امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129165
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 207
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آئین گرامیداشت تجلیل از «یدالله بهتاش» پیرغلام حسینی و ذاکر اهل بیت (ع) روز گذشته، پنج شنبه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آئین گرامیداشت تجلیل از «یدالله بهتاش» پیرغلام حسینی و ذاکر اهل بیت (ع) روز گذشته، پنج شنبه (۶ آذر ماه) در فرهنگسرای هنگام برگزار شد.

این ویژه برنامه با اجرای حسن سلطانی و با حضور حجت‌الاسلام «شهاب مرادی» رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تعدادی از چهره‌های فرهنگی و جمعی از مداحان اهل بیت (ع) و متولیان هیئت‌های مذهبی برگزار شد که آغاز بخش آن با قرائت قرآن توسط «مجید احمدی» قاری بین‌المللی بود.

*حجت الاسلام غروی: خلوص آقا بهتاش ارز ماندگاری اوست

حجت‌الاسلام «سیدعلی غروی» در سخنانی گفت: «با احترام به برادر و دوست ارجمند خودم که زحمت زیادی در این عرصه کشیده‌اند و این جلسه با احترام او برگزار شده، تا ما قدری از دین خود را نسبت به او ادا کنیم. از این رو می‌خواهم این آئین را به چرایی ماندگاریی قیام عاشورا مرتبط کنم. در طول تاریخ ما نهضت‌های زیادی به میدان آمدند و خیلی‌ها در آن به شهادت رسیدند اما چرا مانند قیام عاشورا ماندگار نشدند؟»

وی اظهار داشت: «پاسخ به این چرایی را  در چند شاخص می‌توان داد. یک اینکه اراده خداوند در این قیام حکم فرما بوده است. همانطور که در روایت‌ها داریم که اراده خداوند والا‌ترین است بدین معنی است که اگر دنیا جمع شوند به کسی عزت بدهند اگر خداوند نخواهد آن امر محقق نمی‌شود و برعکس. اگر دنیا جمع شوند فردی را خوار کنند، اگر اراده خدا نباشد، شدنی نخواهد بود.»

غروی عنوان کرد: «همچنین جامعیت قیام کربلا، راهبری حضرت سید الشهدا (ع) و اصحاب امام حسین (ع) و خلوص امام حسین (ع) از دیگر شاخص‌های این قیام هستند که موجب ماندگاری آن شده‌اند که شما می‌بینی هرسال چطور این رروز‌ها از سوی مردم باشکوه‌تر از سال قبل اجرا می‌شود.»

وی ابراز داشت: «حال آنچه موجب ماندگاری آقا بهتاش شده، خلوص و صداقت است. آقا بهتاش هم با خلوص و صداقت پیش رفته‌اند و  با خدمات ارزنده‌ای که برای این جامعه داشته‌اند، ماندگار هستند. او هم واعظ و هم ذاکر اهل بیت است که داشتن این دو خصیصه در کنار هم و توأم با هم از مشخصه‌های دیگر اوست.»

غروی در پایان تأکید کرد: «جای دارد از دست اندرکاران این برنامه تشکر کنم که با برگزاری چنین برنامه‌هایی، جایگاه اصلی این نوکران و خادمان اهل بیت (ع) را به همه به ویژه نسل جوان و دشمنان اسلام نشان می‌دهید.»

 

* حجت‌الاسلام شهاب مرادی: مباهات می‌کنم که روضه خوان امام حسین (ع) هستم

براساس این گزارش حجت‌الاسلام «شهاب مرادی» رئیس سازمان فرهنگی هنری در بخش دیگری از این برنامه گفت: «از اواخر دوره قاجاریه که موج روشنفکری راه افتاد، هئیت‌های مذهبی و دیگر مجالس روضه خوانی‌ها همیشه در طول تاریخ مورد هجمه بوده است که این هجمه در دروه پهلوی سنگین‌تر شد. آن موقع وضعیت مشخص بود. اما حالا همچنان بعضی جا‌ها دشمن هم تیپ خودمان است. هرکسی که روضه می‌خواند باید اثبات و حرفش را گواهی کند. این‌ها خطرناک است. ما قبول داریم که هر فردی در هر صنفی قابل نقد است ما هم به جای آسیب‌شناسی، این سنت را از سال گذشته بنا کردیم. پرده عشاق فرصت تجلیل از چهره‌هایی است که ترویج و نشان دادن آن تشویق به درست بودن رفتار درست است.  این برنامه نوعی آسیب‌شناسی و ارائه الگوی سالم از مداحی و خوب است.»

وی بیان داشت: «اما برای من به شخصه که طلبه هستم مدرس دانشگاه و حوزه و.. هستم هیچ جایگاهی و سمت و افتخاری بالا‌تر از روضه و روضه خوانی نیست و مباهات می‌کنم که من روضه خوان امام حسین (ع) هستم.»

مرادی با یاد آوری از خاطرات کودکی خود، اظهار داشت: «من در دوران کودکی قبل از اینکه مدرسه بروم آقا بهتاش را می‌دیدم با همین شکل و شمایل بودند چون خانه ما با منزل آقا دو خانه فاصله داشت و بعد هم که جا به جا شدند، یک خیابان فاصله داشت. همیشه از مادرم می‌پرسیدم ایشان معمم نمی‌شود فکر می‌کردم طلبه بودند. چون تنها مداحی که دیده بودیم در روضه‌های خانگی و محلی این مدلی بودند. آقا بهتاش برای همه یک مدل بودند. یعنی بسیاری از طلبه‌هایی که هم سن نوه آقای بهتاش هستند، معمم هستند اما ایشان خیر. درحالی که برای ایشان معم شدن سهل بود و حتی برخی در یک دوره‌ای گفتند آقا دیگر باید معم شود چون دروس مقدمات طلبگی را گذرانده بود و فقه، اصول تاریخ خوانده‌اند و کار کردند و خیلی زحمت کشیدند اما اینکه ایشان در این لباس افتخار با کلاه و عبا خود ماندند، یک شناسه است.»

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ادامه داد: «این برنامه هم یک آسیب‌شناسی است اما عیب جویی نیست و ارائه الگوی سالم از مداح خوب است. من نمی‌گویم مداح خوب انحصار عبا دارد ولی یک الگو ومدلی پسندیده است. من مرحوم «بهاری» را ندیده‌ام روحشان شاد که ما هنوز نوحه‌هایی از ایشان در پایان روضه‌ها می‌خوانیم و مردم صفا می‌کنند، یک چنین مدلی و با عبا بودند. این مدل را ترویج می‌کند و تجلیل از چنین افرادی نشان دادن آن‌ها و ترویج درست بودن است.»

مرادی تصریح کرد: «سازمان فرهنگی برای مدت موقتی که من و رؤسای قبلی مسئولیت داشتند و دارند، بزرگ‌ترین مرکزفرهنگی شهر را برعهده دارد و به شاخصه‌های مختلف هنر و فرهنگ می‌پردازد. کلمه «عاشق» به هیئت می‌خورد. این یک هئیتی است که در فرهنگ ما با جان و دل خانه تا سر کوچه را با عشق آب و جارو می‌زند تا برای گریه کن امام حسین (ع) آماده شود. این عشقی که دوستان ما به هئیت دارند، عشق نوکری هئیت دارند، در نمایشنامه زندگی بشری، بهترین پرده آن پرده عشاق و عشاق امام حسین(ع)  است.

وی گفت: کسانی که در هئیت‌ها فعالیت می‌کنند و کفش جفت می‌کند و غذا درست می‌کند، فقط عاشق هستند. من به همه شاخه‌های فرهنگ و هنر احترام می‌گذارم اما دقت کنید می‌بینید این ها عاشق واقعی هستند. شما مداحان، هیئتی‌ها، گریه کن‌های امام حسین (ع) افتخار فرهنگ این کشور هستید شما که بازار امام حسین (ع) را گرم نگه می‌دارید، خدا شما را حفظ کند.»

*اهدای لوح و تجلیل از این ذاکر اهل بیت(ع)

یدالله بهتاش پیرغلام اهل بیت (ع) هم در مراسم بزرگداشت خود در جایگاه قرار گرفت و پیش از دریافت هدیه خود گفت: «اول از همه از خداوند متعال و اهل بیت (ع) شاکر هستم که این آبرو را به من داده‌اند و از همه کسانی که قبول زحمت کردند و اینجا آمده‌اند، سپاسگزارم. اما جای دارد در اینجا از همسرم به خاطر صبوری و همراهی‌اش تشکر کنم چون من موفقیتم را مدیون حمایت‌های همسر و صبوری‌های او می‌دانم و همواره قدر‌دان زحمات آقا «میر شریفی» پدر همسرم که نخستین استاد من بود، هستم.»

براساس این گزارش کلیپی درباره گرامیداشت پیرغلامان امام حسین (ع) و شرح برگزاری برنامه پرده عشاق، در این مراسم پخش شد.

در ادامه روضه خوانی و ذکر مصیبت توسط ذاکر اهل بیت (ع) «مجید شعبانی» و «حمیدرضا بهاری» و شعرخوانی «فاضل نظری» از شاعران اهل بیت (ع) از بخش‌های دیگر این برنامه بودکه با استقبال حاضران در سالن روبه رو شد.

پایان بخش شمشین مراسم از این آئین هجده روزه، اهدای لوح یادبود «پرده عشاق» و هدایای ویژه از سوی هئیت‌های مختلفی چون خانه مداحان، هئیت متوسلان به امام هادی (ع)، هئیت ثار الله، هئیت انصار العباس(ع) و انصار الائمه(ع) به یدالله بهتاش بود.

یدالله بهتاش متولد سال 1329 در یکی از روستاهای سبزوار است. وی از پیر غلامانی است که بیش از 50 سال در مجالس‌های عزداری ابا عبداالله الحسین مداحی می‌کند و بیش از 35 عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف نگارش کرده است.

از زبان دیگران

*مرجعی برای همه

«میر شریفی» پدر همسر و  استاد یدالله بهتاش گفت: « آقا بهتاش شاگرد خوبی بود و همیشه خیلی پشتکار داشت. برایم یادگیری و تلاش او عجیب بود. او می‌تواند یک الگو باشد. حضور او در خانواده ما افتخار من است. نظیر بهتاش دیگر نداریم. برای همه می‌تواند بهترین مرجع باشد.»

*شیوایی کلامش را دوست دارم

«محمدرضا طالقانی» رئیس سابق فدراسیون کشتی‌ نیز درباره این پیرغلام اهل بیت گفت: «مداحی های آقا بهتاش را دوست دارم. همیشه از حضور در مجالس او فیض کافی برده‌ام. همچنین از نظر من شیوایی کلام و اثر گذاری صحبت‌ها از ویژگی های آقا بهتاش است.»

*ادب ستودنی استاد

«حسن غفوری فرد»نماینده سابق مجلس نیز از دیگر شرکت کنندگان این مراسم تجلیل بود. وی گفت: « به نظر من مهمترین مشخصه آقا بهتاش ادب او است که برای بزرگترها بسیار احترام قائل است. بعد دست به قلم بودن و اهل مطالعه بودن اورا از دیگران متمایز کرده است.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها