امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129011
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، طبق گزارشی هفته‌نامه «نیو ریپالیک» برای نخستین بار منتشر کرد، فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، طبق گزارشی هفته‌نامه «نیو ریپالیک» برای نخستین بار منتشر کرد، فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی برای دستیابی به راه‌حل «ایجاد دو دولت»، از طریق کانال‌های مخفی با یکدیگر مذاکره می‌کرده‌اند.

هفته‌نامه آمریکایی «نیو ریپابلیک» در مطلبی نوشت، مذاکرات مخفی فلسطینی‌ها و اسرائیل در حالی انجام شده است که مذاکرات رسمی با میانجی‌گری آمریکا دچار تزلزل شده بود.

بر اساس این گزارش، مذاکرات مخفی سال 2010 میان «ایزاک مولهو» نماینده «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل و فرد مورد اعتماد «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که به دلایل امنیتی نامی از وی برده نشده، آغاز شده بود و «دنیس راس» مذاکره‌کننده بازنشسته مذاکرات سازش و مشاور ویژه سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای تقویت مباحث، به این جمع پیوسته بود.

بنا بر این گزارش، ظاهرا پیشرفت‌های چشمگیری نیز برای پیش‌نویس توافق نهایی صورت گرفته بود و قرار بود اسرائیل مرزهای 1949 را همراه با تبادل دوجانبه اراضی بپذیرد. در ازای آن، تشکیلات خودگردان در شناسایی اسرائیل به عنوان دولت مردم یهود، انعطاف نشان دهد و در عین حال، حق شهروندان عرب نیز لطمه نبیند.

بر اساس این گزارش، در این مذاکرات مخفیانه، مسئله «پناهندگان فلسطینی» نیز مورد بحث قرار گرفته و به متن مورد قبول دو طرف نیز دست یافته بودند. البته آنها درباره بیت‌المقدس به تفاهم کامل نرسیده بودند و تصمیم گرفته بودند این مسئله را به مذاکرات آتی موکول کنند.

اما این مذاکرات مخفی برای اوباما، نتانیاهو و محمود عباس جالب توجه نبود و هیچ نشانه‌ای از پذیرش پیشنهادات مطرح شده در این مذاکرات نشان نمی‌دادند. در نتیجه، مولهو و همتای او کمتر با یکدیگر دیدار می‌کردند.

به نوشته «نیو ریپابلیک» ، اما زمانی که جان کری در سال 2013 برای از سرگیری مذاکرات جدید صلح تلاش کرد، مولهو و همتای فلسطینی او مذاکرات مخفیانه خود را در پایتخت یکی از کشورهای اروپایی از سر گرفتند.

زمانی که مذاکرات رسمی به خاطر برخی مسائل و بی‌اعتمادی‌ها متوقف شد، کانال‌های مخفی شتاب گرفت. مولهو و همتای او طرح‌های خود را از سال 2010 احیا کردند و آن را به لیستی از مفاد برای توافق نهایی تغییر دادند.

بر اساس این گزارش، کری، «مارتین ایندیک» نماینده آمریکا برای مذاکرات سازش و «زیپی لیونی» مذاکره‌کننده ارشد رژیم صهیونیستی، همه از این مذاکرات مخفیانه آگاه بودند و مرتبا گزارش‌های مربوط به پیشرفت‌های آن را دریافت می‌کردند. اما مقامات اسرائیلی کم کم به این باور رسیدند که مذاکره‌کنندگان رسمی فلسطینی از این گفت‌وگوهای مخفی اطلاعی ندارند.

در این گزارش آمده:‌ اما در دسامبر 2013، عیب اساسی مذاکرات مخفی مشخص شد: باصطلاح نماینده محمود عباس، بدون فرمان تشکیلات خودگردان مذاکره می‌کرد و امتیازاتی که او مورد بحث قرار می‌داد، دیدگاه واقعی محمود عباس نبود.

در آن زمان، خبری منتشر شد که افشا کرد در طول دوره نخست وزیری نتانیاهو در سال 2009 تا 2012، مولهو مخفیانه با فلسطینی‌ها در تماس بوده و میان عباس و نتانیاهو پیغام ردوبدل می‌کرده است. درحالی که دفتر نتانیاهو در این باره واکنش نشان نداد، عباس به شدت اعلام کرد که هیچ کانال مخفی با نتانیاهو وجود نداشته است. این واکنش باعث نگرانی در اراضی اشغالی شد چراکه آنها مذاکرات مخفیانه را جدی گرفته بودند. کناره‌گیری عباس از توافقاتی که در مذاکرات مخفی حاصل شده بود، باعث شکست مذاکرات در بهار 2014 شد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها