌کنند، در آسیای مرکزی کیفیت و پوشش رسانه‌ای برای برنامه‌هایی نظیر ارتقاء حفاظت از محیط زیست و  ناکافی نمی‌باشد.

بودجه اختصاص داده شده توسط این سازمان برای تقویت نفوذ رسانه‌ای آمریکا و همچنین رقابت با شبکه‌های روسیه به این شرح می‌باشد: در کشور قرقیزستان 35 درصد، قزاقستان 30 درصد، تاجیکستان 20 درصد و 15 درصد از این هزینه‌ها به اقدامات منطقه‌ای در آسیای مرکزی اختصاص دارد.

این امر در حالی است که «تورت آکیم‌اف» یک کارشناس مستقل در حوزه رسانه‌های داخلی قرقیزستان معتقد است آمریکا برای حفظ موقعیت خود در آسیای مرکزی تلاش می‌کند.

به نظر این کارشناس قرقیز، آمریکا در پی حفظ نفوذ خود در سایر کشورها بوده و از دید واشنگتن، قرقیزستان به عنوان یک کشور مستقل محسوب نمی‌شود.

قرقیزستان که در قلب آسیای مرکزی واقع شده اکنون به کانون توجه 3 قدرت جهانی یعنی آمریکا، چین و روسیه تبدیل شده است.

در این میان به نظر می‌رسد که چین به دنبال تقویت همکاری اقتصادی با قرقیزستان باشد و از طرفی آمریکا نیز فعالیت خود را به صورت غیرمستقیم و از طریق سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌ها دنبال می‌کند.

در واقع همه روزنامه‌نگاران طرفدار آمریکا که برای رسانه‌های این کشور کار می‌کنند، به یک منبع برای جمع‌آوری اطلاعات از داخل قرقیزستان در راستای اهداف واشنگتن تبدیل شده‌اند.

از دیگر منابع آمریکا در قرقیزستان می‌توان به سازمان‌های غیردولتی که بدون کمک مالی غرب نمی‌توانند به کار خود ادامه بدهند، نام برد.

کارشناسان معتقدند که از میان چندین هزار سازمان غیردولتی در قرقیزستان، تنها تعداد انگشت‌شماری با تکیه بر توان داخلی اداره می‌شوند و می‌توان گفت که  سیاست‌های واشنگتن در این کشور آسیای مرکزی تا حدی زیادی از طریق سازمان‌های غیردولتی اجرا و پیاده‌سازی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها