امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129098
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 97
غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه تأکید ...

غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه تأکید فراوان رهبر معظم انقلاب بر مسلح شدن کرانه باختری ناشی از چند امر است، گفت: از نظر تاریخی سرزمین فلسطین پس از اشغال به دو بخش کرانه باختری و غزه تقسیم شد و از همان زمان هم تحرکات علیه صهیونیست‌ها توسط فلسطینیان آغاز شد اما منطقه غزه با توجه به ویژگی‌های خاص آن شاهد تحرکات نظامی گسترده‌تری توسط جنبش مقاومت علیه صهیونیست‌ها بود.

وی افزود: تأکید بر تسلیح کرانه باختری از زمانی صورت گرفت که جنگ 51 روزه اخیر شروع و باعث پیروزی مقاومت شد و پس از آن شاهد حرکت قابل توجه از فلسطینیان در کرانه باختری بودیم.

رکن آبادی اظهار داشت:‌در جنگ 51 روزه غزه مردم کرانه باختری در همبستگی با مردم غزه به پا خواستند و نه تنها تظاهرات و راهپیمایی کردن بلکه عملیات‌های مسلحانه علیه صهیونیست‌ها هم صورت گرفت که منجر به قتل دو صهیونیست هم شد.

سفیر سابق ایران در لبنان تصریح کرد: مردم فلسطینی ساکن کرانه باختری با توجه به نتیجه حاصله در جنگ 51 روزه متوجه شدند که می‌توان با قدرت و صلابت در برابر صهیونیست‌ها ایستادگی کرد و حقوق خود را که شامل رفع کامل اشغالگری و آزادی بیت‌المقدس باشد را به دست بیاورند.

رکن آبادی گفت: با توجه به اینکه منطقه قدس و مسجدالاقصی در کرانه باختری قرار دارد این منطقه هم از لحاظ تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا جایگاه صالحین و پیامبران بزرگ الهی بوده که از این منطقه ظهور کردند و سرزمین مقدس محسوب می‌شود.

وی به معراج پیامبر از مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: حضرت ابراهیم در این منطقه حضور داشت و به همین دلیل مسجد الخلیل به نام مبارک ایشان است. ضمن اینکه این سرزمین محل حضور حضرت عیسی و پیامبر دین مسیح است و همه انبیاء دین اسلام و دین مسیح و دین یهود و حتی حضرت داوود و حضرت سلیمان و حضرت یعقوب نیز در این منطقه بودند پس تمام این وضعیت‌ها این سرزمین را با اهمیت‌تر از دیگر نقاط کرده است.

سفیر سابق ایران در لبنان با تأکید بر اینکه باید سرزمین بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و کرانه باختری مورد احترام و اهتمام مسلمانان، مسیحیان و یهودیان قرار گیرد، افزود: آمادگی مردم کرانه باختری و قدس برای رسیدن به حقشان به صورت اساسی در جنگ 51 روزه غزه متجلی شده و این ملت با زدن جرقه‌های اولیه آمادگی خودشان را برای رسیدن به حق و حقوق قطع شده‌شان اعلام کرده‌اند که با مسلح شدن کرانه باختری این امر به آنها بیشتر کمک می‌کند.

رکن آبادی خاطرنشان کرد: پیروزی رزمندگان حزب‌الله لبنان در سال 2000 بر صهیونیست‌ها بر روی مردم فلسطین و غزه تأثیر بسیار بالایی گذاشت و پس از آن بود که فلسطینیان به این باور رسیدند که در صورتیکه در برابر نظامیان صهیونیستی قرار گیرند آنها ببر کاغذی بیش نیستند و می‌توانند به حقوق‌شان دست پیدا کنند و اشغالگری رژیم صهیونیستی را پایان دهند.

وی گفت: حرکت آزادی‌بخش و پیروزی‌بخش فلسطینیان در سال 2009 و جنگ 22 روزه که آغاز شد و با اعتراف صهیونیست‌ها به شکست در برابر مقاومت نیز مزین شد کلید رهایی فلسطینیان و صهیونیست‌ها را روشن کرد. همچنین اسرائیلی‌ها برای جبران جنگ گذشته، جنگ 8 روزه سال 2012 را آغاز کردند و باز هم شکست خوردند و حاضر به پذیرش شروط مقاومت شدند ولی مجدداً در سال 2014 علیرغم بکارگیری تمامی امکانات اطلاعاتی شکست دیگری را در پرونده خود کسب کردند.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به تأثیر پیروزی حزب‌الله لبنان بر صهیونیست‌ها بر روی مردم غزه و کرانه باختری گفت: مردم کرانه باختری بارها خواستار آزادی کامل بیت‌المقدس شده و این آمادگی را هم به دیگر جنبش‌های مقاومت نشان داده‌اند و به آنها هم گفته‌اند که باید به مقاومت و عملیات در برابر صهیونیست‌ها ادامه دهند و از شروط و اصول خود عقب‌نشینی نکنند. ضمن اینکه مردم کرانه باختری هم اعلام کرده‌اند که آمادگی پرداختن همه گونه هزینه‌ای را حتی اگر تمام فرزندان‌شان شهید شوند را دارند.

وی تصریح کرد: آمادگی کامل کرانه باختری برای مقابله با صهیونیست‌ها روحیه مضاعفی را در مردم فلسطین و گروه‌های مبارز مانند حماس و جهاد اسلامی برای ادامه مبارزه ایجاد کرده تا سرزمین فلسطین همچون لبنان از لوث صهیونیست‌ها پاک شود.

رکن آبادی اظهار داشت:‌ آزادی کامل بیت‌المقدس در دستور کار فلسطینیان کرانه باختری است.

وی با تأکید بر اینکه اتفاقات کرانه باختری ثابت کرد که حضور مبارزان فلسطینی محدود به غزه نیست، خاطرنشان کرد: با اینکه ضربات سنگینی توسط مقاومت اسلامی بر علیه صهیونیست‌ها در غزه وارد شده اما نباید از حضور قوی مبارزان فلسطینی در کرانه باختری غفلت کرد.

رکن آبادی افزود: حضور پایگاه‌های اجتماعی مقاومت در بین مردم کرانه باختری و تأثیرگذاری آنها بر روحیه مردم ضرورت دارد زیرا اولویت اساسی مردم فلسطین و جنبش‌های مقاومت آزادسازی سرزمین فلسطین است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به عوامل مذکور که بیان شد می‌توان به نیت اصلی فرمایش تأکیدی رهبر معظم انقلاب بر مسلح شدن کرانه باختری پی برد و به زودی می‌توان منتظر محقق شدن این خواسته رهبری عزیز بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار