امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129018
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «حجت‌الله فغانی» سفیر ایران در تاجیکستان این دیدگاه را در همایش بین‌المللی شش صدمین

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «حجت‌الله فغانی» سفیر ایران در تاجیکستان این دیدگاه را در همایش بین‌المللی شش صدمین سالگرد تولد عبدالرحمان جامی که در دانشگاه ملی این کشور برگزار شد، بیان کرد.

در این همایش که با حضور سفرا و دیپلمات‌های مقیم دوشنبه، مقامات رسمی، علمی و ادبی تاجیک و همچنین محققان و فرهیختگان ایران، افغانستان، پاکستان، چین، مصر، اروپا و آمریکا برگزار شد، نخستین سخنران خارجی سفیر ایران بود. 

فغانی با تمجید از اقدام رهبری تاجیکستان که در آستانه فرا رسیدن نوروز سال 2014 را سال بزرگداشت مولانا عبدالرحمان جامی اعلام کرد، گفت: از مقامات فرهیخته و فرهنگ‌شناس تاجیکستان به خاطر ابتکار ارزشمند نامیدن امسال به نام جامی که ملت‌های ما از قرون متمادی است که از جام گوارای او نوشیده‌اند، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: گرامیداشت جامی، بزرگداشت ارزش‌های والایی است که او مروج آن‌ها بود و گامی مبارک و بلند در جهت شناخت میراث ارزشمند و مشترک ماست و نشانگر عمق دلبستگی ما به فرهنگ و نیاکان خویش و تکریم پیوندهای ناگسستنی ملت‌های همدل و همزبان ماست. این اقیانوس بزرگی که به تعبیر شما تاجیکان اگر صدپاره گردد باز با هم آشناست.

سفیر ایران با تاکید بر نقش ادب و فرهنگ مشترک، در نزدیکی و همدلی 2 ملت، تصریح کرد: وقتی به داشته‌ها، خواسته‌ها و دغدغه‌های مشترکمان می‌نگریم، می‌بینیم که هیچ اختلافی بین ما نیست و این مرزهای سیاسی هرگز دل‌های ما را از هم جدا نکرده است.

فغانی در بخش دیگری از سخنان خود، ماهیت اشعار و آثار جامی و همه بزرگان ادب و عرفان را شناخت اصل الهی و بازگشت به سوی او دانست. 

وی گفت: جامی و همه عرفا و شاعران بزرگ ما، پیام واحدی داشتند و آن بازگشت به اصل الهی خود و نیکی و راستی است.

سفیر ایران با تاکید به رویکرد اعتدالی جامی در همه امور و از جمله زهد و عرفان، خاطرنشان کرد: نگاهی به سیره علمی و سنت رفتاری جامی و شخصیت چند بعدی او روشن می‌سازد که عرفان جامی نسبتی با زهد خشک‌ مغزان و تارک‌الدنیایی راهبان ندارد. جامی به گواه زندگی پاک او، رویکردی اعتدالی داشته که دنیا را مزرعه آخرت می‌داند و همان‌قدر که به عقل نظر دارد، به زندگی اجتماعی و تمتع از آن توجه می‌کند.

توصیه‌های او به علم‌گرایی، فرهنگ کار و تولید، خدمت به خلق، دوری از دو‌رویی و ریا و دغل‌بازی و تزویر و دلبستگی‌هایش به زیبایی هنر، شعر، موسیقی و نجوم و خطاطی از او انسان بزرگ و چند بعدی ساخته که می‌تواند الگوی هر انسان آزاد و طالب پیشرفت باشد.

وی یکی از ویژگی‌های بارز جامی را شخصیت جامع‌الاطراف وی دانست و ادامه داد: جامی در حالی که عارف بزرگی است، منجمی برجسته، موسیقی دانی چیره‌دست، خطاطی خوش‌کلک و توانگری است که در عین داشتن زندگی مرفه، از مفاخره و دلبستگی به دنیا بری است و سرمایه‌اش را صرف خدمت به خلق و ساخت مدرسه و مسجد کرده و چنان بی‌ریا و ساده‌پوش است که از خادمش باز شناخته نمی‌شده است.

فغانی با خیره‌کننده توصیف کردن تنوع معارف جامی، گفت: تنوع معارفی که جامی به جهان بشریت ارائه کرده طیفی از موضوعات مختلف را از عرفان و فلسفه تا منظومه‌های عاشقانه و معارف دینی و حتی مطالب ظریف و دل‌انگیز را شامل می‌شود. نفحات الانس، شواهد النبوه، سلسه الذهب، خردنامه اسکندری، هفت اورنگ و بهارستان بی‌خزان جامی که به گلستان شیخ اجل سعدی شیرازی پهلو می‌زند، از آن جمله هستند.

سفیر ایران در پایان روی این نکته اشاره کرد که بر خلاف بسیاری از بزرگان که در زمان حیات ناشناخته می‌مانند، آوازه شهرت جامی در زمان حیات وی از مرزها گذشته و از هرات و سمرقند تا همدان و تبریز و حجاز همگان او را شناخته و دلبسته اشعار نغزش بودند. اما با این همه گزاف نیست اگر بگوییم جامی را به رغم این شهرت دیرپا و جهانی هنوز چنانکه باید نشناخته‌ایم و امیدوارم که چنین نشست‌ها گام بلندی جهت معرفی این شاعر بزرگ و حکیم فرزانه برای نسل جوان باشد.انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها