امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129051
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 177
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ‌، شماره سوم ماهنامه «عصر اندیشه» به مدیرمسئولی «محمد مهدی دانی» و سردبیری «پیام فضلی‌ نژاد» همراه با

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ‌، شماره سوم ماهنامه «عصر اندیشه» به مدیرمسئولی «محمد مهدی دانی» و سردبیری «پیام فضلی‌ نژاد» همراه با گفتگوهای اختصاصی با «فیلمبردار مخصوص شاه»، «نوام چامسکی»، دکتر «قطب‌الدین صادقی» و... منتشر شد.
ماهنامه «عصر اندیشه» در شماره آذرماه 1393 به مباحث مختلفی در حوزه فرهنگ، علوم انسانی و تاریخ پرداخته است و در مجله اول خود (تاریخ سری) گفتگویی منتشر نشده از «شاهرخ گلستان» فیلمبردار مخصوص محمدرضا پهلوی را منتشر کرده که از «پشت صحنه فیلم‌های شاه» و «ناگفته‌های ساخت مستندهای تبلیغاتی عصر پهلوی دوم» می‌گوید. همچنین مریم هوشمند در مقاله «سینما، سلطان و سلطنت» تاریخچه ساخت فیلم‌های مستند در دوره شاهان قاجار و پهلوی را واکاری کرده و دکتر زهره مطیعی در مقاله‌ای با تیتر «هولوکاست ایرانی: یک قرن سکوت» به ماجرای «قحطی بزرگ ایران در جنگ جهانی اول» پرداخته و سوال کرده است که «آیا در آستانه جنگ جهانی اول، اسناد قحطی بزرگ منتشر می‌شود؟»

سردبیر عصر اندیشه سرمقاله این شماره را با تیتر «چه کسی می‌تواند مبارزه کند؟» به موضوع «تشیع انگلیسی و مدرنیته داعشی» اختصاص داده و کوشیده است تحلیلی از «جغرافیای سیاسی اسلام سرمایه‌داری در جهان معاصر» ارائه دهد. پیام فضلی‌نژاد در ابتدای سرمقاله خود می‌نویسد: «نبرد نهایی با اسلام سرمایه‌داری پیش از آنکه تصور کنیم به عصر سرنوشت‌ساز خود نزدیک می‌شود... در آستانه نبرد نهاییِ اسلام ناب با اسلام سرمایه‌داری چهره جهان به سرعت در حال تغییر است و معادلات معرفتی و متغیرهای سیاسی هر روز شکل جدیدتری به خود می‌گیرند. گرچه امروز می‌توان تشیع انگلیسی و مدرنیته داعشی را اصلی‌ترین بازیگران منظومه معرفتی و صحنه سیاسی اردوگاه رقیب نامید، اما جغرافیای سیاسیِ اسلام سرمایه‌داری پس از انقلاب اسلامی تاریخ شگفت‌انگیزی را سپری کرده و فرضیات بنیادین آن زیر و رو شده است؛ اکنون متغیرهایی تازه و وضعیتی جدید روبه‌روی ماست که فهم تازه‌ای را می‌طلبد.» سردبیر عصر اندیشه در پایان این سرمقاله نتیجه می‌گیرد «در این میان، رستاخیز شیعه در راه است و پراگماتیسم اسلامی نیز به مثابه یکی از آخرین سنگرهای نئولیبرالیسم در داخل ایران روزهای پرتلاطمی را پیش‌ رو دارد. این وضع در حال دگرگونی را باید از نو شناخت تا بدانیم چه کسی می‌تواند در نبرد نهایی با اسلام سرمایه‌داری مبارزه کند؟»
گفتگوی اختصاصی با «نوام چامسکی» (بزرگترین فیلسوف زنده چپ در جهان) پیرامون «آینده سرمایه‌داری» در بخش «فستیوال مولف» این شماره «عصر اندیشه» به چاپ رسیده و متن کامل آن نیز در بخش انگلیسی ماهنامه منتشر شده است. چامسکی در این گفتگو که توسط سیدمهدی میرطالب انجام شده، به بررسی پدیده‌های جدید نظام سرمایه‌داری مانند «روابط عمومی» پرداخته و از «تجارت لذت» و «بازاریابی خشونت» به عنوان اهداف کلان سرمایه‌داری معاصر یاد می‌کند.
مجله سوم این شماره از «عصر اندیشه» به پرونده «خدای بازاری و زندگی سرمایه‌داری» اختصاص دارد و علی اکبر جناب زاده دبیر این پرونده در مقدمه تحلیلی خود معتقد است که «موج انتقادات علیه سرمایه داری به حوزه سبک زندگی معطوف شده است. در این پرونده مقالات «زوال علم سرمایه داری» نوشته کارل نورث، «عصر کاپیتالیسم دانش بنیان» به قلم دیوید هاروی، «مهندسی خودشناسی مدرن» نوشته استین نپرلارسن، «آیا دنیای سرمایه داری، دنیای شادی است؟» توسط گراهام لسلی پیبلز، «وضعیت آگاهی مضطربانه» نوشته لاوراکی. کر منتشر شده و همچنین از دکتر اسماعیل حسین زاده یادداشتی پژوهشی با عنوان «الهیات سرمایه داری ایرانی» به چاپ رسیده است.
«مدرنیته داعشی» عنوان پرونده پژوهشی- تحلیلی «عصر اندیشه» در بخش «کتاب نقد» است که کوشیده تلاش نظری تازه‌ای را با رویکرد «شناخت داعش» از حیث معرفتی و سازمانی انجام دهد. احسان قنادزاده دبیر این پرونده در مقدمه تحلیل خود عصاره این کوشش‌های نظری را با طرح این سوال که «آیا داعش با تاسیس خلافت خلاف سنت در سودای دولت سرمایه داری است؟» تحریر کرده است. محمدعماد بهرامی در مقاله «داعش: جنایت بدون مرز» به شرح روش‌های جذب این سازمان پرداخته و آیت الله حسین غیب غلامی هرساوی در مطلب «آل سعود، آل داعش» به سرنوشت مشابه «دویشی‌ها» و «داعشی‌ها» می‌پردازد و باب یک مقایسه تطبیقی تاریخی را می‌گشاید. «خوارج العصر؟» عنوان مقاله تحلیلی دکتر سید یاسر قزوینی است که به جریان‌شناسی تکفیر اشاره دارد.
عصر اندیشه در پرونده «مدرنیته داعشی» با دکتر رشید عیسی، استاد برجسته دانشگاه سوربن پاریس درباره «دلایل پیوستن تازه مسلمانان در اروپا به داعش» گفتگو کرده و دکتر سید علی موجانی از «نوستالژی خلافت و مدرنیته داعشی» سخن گفته است. «خلافت خلاف سنت» عنوان گفتگوی این ماهنامه با نذیر احمد سلامی، نماینده اهل سنت در مجلس خبرگان رهبری است و همچنین دکتر سید هادی سید افقهی تبیینی جدید از ماموریت‌های داعش و ماهیت آن به دست داده است. از امارت تا خلافت نیز عنوان آخرین گفتگوی این بخش است که با دکتر دکتر مهدی فرمانیان به انجام رسیده است. در این شماره دکتر روح‌الامین سعیدی عضو شورای مشاوران مجله در بخش بررسی های انتقادی مجله چهارم بحثی پیرامون «نقد معرفت شناسی مدرن و پسا مدرن» را آغاز کرده است که در شماره آینده «عصر اندیشه» هم ادامه پیدا خواهد کرد.
بخش «هنرنامه» عصر اندیشه این بار به «تراژدی تئاتر ملی ایران» و گفتگوی اختصاصی با دکتر قطب الدین صادقی درباره جریان‌شناسی انتقادی تئاتر در ایران امروز اختصاص دارد و صبا ملک صادقی در پژوهشی مصداقی پیرامون وضعیت هنرهای نمایشی در مقاله «بهشت ترجمه، برزخ تقلید، جهنم ابتذال» به نقد و بررسی تئاتر ایرانی در 5 سال گذشته پرداخته است. همچنین این ماهنامه نمایش‌نامه منتشر نشده ای از دکتر قطب‌الدین صادقی را به همراه نظریه تئاتر روحوضی جدید از وی چاپ کرده است و شهرام خرازی‌ها به آسیب‌شناسی تغزیه پرداخته است.
«علیرضا محمودی ایرانمهر» در ادامه سلسله یادداشت‌های خود پیرامون ادبیات در این شماره به «ادبیات الکترونیک: یک ژانر ادبی جدید» توجه کرده است و نقد فیلم‌های سینمای ایران به قلم زهرا قزیلی منتشر شده است. سعید مستغاثی نیز گفتگویی منتشر نشده از «علی حاتمی» را با تیتر «زندگی تغزلی با غزل‌های سنمایی» به چاپ رسانده و در مقاله «فرهنگ علیه هویت» درباره غرب شناسی و سبک شناسی سینمای علی حاتمی نوشته و رویکرد این سینماگر سنت‌گرا را به سبک زندگی واکاوی می‌کند.
سومین شماره ماهنامه عصر اندیشه در 132 صفحه با قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است. شهریار زرشناس، عباس سلیمی نمین، سعید مستغاثی، جعفر درونه و روح‌الامین سعیدی از اعضاء شورای مشاوران این مجله هستند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها