امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129180
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فرانسوی «اورینت لوژور» طی گزارشی تحلیلی به قلم «ایوان کورون» در وبسایت اینترنتی خود

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فرانسوی «اورینت لوژور» طی گزارشی تحلیلی به قلم «ایوان کورون» در وبسایت اینترنتی خود نوشت: تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران خطر ایجاد دردسر برای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در برابر اکثریت جمهوری‌خواه کنگره این کشور که به شدت خواستار تشدید تحریم‌ها علیه تهران هستند، را به دنبال دارد.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا که از ماه ژانویه کنترل کنگره را در دست خواهند گرفت، پیشتر تهدید کرده بودند که در صورت عدم حصول توافق طی ضرب‌الاجل تعیین شده تا 24 نوامبر، آمریکا تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه‌ای را علیه بخش‌های استراتژیک ایران نظیر بخش‌های نفتی و معادن اعمال خواهد کرد و مدعی‌اند چنانچه رهبر انقلاب ایران با چنین چیزی مواجه شود، مجبور به تسلیم خواهد شد.

این در حالی‌ است که شماری از کارشناسان آمریکایی معتقدند که تشدید عجولانه و شتابزده تحریم‌ها می‌تواند تأثیر معکوس داشته باشد و آن دسته از سیاستمداران ایرانی را که معتقدند آمریکا صادقانه مذاکره نمی‌کند، تقویت می‌کند.

بنا به اعتقاد «جورج پرکوویچ» از بنیاد کارنگی، چنانچه کنگره به اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران رأی دهد، این امر نتیجه معکوس خواهد داشت و در واقع اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند اتحاد بین‌المللی را در هم بشکند و متحدان آمریکا نظیر ترکیه و هند را که به ایران نیز نزدیک هستند و تحریم‌های یکجانبه کنگره آمریکا علیه ایران را تحریکی غیرسازنده می‌دانند، از آمریکا دور کنند.

علاوه بر این رئیس‌جمهور آمریکا نیز برای ادامه حرکت در مسیر دیپلماسی، می‌تواند از حق وتو خود در قبال هرگونه اعمال تحریم‌ جدید علیه ایران استفاده کند اما در نهایت باید دانست که درگیری‌های داخلی شرایط را برای انعقاد توافق دائمی میان ایران و آمریکا نامساعد می‌کند.

به گفته «جان برادشاو» مدیر اجرایی شبکه امنیت ملی آمریکا، ایرانی‌ها به ظرفیت و توانایی آمریکا برای تعهد بلندمدت اعتماد ندارند و حتی اگر رئیس‌جمهور این کشور هم در کوتاه‌مدت این امر را محقق کند، کنگره قادر به عقب راندن دیپلماسی است.

مهلت ضرب‌الاجل تعیین شده در توافق سال گذشته ژنو روز دوشنبه گذشته به پایان رسید اما پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا طرفین به دلیل حل نشدن بعضی از مسائل توافق ژنو، مذاکرات و مفاد برنامه اقدام مشترک را  به مدت 7 ماه تا نهم تیر 1394 تمدید کنند و قرار شد دو طرف طی چهار ماه به یک چارچوب سیاسی برای توافق جامع دست یابند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار