امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129124
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزای فارس، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید که در اجلاس تشکل ها و انجمن های اسلامی دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه و در ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزای فارس، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید که در اجلاس تشکل ها و انجمن های اسلامی دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه و در جمع فعالین دانشجویی برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت میلاد امام باقر و گرامیداشت هفته بسیج، این ایام را به همه بسیجیان تبریک گفت.

وی ضمن تشکر و قدردانی از مجلس شورای اسلامی برای خاتمه دادن به پرونده وزارت علوم و تعیین وزیر برای این نهاد اجرایی مهم کشور گفت: به آقای دکتر فرهادی نیز تبریک می‌گویم و امیدوارم که بتواند مسئولیت خطیری که بر دوش دارند را به خوبی به انجام برسانند.

وی در جمع فعالین دانشجویی در خصوص فلسفه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به نظر من تاسیس این دانشگاه براساس نیاز جامعه و پاسخ به تقاضای اجتماعی بوده است.

عارف افزود: دانشگاه های دولتی نمی توانستند به تنهایی پاسخگوی نیازهای جامعه در حوزه علمی باشند و به همین منظور رشد کمی برای ایجاد شعب علمی ـ دانشگاهی در دهه اول انقلاب اسلامی در دستور کار مسئولین کشور قرار گرفت.

عارف با بیان اینکه هدف گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در دهه دوم و سوم بر توسعه کمی و عمدتا در مقطع کارشناسی بوده است، افزود: خوشبختانه روند توسعه دانشگاه آزاداسلامی در دهه چهارم به ویژه با برنامه های دکتر میرزاده توسعه خواهد داشت.

رئیس بنیاد امید با بیان اینکه نگاه میرزاده به آموزش عالی کشور نگاهی صرفا علمی است، گفت: در دورانی که ایشان استاندار کرمان بودند در سفری 3روزه که به این شهر داشتم دیدگاه‌های ایشان را می‌شناسم. میرزاده در هر سمت و جایگاهی که قرار داشت، نگاهی علمی را در برنامه ریزی هایش در دستور کار داشته است.

وی با بیان اینکه حضور ایشان در جایگاه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی فرصتی برای رشد علمی دانشگاه محسوب می‌شود، گفت: کنترل رشد کمی و بالا بردن کیفیت در تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با سایر دستگاه های اجرایی کشور و نیز رشد پژوهش محور فضای دانشگاه ها حاصل خواهد شد. و اهتمام ریاست جدید بر این موضوع نشان از رشد فزاینده فعالیت های علمی و فرهنگی در دانشگاه آزاد است.

عارف با ابراز خوشحالی از وجود 30تشکل دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این حرکت ارزشمندی است که امیدوارم قدم‌های مثبت و ماندگاری از تشکیل این اتحادیه در فضای دانشگاه آزاد و فضای علمی کشور وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه این گونه اقدامات بیانگر ذات اصلاح طلبی است، گفت: ذات اصلاح طلبی با تندروی و نگاه کوتاه مدت در جبهه داخلی سازگاری ندارد.

رئیس بنیاد امید همچنین در ادامه با اشاره به نقش کلیدی دانشجویان در همه بخش های توسعه و پیشرفت کشور، افزود: دانشجویان در دوران بعد و قبل از انقلاب نقش بی بدیلی را در عرصه توسعه کشور ایفا کرده و لازم است دانشجویان در تعامل یکدیگر از تجارب تشکل های دیگر استفاده کنند.

وی افزود: به هر حال امروز آموزش عالی کشور ما برای تحقق آرمان ها و برنامه های کلان خود احتیاج به پویایی دانشگاه ها دارد و تاکنون به دلایل مختلف نتوانسته‌ایم در آن مسیر حرکت کنیم.

عارف با اشاره به ظرفیت بالای اسلام برای پاسخگویی به مسائل گفت مختلف در جامعه، گفت: آگاهی و آزادی مبتنی بر اسلام است. اسلام ظرفیت پاسخگویی مسائل گونا‌گون را دارد و ظرفیت اسلام فراتر از این‌ها است.

رئیس بنیاد امید در ادامه یادآور شد: مهمترین مسئله که در انتخابات گذشته شاهد بودیم، تاکید بر اخلاقیت و عقلانیت است. حتما باید در همه کارها اخلاق و عقلانیت را ملاک قرار بدهیم. در یک نگاه سیاسی صرف، اخلاق جایگاهی ندارد. باید این دو محور اصلی را فراموش نکنیم. در هر جایی که کم کار هستیم ناشی از کم رنگ شدن این دو است. بهترین گروه برای توسعه این دو ویژگی ارزشمند شما دانشجویان عزیز هستید.

وی افزود: نکته مهم دیگر ضرورت تداوم حرکت جمعی است. شرط تاثیر گذاری شما، ماندگاری شماست. حرکات تند در هیچ شرایطی پاسخ نداده است. خطوط قرمز شما باید ارزش‌ها باشد. نگاه باید درازمدت باشد. حتی اگر در کوتاه مدت زیر سوال هستیم و برچسب‌های مختلف به ما زده می‌شود. الان فضا طوری است که جوان احساسی، یک موضع می گیرد در فضای سیاسی و دو دقیقه دیگر پشیمان می شود. در حالی که کار از کار گذشته است.

رئیس بنیاد باران همچنین تأکید کرد: برای اینکه در دراز مدت تاثیرگذار باشیم، باید تداوم داشته باشیم و در چارچوب قوانین عمل کنیم و صبر داشته باشیم. صبر ارج دارد. ویژگی دوم دانشجو استدلال است. دانشجو باید سیاسی باشد اما نباید تریبون های سیاسی خارج از دانشگاه باشد. ویژگی دانشجویی گذرا بودن افراد است. دانشجو رفتنی است دانشگاه سکوی ارتقا برای شماست دقت کنید استقلال خود را حفظ کنید؛ چراکه هر گروه سیاسی که چند نفر هستند می‌خواهند منویات خود را در دانشگاه پیاده کنند.

رئیس بنیاد امید در ادامه به دانشجویان توصیه کرد: ظرفیت نقد شوندگی را در خود بالا ببرید. نقد دیگران را تحمل کنید. نقد مشوقانه کنید. نقد شوندگی و نقد شدن را در خود تقویت کنید. با مردم تعامل داشته باشید و نمایندۀ خواسته‌های مشروعشان باشید. باید حرف مردم را گوش کنید و مطالبات مردم را پیگیری کنید. باید مسئله دریاچه ارومیه را که به عنوان یک بحران فرامنطقه‌ای است پیگیری کنید. اگرچه که دانشجویان نقش زیادی در حساس کردن مسئولین در این مورد داشته و دستاوردهایی نیز برای احیای دوباره این سرمایه ملی داشتند.

وی در ادامه خواستار همزبانی دانشجویان با آحاد مردم شد و گفت: تحمل خود را بالا ببرید و تعامل و همدلی داشته باشید. نباید اختلافات جزئی باعث شکاف شود. آستانه تحمل خود را با دوستان خود بالا ببریم. می توان با تعامل سازنده به همکاری با هم در محورهای مشترک برسیم. توصیۀ مواکد من این است که امیدوارم در آینده تشکل‌های دانشجویی به 300 تشکل برسد. بگویید ما چی داریم نگویید دیگران چه دارند. اخلاق مدیریتی ما که از قضا خوب هم نیست این شده که هی بگوییم گذشتگان چکار کرده‌اند. اثر مثبت روی دیگران بگذارید. همه می‌دانند وظیفه اصلی شما درس خواندن و در کنار آن فعالیت در تشکل‌های فرهنگی و سیاسی است. البته باید در چارچوب ظوابط و مقررات حرکت کنید.

رئیس بنیاد امید در ادامه دانشجویان را به استفاده از تجربیات پیشکسوتان فراخواند و افزود: شما برای اینکه خوب عمل کنید، هیچ راهی جز استفاده از تجربه گذشته ندارید.

وی در خاتمه گفت: خیلی خوشحالم که این افتخار نصیبم شد که در این دانشگاه حضور داشته باشم و این فرصت به من داده شد. البته امیدوارم مجوزهای لازم به شما داده شود تا بتوانید یک تشکل دانشجویی خوب داشته باشید. در حال حاضر بیش از دو میلیون دانشجو در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند و باید این ظرفیت را ایجاد کنیم که هر دانشجو هر جایی که هست خودش را عضوی از شما بداند. من امیدوارم شما در همه عرصه‌های کشور تأثیرگذار باشید و خدا به شما توفیق بدهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها