امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129101
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 197
به گزارش  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارتش سوریه با آغاز عملیات نظامی خود در ریف ادلب جنوبی و در اولین گام از این عملیات آزادسازی شهر ...

به گزارش  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارتش سوریه با آغاز عملیات نظامی خود در ریف ادلب جنوبی و در اولین گام از این عملیات آزادسازی شهر &

laquo;خان شیخون» در عمل گروهک‌های تروریستی مستقر در این منطقه از جمله «جبهه النصره» و «جبهه اسلامی» را غافلگیر کرد.

 

 

عملیات ارتش سوریه به فرماندهی سرهنگ «سهیل الحسن» در ریف ادلب جنوبی با آزادسازی پایگاه‌های نظامی ذخایر تسلیحاتی ارتش این کشور که از زمان سقوط شهر خان شیخون در تصرف گروهک‌های تروریستی مسلح بود، آغاز شد تا در ادامه یک منبع میدانی سوری از آغاز پیشروی نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه به سمت شهر خان شیخون از دو محور خبر دهد.

براساس اعلام این منبع میدانی سوری، نیروهای ارتش سوریه عملیات خود برای آزادسازی شهر خان شیخون را محور شهر استراتژیک «مورک» در ریف شمالی حماه که دو ماه پیش آن را آزاد کرده بودند و محور بزرگراه حماه – ادلب آغاز کردند و غافلگیری و شوک وارده به گروهک‌های مسلح تروریستی در اولین گام ارتش سوریه هلاکت ده‌ها نفر از آنها بود که آزادسازی پایگاه‌های نظامی ذخایر تسلیحاتی ارتش و محاصره کامل شهر خان شیخون را درپی داشت.

این منبع آگاه تاکید می‌کند که آنچه دهشت و تعجب گروهک‌های تروریستی مسلح از این عملیات را موجب شده، آن است که این عملیات با هماهنگی نیروهای مدافع ارتش سوریه در فرودگاه نظامی «ابو الظهور» در ریف ادلب که ماه‌هاست در محاصره این گروهک‌هاست، انجام شده است.

 

 

تسلط ارتش سوریه بر پایگاه‌های نظامی ذخایر تسلیحاتی ارتش این کشور در ریف جنوبی ادلب کاهش فشار وارده بر فرودگاه نظامی در محاصره ابو الظهور را درپی دارد که تنها 50 کیلومتر با شهر ادلب، مرکز استان ادلب فاصله دارد و موجب شده تا نیروهای مدافع فرودگاه از لاک دفاعی خود خارج شده و ضمن گرفتن حالت هجومی به خود، مواضع گروهک‌های تروریستی در مناطق اطراف فرودگاه را به موازات عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی پایگاه‌های نظامی ذخایر تسلیحاتی ارتش آغاز کنند.

منابع میدانی سوری سقوط خان شیخون را امری حتمی می‌دانند که هم اکنون تنها عامل زمان بر آن حاکم است تا به این ترتیب خان شیخون اولین منطقه باز گردانده شده به دامان سوریه پس از 3 سال تسلط گروهک‌های تروریستی بر آن در منطقه جبل الزوایه در استان ادلب باشد.

در حالی‌که گزارش‌های میدانی تاکید می‌کند که اغلب ساکنان این مناطق از حامیان نظام سوریه هستند و از بسیاری از آنها توسط گروهک‌های تروریستی مسلح که اغلب آنها تکفیری و وابسته به جبهه النصره هستند، از مناطق خود آواره شده‌اند که با تسلط ارتش سوریه بر روستاها و شهرک‌های همجوار فرودگاه نظامی ابو الظهور و شکست محاصره آن زمینه را برای بازگشت این خانواده‌ها فراهم می‌کند.

 

 

در خصوص اهمیت منطقه نظامی ابو الظهور نیز باید گفت که تسلط ارتش سوریه بر این فرودگاه و مناطق اطراف آن راه را بر متصل شدن این منطقه به منطقه ریف غربی حلب که در کنترل ارتش سوریه است، هموار می‌کند. همچنین این فرودگاه تنها 40 کیلومتر با پایگاه‌ نظامی «وادی الضیف» فاصله دارد و تسلط ارتش سوریه بر آن به معنای فراهم شدن زمینه شکست حصر پایگاه نظامی وادی الضیف نیز می‌باشد.

این درحالی است که باید توجه داشت، یکی از مهمترین خطوط امداد و کمک رسانی گروهک‌های تروریستی مسلح در شمال غربی سوریه و به طور مشخص در منطقه جبل الزاویه از سراقب و معره النعمان و از آنجا به خان شیخون می‌رسد.

درگیری‌های مسلحانه میان گروهک‌های تروریستی

اما به موازات عملیات‌ ارتش سوریه در ریف جنوبی ادلب، شهرک «معر زیتا» از توابع جبل الزاویه شاهد درگیری‌های شدید میان 2 گروهک تروریستی «جبهه النصره» با «جبهه انقلابیون سوریه» بود که با پیشروی النصره در معر زیتا و کفر سجنه همراه بود و درگیری‌ها میان این دو گروهک در شهرک‌های «الفقیع» و «الرکایا» همچنان ادامه دارد.

به موازات این درگیری‌های خبرهایی مبنی بر جدایی دو گروهک «انقلابیون شمال» و «گردان عقا‌ب‌های شرق» از «گردان‌های عقاب‌های شام» و پیوستن آنها به «جنبش آزادگان شام» وابسته به «جبهه اسلامی» به گوش می‌رسد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها