امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129087
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 185
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تصمیم دادگاه ایالت سنت لوییس در بی‌گناه شناختن افسر پلیس سفید پوست، قاتل ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تصمیم دادگاه ایالت سنت لوییس در بی‌گناه شناختن افسر پلیس سفید پوست، قاتل نوجوان سیاه پوست آمریکایی، خشم مردم این شهر را برانگیخت و منجر به تظاهرات خیابانی مردم در این شهر و دیگر شهرهای آمریکا شد که به درگیری شدید بین مردم و پلیس آمریکا انجامید. درگیری‌های فرگوسن به دیگر ایالات و شهرهای آمریکا هم‌چون نیویورک، شیکاگو و لس آنجلس هم کشیده شده است.

درگیری‌های پلیس و مردم دوشنبه شب،‌ در شهر فرگوسن آنقدر بالا گرفت که فرودگاه این شهر بسته و کلیه پروازها لغو شد؛ پلیس این شهر دیگر قادر به کنترل اوضاع نبوده و از گارد ملی آمریکا برای کنترل اوضاع تقاضای کمک کرد.

در ماه آگوست (سه ماه پیش از این) «مایکل بروان» نوجوان سیاه پوست شهر فرگوسن با شلیک گلوله‌ی «دارن ویلسون» پلیس سفید پوست فرگوسن، پوست به قتل رسید. دادگاه ایالت میسوری روز دوشنبه گذشته با اعلام حکمی وی را بیگناه دانست.

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود در این رابطه نوشته است که «رابرت مک کولچ» دادستان میسوری که در میان اقلیت‌های آمریکایی به متکی بودن بر پلیس مشهور است،‌ با در دست گرفتن این ماجرا، آن را به بدترین شکل ممکن اداره کرد.

نیویورک تایمز ادامه می‌دهد، در جریان تحقیقات پیرامون قتل بروان، مک کولچ دادستان این پرونده کنار نکشید و «جی نیکسون» فرماندار ایالت میسوری نتوانست فرد دیگری را در این پرونده جایگزین وی کند. مک کولچ با بی اعتنایی به اعتمادعمومی، با شیوه کاملا غیر معمول در اقامه دعوی، پرونده را در دادگاه‌های آمریکا اداره می‌کرد. وی و کمیته همراهش به جای تحقیق و بررسی ماجرا و اجرای حکم و پیشنهاد محکومیت برای پلیس قاتل در دادگاه میسوری، وظیفه دادن حکم این پرونده را به هیئت منصفه دادگاه سپرد.

این گزارش ادامه می‌دهد مک کولچ که دادستان این پرونده بود، هیچ اقدامی در جهت رسیدگی به پرونده «دارن ویلسون» پلیس قاتل «مایکل بروان» انجام نداده و تنها این را به عهده هیئت منصفه دادگاه میسوری گذاشت تا با چشم پوشی و گذر سریع از مساله، تصمیمی برای محکومیت ویلسون گرفته نشود.

در شرایط معمول تحقیقات هیئت منصفه طی چند روز به نتیجه گیری ختم می‌شود، اما در مورد این پرونده این فرآیند به مدت سه ماه به طول انجامید و از آنجایی که اقامه دعوی هیئت منصفه مخفی است و فاش نمی‌شود، فرآیند رسیدگی به این پرونده توسط مک کولچ، تردیدها را درباره عملکرد مک کولچ برای پیش بردن پرونده در جهت تبرئه کردن ویلسون برای اعلام به عموم مردم افزایش می‌دهد.

نیویورک تایمز اضافه می‌کند، حتی اگر همه این شواهد کافی نیست، می‌توان به روش بی‌مسئولانه مک کولچ در اعلان عمومی یافته‌ها و حکم هیئت منصفه اشاره کرد. وی به مدت یک روز تمام از اطلاع رسانی پیرامون یافته‌های هیئت منصفه امتناع کرد و تنها زمانی حکم دادگاه را اعلام کرد که تاریکی ایالت میسوری را فرا گرفته بود و مردم خشمگین با اعلام خبر اعلام حکم به خیابان‌ها کشیده شده بودند. هم‌چنین اعلان عمومی توسط مک کولاچ بیشتر به دفاعیه‌ای از ویلسون شباهت داشت تا به یک حکم بی‌طرفان دادگاهی بر پایه حقایق.

در بخشی از گزارش نیویورک‌تایمز آمده است:‌ «برای جامعه سیاه‌پوست فرگوسن، کشته شدن مایکل براون، تازه‌ترین حلقه از زنجیره طولانی بدرفتاری‌هایی است که به صورت روزانه از سوی پلیس محلی متحمل می‌شوند. گزارش‌های خبری زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد پلیس بسیاری از بخش‌های منطقه سنت لوئیس (که فرگوسن هم جزئی از آن است) به صورتی نظام‌مند شهروندان فقیر و اقلیت را در خیابان‌ها و ایست‌های بازرسی تفتیش می‌کنند، که دریافت جریمه، یکی از اهداف این کار است و موجب شده تا کل جامعه اقلیت هم با مشکل مالی مواجه شده و جرایم در آن رشد پیدا کند.»

این گزارش می‌افزاید: «به همین دلیل، مردم منطقه به دلایلی منطقی، پلیس را نیروی بیگانه و اشغالگر و رفتار آن‌ها را معادل سو‌ءاستفاده با حمایت دولت مرکزی می‌دانند.»

در چنین شرایطی، قطعا آنچه مردم درباره نیروهای پلیس متصور خواهند شد این است که پلیس موجود مجزایی است و به آن‌ها تعلق ندارد که تنها با استفاده از زور، در راستای خواست حکومت قدم برداشته و از آن‌ها سوءاستفاده می‌کند.

این مساله در سراسر آمریکا دیده می‌شود و قتل سیاه پوستان جوان توسط پلیس سفید پوست آمریکا صورت معمولی در زندگی آمریکایی‌های آفریقایی تبار است. گزارشی ماه گذشته از «پروپابلیکا» منتشر شد که نشان می‌داد خطر قتل مردان جوان آفریقایی تبار در آمریکا بوسیله تیراندازی‌های پلیس طی سال های اخیر 21 برابر مردان سفید پوست هم سن و سال آنهاست.

این آمار حاکی از این حقیقت است که افسران پلیس آمریکا، مردان سیاه پوست را اشیایی غیر ضروری در فضای شهری می‌بینند و دید انسانی به سیاهان ندارند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها