امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129012
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، حجم معاملات تجاری-اقتصادی بین قزاقستان و آذربایجان در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال 2014 در مقایسه با ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، حجم معاملات تجاری-اقتصادی بین قزاقستان و آذربایجان در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال 2014 در مقایسه با دوره مشابه سال 2013 به میزان 33،7 درصد کاهش یافته و به 206 میلیون و 274 هزار دلار رسید.

حجم صادرات محصولات آذربایجان به قزاقستان در دوره مذکور معادل 25 میلیون دلار شد که 46،77 درصد کمتر از شاخص دوره مشابه سال 2013 است.

حجم صادرات محصولات قزاقستان به آذربایجان در دوره مذکور به 31،28 درصد کاهش یافت و 180 میلیون دلار شد.

در همین حال، قزاقستان در پایان دوره مذکور در سال جاری در مقام نهم در لیست کشورهای صادرکننده به آذربایجان قرار گرفت.

همچنین روسیه، ترکیه، انگلستان، آلمان، چین، آمریکا، اوکراین، ایتالیا و برزیل در فهرست 10 کشور اول صادرکننده محصولات به آذربایجان قرار دارند.

به نظر کارشناسان، گردش کالا بین قزاقستان و آذربایجان پویایی ضعیفی را نشان می‌دهد و با توجه به سرعت کنونی می‌توان پیش‌بینی کرد که حجم گردش کالا بین 2 کشور تا پایان سال جاری به سختی به 220 میلیون دلار برسد و این به معنی کاهش 40 درصدی مراودات اقتصادی در مقایسه با سال گذشته است.

حجم گردش کالا بین قزاقستان و آذربایجان در سال 2012 معادل 390 میلیون دلار و در سال 2013 به میزان 370 میلیون دلار بوده است.

کالاهای اصلی صادراتی قزاقستان به آذربایجان شامل منابع معدنی (نفت و گاز)، مواد شیمیایی، غلات، جو، محصولات تنباکو، نورد فولاد کربنی و تجهیزات الکتریکی است و از آذربایجان به قزاقستان فرآورده‌های نفتی از مواد بتمنس، پلیمر اتیلن، لوازم جانبی و قطعات برای ماشین‌آلات و تجهیزات و دیوارهای پیش‌ساخته وارد می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که تقویت فرآیند همگرایی اقتصادی اوراسیایی و توسعه مناسبات قزاقستان و روسیه، کاهش مراودات اقتصادی «آستانه» با برخی کشورهای ترک‌زبان از جمله آذربایجان را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر، همکاری برخی کشورهای ترک‌زبان بویژه ترکیه با بعضی گروه‌های تکفیری بخصوص گروه تروریستی داعش، در بلندمدت در مناسبات اقتصادی این کشور با سایر شرکای ترک‌زبان از جمله قزاقستان تأثیر منفی برجای خواهد گذاشت.    

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار